logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

KOMUNIKAT !!!

    z dnia: 2014-07-11
Niniejszym informuję, że na terenie Gminy Poczesna stwierdzono pojawienie się rośliny barszczu Sosnowskiego.       Jednym z powszechnych sposobów niszczenia jest wykaszanie, które powoduje „zmęczenie” roślini w konsekwencji ich likwidację. Innym sposobem jest wykopywanie motyką  (dłonie w rękawicach) lub niszczenie środkami chwastobójczymi.  Proszę o zrozumienie zagrożenia  i współodpowiedzialność, gdyż barszcz Sosnowskiego i inne trujące rośliny doprowadzić mogą do poważnych i nieprzyjemnych chorób. Proszę o zaangażowanie w naszą wspólną sprawę.   Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma    

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest szkodliwy?
Barszcz Sosnowskiego zwany również zemstą Stalina jest problemem dla mieszkańców polskich wsi i miast. Roślina ta rozrasta się w niebywałym tempie, a jej zwalczanie jest bardzo ciężkie, ponieważ barszcz wytwarza silne toksyny, które w negatywny sposób oddziałują na skórę.    W przypadku zetknięcia się z rośliną nie należy czekać na reakcję organizmu, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza.  Udzielając pierwszej pomocy, miejsca zetknięcia  z rośliną należy jak najszybciej opłukać chłodną wodą, a następnie nałożyć preparat zawierający panthenol.
 
Opis rośliny
Barszcz Sosnowskiegojest rośliną dwuletnią należącą do rodziny baldaszkowatych inaczej nazywanych roślinami selerowatymi. W pierwszym roku wytwarza rozetę dopiero w czasie drugiego roku powstają pędy nasienne, które owocują dając nasiona.Z czasem po etapie owocowania roślina zamiera. Zdarza się czasami wydłużony okres wegetacji barszczu Sosnowskiego, kiedy po pierwszym roku z utworzonej rozety nie wyrastają pędy nasienne.  Wówczas roślina przeobraża się w wieloletnią, a nasiona pojawiają się znacznie później niż w drugim, a nawet trzecim roku. W naturalnych siedliskach roślina osiąga wysokość do 1,5 m. Młode rośliny barszczu Sosnowskiego są bardzo podobne do siewek barszczu zwyczajnego. Polska jest idealnym środowiskiem do wzrostu i rozwoju rośliny nawet sięgając 3,5 metra. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wydzielają substancje parzące. Roztarte liście lub łodyga mają charakterystyczny zapach kumaryny. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody oraz wysokiej temperatury.  

 

APEL  DO MIESZKAŃCÓW GMINY POCZESNA!

    Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U.2009r. Nr 178 poz. 1380 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2013r. poz. 205 ze zm.) przypominam wszystkim właścicielom nieruchomości o obowiązku zapobiegania degradacji gruntów rolnych.Szczególną uwagę należy zwrócić na wykaszanie co najmniej raz w roku trawi zarośli. Stwarzają poważane zagrożenie pożarowe i degradację gruntów rolnych!. Jednocześnie przypominam o bezwzględnym zakazie wypalania traw ! Za wykroczenie tego typu grożą surowe sankcje: art. 82 §4 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r., poz. 482 z późn. zm.) - kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.        
    Ponadto informuję, że w wyniku zaniedbań związanych z niewykaszaniem traw rozrasta się również roślina nazywana barszczem Sosnowskiego. Przypominam i apeluję o niezaniedbywanie swoich posesji, pól, gruntów, użytków rolnych.
Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma