Niedziela - DNI GMINY POCZESNA
z dnia: 2025-06-08

Niedziela, drugi dzień Dni Gminy Poczesna rozpoczęły występy artystyczne podopiecznych GCKIiR.
Następie było na „sportowo” odbył się Turniej Sołectw .
W niedziele Koła Gospodyń Wiejskich częstowały przybyłych gorącym żurem i zdradzały tajniki górniczych potraw. Wszyscy chętnie – podobnie jak w sobotę – odwiedzali stoisko promocyjne Gminy Poczesna, na którym otrzymywali m.in. informacje na temat „karty mieszkańca”, „czystego powietrza” czy segregacji śmieci na terenie Gminy Poczesna/
Odbyła się Gala wręczenia Syderytów – Statuetek Wójta Gminy Poczesna. Laureatów wybrała Kapituła w skład, której oprócz Wójta Artura Sosny weszli: Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna – Elżbieta Tomala-Wróbel oraz artysta-rzeźbiarz – Jerzy Kędziora.
W tym roku statuetki otrzymali w kategoriach:
Przedsiębiorczość
Kamila Sala, Marka - MASURIA
Nowa marka kamperów MASURIA już dziś budzi zainteresowanie nie tylko na rynku krajowym, ale również europejskim. Jej narodziny nie są dziełem przypadku – stoją za nimi doświadczenie, precyzja i odwaga firmy BOCAR, od lat znanej z najwyższej jakości pojazdów pożarniczych.
Dzięki profesjonalizmowi i wizji właścicieli, BOCAR zdecydował się wejść w nowy segment rynku – produkcję kamperów. Tak powstała MASURIA – marka, która symbolizuje wolność podróżowania, nowoczesny design i funkcjonalność. To przykład na to, że lokalna firma może z powodzeniem tworzyć produkty gotowe nie tylko na rynek europejski, ale i globalny.
Kampery MASURIA to owoc pracy zespołu inżynierów, projektantów, monterów i pasjonatów, którzy potrafią marzenia przekuć w rzeczywistość na czterech kołach. To produkt najwyższej jakości – tworzony lokalnie, w naszej gminie – który z powodzeniem konkuruje z najlepszymi na międzynarodowych rynkach.
Marka MASURIA z dumą podkreśla, że jej istnienie możliwe było dzięki wsparciu i fundamentowi, jaki stanowi firma BOCAR – przedsiębiorstwo z misją, które od lat buduje pozytywny wizerunek polskiej techniki i niezmiennie pozostaje wierne swoim wartościom. To dzięki tej determinacji pokazuje, że zawsze można działać odważniej, lepiej i z myślą o przyszłości.
Właściciele MASURII wierzą, że marka stanie się symbolem mobilności, jakości i dumy z polskiej myśli technicznej – rozpoznawalnym na całym świecie.
Dziękują Wójtowi Gminy Poczesna oraz całej Kapitule za to wyróżnienie i tym samym za zaufanie, którym – otrzymując statuetkę SYDERYT – zostali wyróżnieni.
Mirosława Markiewicz - Szczególne Zasługi na Rzecz Gminy Poczesna
To wyjątkowa postać lokalnej społeczności Słowika, która całe życie związana jest z tą miejscowością i jej mieszkańcami. Urodzona i wychowana w Słowiku, całym sercem angażująca się w rozwój i dobro wsi oraz jej mieszkańców. Otwarta na drugiego człowieka, dostrzegająca ból, cierpienie, niezaspokojone potrzeby mieszkańców swojej wsi, ale również ciesząca się z sukcesów i wszechstronnego rozwoju sołectwa.
Rozpoczęła pracę zawodową w 1960 roku, w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej we Wrzosowej, w referacie do spraw podatkowych, później w referacie do spraw meldunkowych i wojskowych. W Urzędzie Gminy Poczesna powierzono jej stanowisko inspektora do spraw wojskowych, obrony cywilnej, spraw poufnych. Pracowała również na stanowisku inspektora do spraw dowodów osobistych oraz była zastępcą Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Była m.in. opiekunem społecznym wsi Korwinów i Słowik. W Gminnej Spółce Wodnej w Poczesnej pełniła funkcję sekretarza oraz zastępcy Przewodniczącego Zarządu. Otrzymała za swoją działalność medal „Krajowego Związku Spółek Wodnych” w Warszawie. Powołana została na ławnika Sądu Rejonowego w Częstochowie i uczestniczyła w posiedzeniach sądu przez około 20 lat. Zauważyć można, że zaufaniem społecznym cieszyła się nie tylko w swojej miejscowości, ale i w wymiarze sprawiedliwości. Była członkiem Banku Spółdzielczego w Poczesnej, obecnie Częstochowskiego Banku Spółdzielczego Jura Bank oraz do 2022r. zasiadała w Radzie Nadzorczej będąc sekretarzem.
