logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Konferencja „Spotkania Seniorów z Erasmusem”

    z dnia: 2019-02-05
W dniu 4 lutego 2019 roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja „Spotkania Seniorów z Erasmusem”.
Na zaproszenie I Wicewojewody Śląskiego Pana Jana Chrząszcza w konferencji uczestniczyła Halina Synakiewicz – Prezes Uniwersytetu III Wieku w Poczesnej. W spotkaniu oprócz I Wicewojewody uczestniczyli: Michał Woś – Marszałek Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Ewa Niewiara – Dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Sylwia Gądek – przedstawiciel Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Jakub Kozłowski – przedstawiciel Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie oraz przedstawiciele organizacji i  środowisk działających na rzecz Seniorów na terenie województwa śląskiego. Całość konferencji przygotowała i poprowadziła Maria Nowak – Doradca Wojewody Śląskiego ds. Polityki Senioralnej i Społecznej.Pierwsza prezentacja poświęcona była przedstawieniu uczestnikom informacji o rządowym programie „Leki 75+”. Program ten przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 75 rok życia. Leki dostępne są na recepty z oznaczeniem „S”, wystawione przez lekarzy rodzinnych lub uprawnione pielęgniarki POZ. Recepty na te leki nie może wystawić lekarz specjalista. Wykaz leków objętych 100% refundacją znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. W chwili obecnej na liście znajduje się 2017 pozycji lekowych, lista jest aktualizowana 6 razy w roku. Najwięcej funduszy NFZ przeznacza na refundację leków cukrzycowych, ciśnieniowych  i astmatycznych.Druga prezentacja dotyczyła rządowego programu „Opieka 75+”. Program ten wprowadzono w 2018 roku. Celem jego jest zapewnienie Seniorowi profesjonalnej pomocy w miejscu zamieszkania przez opiekunkę lub opiekuna. Dla wielu osób starszych możliwość pozostania we własnym mieszkaniu, pomimo pogarszającego się stanu zdrowia, jest bardzo ważna. Opiekun pomoże podopiecznemu w zakupach, gotowaniu czy sprzątaniu, dotrzyma towarzystwa podczas spaceru, pomoże we wszystkich codziennych czynnościach, w tym higienicznych i pielęgnacyjnych. Program ten jest przeznaczony dla gmin do 60 tysięcy mieszkańców, do wykorzystania przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Kolejny wykład dotyczył Programu „Erasmus + Senior” . Program jest przeznaczony dla organizacji działających w obszarze niezawodowej edukacji dorosłych lub konsorcjum minimum trzech organizacji   z tego samego kraju. Projekty te umożliwiają również międzynarodowym grupom partnerskim na wymianę doświadczeń i wspólną pracę nad wybranym tematem z zakresu niezawodowej edukacji dorosłych.Na zakończenie konferencji Pani Maria Nowak przedstawiła informacje na temat działalności Rad Seniorów w województwie śląskim. Przekazała również informację o projekcie utworzenia na szczeblu centralnym i samorządowych urzędu Rzecznika Osób Starszych, oraz o projekcie nowelizacji Art. 5c Ustawy o Samorządzie Gminnym. Nowelizacja będzie korzystna dla seniorów. Po zakończeniu wystąpienia, uczestnicy dyskutowali na tematy związane z polityką senioralną, potrzebami seniorów, przeciwdziałania formom dyskryminacji ze względu na wiek oraz jakością życia osób starszych.    
                                                                                        tekst- Halina Synakiewicz
zamieściła-Iwona Skorupa