logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„NIECH ZIEMIA NASZA STANIE SIĘ OŁTARZEM...”

    z dnia: 2010-09-30
22 sierpnia po raz pierwszy w historii Gmina Poczesna stała się gospodarzem Dożynek Powiatowych.
„NIECH ZIEMIA NASZA STANIE SIĘ OŁTARZEM...”„NIECH ZIEMIA NASZA STANIE SIĘ OŁTARZEM...”
Tegoroczne XI Dożynki Powiatowe na zaproszenie Starosty Powiatowego oraz Wójta Gminy Poczesna swą obecnością uświetnili m.in. Wicemarszałek Województwa Śląskiego Adam Stach, Wicestarosta Częstochowski Janusz Krakowian, Przewodnicząca Rady Krajowej KGW Bernadetta Niemczyk, poseł Jadwiga Wiśniewska, a także przedstawiciele parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej, Redaktor Naczelny Tygodnika „Niedziela” Ks. Infułat Ireneusz Skubiś, a także reprezentanci władz i mieszkańców gmin: Blachownia, Dąbrowa Zielona, Kłomnice, Koniecpol, Konopiska, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Nim uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Eucharystią sprawowaną, wraz z proboszczami z parafii we Wrzosowej ks. Zygmuntem Jurczykiem, z Poczesnej ks. Stanisławem Szafrańcem oraz z Brzezin ks. Pawłem Marzec, przez ks. Ireneusza Skubisia, wszyscy uczestnicy przemaszerowali główną ulicą Huty Starej B na stadion Olimpia. Barwny korowód prowadziła Orkiestra Dęta z Konopisk, poczty sztandarowe, za którymi w bryczce jechali starostowie dożynkowi Teresa Bendkowska i Antoni Jasiński, trzymający w swych dłoniach bochen chleba, który został upieczony z tegorocznych ziaren. Za nimi szli przedstawiciele władz oraz przebrani w tradycyjne ludowe stroje mieszkańcy poszczególnych gmin, niosący ze sobą wieńce dożynkowe. Po przybyciu na stadion, w trakcie przygotowań do mszy świętej, zaintonowano modlitwy, które odmówiono szczególnie w intencji tych, którzy ucierpieli w tegorocznej powodzi, a zwłaszcza rolników. Należy zauważyć, iż podczas odprawianej Eucharystii, słowa kapłanów również nawiązywały do ograniczonych przez powódź tegorocznych zbiorów. „Przynosimy plony i piękne wieńce, ale jednocześnie musimy mieć świadomość, że jesteśmy z Boga, któremu to należy się uszanowanie i oddanie czci. Chwalmy Boga za opatrzność i Jego miłosierdzie.” - mówił ks. Skubiś, zwracając jednocześnie uwagę na to, iż każdy z nas może oddać Bogu plony własnych serc, wieńce własnej pracy i wysiłku. Podczas mszy świętej na ołtarz Pański starostowie dożynkowi zanieśli dożynkowe chleby, a Wójt Gminy Poczesna wraz z Wicestarostą Częstochowskim ofiarowali figury Matki Bożej i Serca Pana Jezusa, które zostały przekazane na potrzeby parafii we Wrzosowej.
Po zakończonej poświęceniem wieńcy i dożynkowych chlebów Eucharystii, wszystkich przybyłych powitał gospodarz miejsca Wójt Krzysztof Ujma. Podczas swojego wystąpienia w pierwszej kolejności zwrócił się on do rolników: „Dożynki to czas dziękczynienia Stwórcy za plony. Świętujemy zakończenie żniw. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych polskich rolnikach. Dzięki ich ciężkiej pracy na stołach jest chleb.” Zauważył także, iż organizacja dożynek powiatowych po raz pierwszy w Gminie Poczesna, jest wielkim zaszczytem dla wszystkich jej mieszkańców. Dzięki temu przybyli na uroczystości mają okazję zobaczyć rozwój naszej małej ojczyzny, a ten przecież jest znaczący. Odbywa się on bowiem na szeregu płaszczyznach, do których należą zarówno nowe inwestycje obejmujące przeszło 50% budżetu gminy, działalność setek podmiotów gospodarczych, aktywność społeczną, której owocem są powstające stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich, czy podejmowane przez mieszkańców inicjatywy kulturalne i sportowe. Czas Święta Chleba jest doskonałym momentem, aby wyrazić wdzięczność tym, dzięki którym nigdy go nie brakuje - przyznał Wójt. To także doskonały moment, aby podziękować osobom biorącym udział w Dożynkach oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do ich organizacji. Po słowach powitania, nim głos zabrali przybyli goście, Wójt Gminy Poczesna wraz z Wicestarostą Powiatu przyjęli z rąk starostów dożynkowy bochen chleba, który następnie został podzielony wśród zgromadzonych uczestników uroczystości.