Przez lata była sołtysem Słowika. To była dla Niej misja. Działała wspólnie z radą sołecką, inicjowała liczne przedsięwzięcia, wspierała organizację wydarzeń kulturalnych, walczyła o lepszą infrastrukturę wsi.
Mirosława Markiewicz to nie tylko była sołtys. To także wieloletnia działaczka społeczna. Od 2005 roku pełniła funkcję sekretarza w Stowarzyszeniu Rozwoju Demokracji Lokalnej i Zwalczania Patologii "Nasz Wspólny Dom". Jej zaangażowanie w życie społeczne Słowika oraz aktywność w różnych organizacjach świadczą o jej oddaniu i trosce o dobro wspólnoty lokalnej. Od 1997 roku była członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Słowiku. Przez 25 lat pełniła również funkcję sekretarza jednostki, dbając nie tylko o dokumentację, ale też o dobrą atmosferę i integrację społeczności wokół działań OSP. Jej obecność była gwarancją sprawnego działania i wzajemnego zaufania wśród druhen i druhów. Wielokrotnie odznaczana medalami oraz tytułami „Wzorowego Strażaka”.
Od ponad 50 lat jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Słowiku. To właśnie tam, ramię w ramię z innymi mieszkankami, pielęgnuje lokalne tradycje, dba o przekazywanie kultury ludowej młodszym pokoleniom, organizuje wydarzenia i wspiera integrację mieszkańców.
Nadal jest aktywną członkinią stowarzyszenia Stacja Rozwoju „Słowikor”, które powstało, by promować rozwój kultury, edukacji i tożsamości lokalnej w Słowiku. W ramach tej działalności wspiera projekty edukacyjne, warsztaty międzypokoleniowe i wydarzenia integrujące mieszkańców.
Mirosława Markiewicz to osoba, która łączy ludzi. Jej siłą jest doświadczenie, jej wartością – konsekwencja i serdeczność, a jej motywacją – dobro wspólne. Wielu mieszkańców wypowiada się o niej z szacunkiem i wdzięcznością. Bo to właśnie dzięki takim ludziom jak ona – skromnym, pracowitym, z sercem na dłoni – wieś żyje, rozwija się i staje się prawdziwą wspólnotą.
Sport, Zdrowie, Opieka Społeczna, Ochrona Środowiska
Stowarzyszenie Razem dla Wrzosowej
Stowarzyszenie „Razem dla Wrzosowej” powstało 19 września 2011 roku. Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej członków. Celem Stowarzyszenia jest inicjowanie i wspieranie działań mających na celu wszechstronny rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy miejscowości Wrzosowa, upowszechnianie sportu i rekreacji, aktywnego wypoczynku i racjonalnego spędzania wolnego czasu oraz działań związanych z ochroną środowiska, dbanie o piękno i estetyczny wygląd miejscowości Wrzosowa.
Przez 14 lat swojej pracy członkowie stowarzyszenia działają na rzecz lokalnej społeczności, są to ludzie z pasją, kreatywni, z wieloma pomysłami, prawdziwi społecznicy wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Stowarzyszenie zrealizowało kilka projektów unijnych między innymi projekt „ Przebudowa infrastruktury rekreacyjnej w miejscowości Wrzosowa”, dzięki któremu powstał plac rekreacyjno-sportowy służący dzieciom, młodzieży oraz osobom starszym do uprawiania sportu, spotkań, propagowania zdrowego stylu życia.
Stowarzyszenie jest inicjatorem i pionierem wielu przedsięwzięć takich jak: Mikołajki, Dzień Dziecka, a także aranżacji wystroju sołectwa na dożynki, Walentynki, Dzień Kobiet, święta.
Mikołajki to czas, w którym dzieci otrzymują upominki. Do czasu pandemii przedsięwzięcie organizowane było w formie teatrzyku w wykonaniu członków stowarzyszenia, które odbywało się w remizie OSP we Wrzosowej, a od 2020 roku Mikołaj z elfami chodzi ulicami sołectwa i spotyka się z dziećmi przy ich posesjach w szczególności wspierając dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Dni Dziecka organizowane są w formie pikników rodzinnych, podczas których członkowie stowarzyszenia wcielają się w bajkowe postacie przenosząc dzieci w magiczny świat bajek. Aranżowane są konkurencje sportowe zachęcające do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Stowarzyszenie angażuje się w akcje charytatywne niosące pomoc potrzebującym oraz dba o środowisko włączając się w „ Sprzątanie Świata”, promuje ideę nieśmiecenia i selektywnego zbierania odpadów oraz rozwija świadomość ekologiczną wśród dzieci i młodzieży.
