logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Nasi nauczyciele – Maria Możejko,

    z dnia: 2019-07-19
z archiwum Andrzeja Strugacza.
maria-mozejkomaria-mozejko
Maria Możejko urodziła się w roku 1946 w województwie łódzkim. Długoletni pedagog i nauczyciel muzyki w szkołach podstawowych, gimnazjum a także instruktorka zespołu wokalnego i chóru.
Jej pasją była idea upowszechnienia muzyki, której poświęcała każdą chwilę swojej pracy. Najważniejszym celem jej działalności było zaszczepienie kontaktu i obcowania z muzyką. Twierdziła, że z lat dziecięcych zostaje trwały szacunek dla sztuki i jej umiłowanie bo jak wiadomo „czym skorupka za młodu nasiąknie...”. Już w okresie wczesnego dzieciństwa, poprzez czasy gimnazjalne i dalsze kształcenie interesowała się muzyką i teatrem. Zdolności artystyczne ujawniły się już w najmłodszych latach życia a pobyt w szkole podstawowej miał decydujące znaczenie dla rozwoju jej zdolności muzycznych i zainteresowania pracą pedagoga.
W szkole podstawowej oraz liceum bierze czynny udział w chórach, zespołach wokalnych i teatralnych a będąc na studiach jest członkiem chóru akademickiego.
Już jak młody nauczyciel nie traci kontaktu z amatorskim ruchem teatralnym i bierze w nim czynny udział. Jednocześnie  prowadzi chór w szkole podstawowej w Strzebiniu koło Kalet, gdzie podejmuje pierwszą pracę a następnie w szkole podstawowej w Piaskach w woj. Łódzkim. W roku 1968 podejmuje pracę w powiecie częstochowskim, w szkole podstawowej we Wrzosowej i jednocześnie śpiewa w chórze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jako nauczyciel w szkole podstawowej we Wrzosowej uczy wychowania muzycznego. W tym czasie szkoła stara się o nadanie imienia Mikołaja Kopernika a Pani Maria pisze słowa i komponuje muzykę pieśni „Praca naszą nauką”. Pieśń ta stała się hymnem SP we Wrzosowej, który śpiewany jest do dnia dzisiejszego podczas uroczystości szkolnych. Z tej samej okazji nadania imienia szkole wystawiła z dziećmi sztukę teatralną „Zaćmienie słońca”. W SP we Wrzosowej jak i w SP w Hucie Starej B, do której przeniosła się w roku 1978 – organizowała imprezy typu Święto Muzyki, Jasełka, kolędowanie, montaże słowno – muzyczne, festiwale piosenki, pokazy dorobku chóru szkolnego. Także inne imprezy okolicznościowe – ekologiczne, antyalkoholowe połączone z Pieśnią Biesiadną. A przede wszystkim po raz pierwszy w historii szkoły w Hucie Starej B i Osiedla zorganizowała Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy propagując jej szczytne cele wśród uczniów i mieszkańców Osiedla.
Wszystkie te imprezy miały ogromne walory wychowawcze:
- pomoc ludziom chorym
- wyrabianie szacunku dla kalek i osób starszych
- podtrzymywanie tradycji narodowych
- ukierunkowanie na sztukę
- wskazywanie na przykre konsekwencje nadużywania alkoholu, palenia papierosów czy używania środków odurzających.
Satysfakcja z przezwyciężania trudności i osiąganie sukcesów, mobilizowała ją jak i dzieci do dalszych wysiłków a wspólna radość z twórczego działania spajała wszystkich w przyjazny i życzliwy zespół.
Jej zaangażowanie i pasja znalazła uznanie w postaci licznych nagród otrzymanych od Dyrekcji Szkoły, Wójta Gminy Poczesna, Kuratorium Oświaty. Przewodniczący Rady Państwa przyznał jej Złoty Krzyż Zasługi za długoletnią i wyróżniającą się pracę pedagogiczną.
Pani Maria Możejko zmarła w dniu 10 kwietnia 2016 roku.
 
Z archiwum Andrzeja Strugacza
 
Pani Maria uwielbiała piec – oto kilka przepisów z jej zeszytu…
 
maria-mozejkomaria-mozejko
maria-mozejkomaria-mozejko
maria-mozejkomaria-mozejko
maria-mozejkomaria-mozejko
maria-mozejkomaria-mozejko
maria-mozejkomaria-mozejko
maria-mozejko
maria-mozejko
maria-mozejko
maria-mozejko
maria-mozejko
maria-mozejko