Jedną z najistotniejszych części programu dożynek było wręczenie honorowych odznaczeń za zasługi dla rolników, które na wniosek Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie przyznano panom: Stanisławowi Markowskiemu z Brzezin Nowych oraz Tadeuszowi Wójcikowi z Wrzosowej. Z kolei na wniosek Regionalnego ZRKiOR, Prezydium Zarządu Krajowego ZRKiOR w Warszawie, przyznało odznaczenia honorowe za zasługi dla Kółek Rolniczych Wójtowi Gminy Poczesna Krzysztofowi Ujmie oraz paniom: Mirosławie Rak z Nierady i Bożenie Cierpiał z Huty Starej A. Wójt Gminy Poczesna odbierając swoje wyróżnienie podkreślił, jak ważną dla naszej społeczności jest aktywność Kół Gospodyń Wiejskich, które prężnie działają już od kilkudziesięciu lat, stanowiąc dla gminy powód do dumy i radości. Następnie, jak co roku - przyszedł czas na wręczenie nagród w kategoriach: Przodujący Producent Rolny, Estetyczne Zagospodarowanie Zagrody Wiejskiej oraz Wieniec Dożynkowy. Z pewnością atrakcją uroczystości były także specjalne stoiska, w których panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy oferowały przygotowane przez siebie przysmaki. Swoje specjały zaprezentowały gospodynie z KGW z: Bargłów, Brzezin, Huty Starej A, Kolonii Poczesna i Zawodzia, Nierady, Nowej Wsi, Poczesnej, Wrzosowej oraz stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Feniks” ze Słowika. Dzięki nim można było spróbować m.in.: kiszonych ogórków, wędlin, smalców i ciast oraz nalewek. Wszyscy mogli podejść także do specjalnego stoiska Gminy Poczesna, które udostępniało ulotki, biuletyny i broszury informacyjne. Swoje namioty z materiałami informacyjnymi miały także m.in.: Starostwo Powiatowe i Agencja Rynku Rolnego w Częstochowie.
Po zakończeniu oficjalnej części programu, przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, a także zespoły wokalne Kół Gospodyń Wiejskich m.in. z Brzezin, po których przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Jako pierwszy na estradzie pojawił się Kuba Sienkiewicz z zespołem Elektryczne Gitary. Przy dźwiękach muzyki bawili się wszyscy niezależnie od wieku: tańczyły dzieci, młodzież, ale nie ustępowały im w tym także osoby starsze. Elektryczne Gitary jak zwykle dały koncert pełen pozytywnej energii i dużej dawki humoru. Kiedy przyszedł czas na występ Don Vasyla Juniora i Cygańskich Gwiazd, zaczęło się już ściemniać. Mimo to na stadionie pojawiali się wciąż nowi goście dożynkowi. W przeciwieństwie do poprzedniego koncertu utrzymanego w rockowych klimatach, który przyciągnął najwięcej młodzieży, na występie Cygańskich Gwiazd przeważały osoby nieco starsze. Wykonawcy zachęcali nie tylko lekką, wpadającą w ucho muzyką, ale także barwnymi cygańskimi strojami, które przy odpowiednim scenicznym oświetleniu prezentowały się imponująco. Tego dnia także pogoda dopisała do samego końca, dlatego wszyscy zgromadzeni mogli biesiadować przy dźwiękach muzyki aż do późnych godzin wieczornych.