logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Macedończycy rozpoczną Spotkania

    z dnia: 2012-07-04
Dzisiaj we Wrzosowej Dzień Macedoński i pierwszy koncert w ramach XV Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych z „Daleka i Bliska”. Początek godzina 18.
Macedończycy rozpoczną Spotkania Macedończycy rozpoczną Spotkania

Nasza Gmina gości grupę z Macedonii. Zespół Ilinden pochodzący z miejscowości Bitola (leżącej na granicy Macedońsko-Greckiej).

Nasi goście przyjechali w poniedziałek wieczorem.

- Bardzo nam się Polska podoba – powiedział Vasco Djakovski - tłumacz. - Dlatego zatrzymaliśmy się jeszcze w Zakopanym i w Krakowie. Młodzież była zachwycona. Szczególnie Zakopane przypadło im do serca. Może dlatego, że to góry, więc poczuli się jak u siebie w domu.

Macedończycy mieszkają u rodzin z naszej Gminy.

- To było najlepsze wyjście z sytuacji – mówi Vasco. - Dzięki takiemu rozwiązaniu jest bardzo rodzinnie i tym samym jeszcze milej.

We wtorek wszyscy goście Spotkań zwiedzali Ogrodzieniec i Gród na Górze Birów. Potem w Janowie-Piasku zwiedzali Park Miniatur i robili „mini koncerty”. Wszyscy doskonale się bawili.

Dzisiaj zaczyna się Festiwal. Na pierwszy ogień idą Macedończycy. Jutro koncert w Kamienicy Polskiej. Na scenie będzie można podziwiać Serbów. W piątek Bułgarzy w Przyrowie, a w sobotę Dzień Litewski w Piasku. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 18.

W niedzielę, w Częstochowie (8 lipca) uroczyste zakończenie „Spotkań”. Tym razem o godzinie 16 barwny korowód zaprezentuje się na placu Biegańskiego. A o godzinie 18, w sali częstochowskiego Politechnika – koncert finałowy.

an

 

W najbliższym wydaniu „Spoiwa”, które ukaże się w piątek 13 lipca – Vasco Djacovski udowadnia, że „Polak-Macedończyk, to dwa bratanki”