Stowarzyszenie współdziała z urzędem gminy, radnymi, placówkami oświatowo-wychowawczymi, organizacjami pozarządowymi z gminy Poczesna oraz innymi organizacjami z terenu miejscowości Wrzosowa takimi jak: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, a także z lokalnymi przedsiębiorcami.
Oświata, Kultura, Sztuka - Danuta Woźniakowska
Urodziła się w Rudzie Śląskiej. Jej tato pracował wówczas w kopalni węgla kamiennego. Nienajlepsze warunki bytowe – musieli dzielić mieszkanie z inną rodziną - sprawiły, że zdecydowali się na przeprowadzkę. Nowe kopanie rudy żelaza: Tadeusz I oraz Tadeusz II – na terenie naszej gminy – oferowały nie tylko pracę, ale również mieszkania w Osiedlu Huta Stara B.
Decyzja zapadła. W 1953 ojciec Pani Danuty zatrudnił się w kopalni Tadeusz II w Nowej Wsi, a cała rodzina zamieszkała w Osiedlu, w Hucie Starej B.
- Mój tato był górnikiem – wspomina Danuta Woźniakowska. - Brat taty był górnikiem, nasi sąsiedzi byli górnikami… To była trudna i bardzo niebezpieczna praca.
W Hucie Starej B – Danuta Woźniakowska ukończyłam Szkołę Podstawową. Tutaj poznała swoich przyjaciół, z którymi do dziś utrzymuje kontakt, którzy sa jej bardzo bliscy.
- Ponieważ wychowałam się w otoczeniu „braci górniczej”, po latach postanowiłam sięgnąć do korzeni i utworzyć „Izbę Pamięci ” poświęconą tym wszystkim górnikom pracującym w kopalniach rudy żelaza Tadeusz I, Tadeusz II, Szczekaczka - wyjaśnia.
Wybrała wykształcenie ekonomiczne. Początkowo pracowała jako księgowa w Fabryce Zapałek, ale po urodzeniu córki postanowiła prowadzić księgowość w firmie męża. Do pracy w „zapałczarni” już nie wróciła. Małżonkowie rozwinęli firmę, powstawały nowe salony, które trzeba było doglądać.
Danuta Woźniakowska jest osobą pełną energii, zapału. Nie znosi stagnacji, lubi działać i pomagać. Była Radną Gminy Poczesna. Dzięki Jej działalności m.in. został wyremontowany obelisk we Wrzosowej ( z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej), a do ronda został doprowadzony prąd – przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą pojawiają się ozdoby.
Danuta Woźniakowska zebrała związane z górnictwem eksponaty i nadal działa, aby powstała Izba Pamięci.
- Jestem dumna ze swojego pochodzenia, z moich górniczych korzeni – podkresla Danuta Woźniakowska – I miejsca, w którym dorastałam i żyję. To jest moja „Mała Ojczyzna”, za nic nie chciałabym jej zmieniać.
Natomiast Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna otrzymał Starosta Częstochowski – Krzysztof Smela.
Krzysztof Smela to człowiek, który całe swoje życie zawodowe i społeczne poświęcił służbie na rzecz lokalnej społeczności. Jego kariera to niezwykła podróż od nauczyciela i dyrektora szkoły w Wierzchowisku, przez wieloletnią funkcję Wójta Gminy Mykanów, po zaszczytną rolę Starosty Powiatu Częstochowskiego. Każde z tych stanowisk wypełniał z pełnym zaangażowaniem i determinacją, zawsze pamiętając, że najważniejszym celem jest dobro mieszkańców i rozwój regionu.
Jego działalność samorządowa to także liczne funkcje społeczne i organizacyjne – od przewodniczenia Powiatowemu Zrzeszeniu Ludowe Zespoły Sportowe, przez zarządzanie Związkiem Komunalnym Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji, aż po istotne role w Ochotniczych Strażach Pożarnych czy Komitecie Sterującym „SAPARD”. Pan Krzysztof nie tylko zarządzał, ale i tworzył warunki do rozwoju sportu, kultury oraz infrastruktury, dzięki czemu nasz region zyskał nowe perspektywy i siłę.
Lista odznaczeń, które otrzymał, jest długa i imponująca: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty medal za zasługi dla obronności, a także medale za zasługi dla ruchu ludowego i sportowego. To dowód uznania dla jego wieloletniej pracy i nieocenionego wkładu w rozwój lokalnej wspólnoty.
Jako mąż i ojciec, a także pasjonat muzyki, sportu i kultury, pan Krzysztof Smela pokazuje, że prawdziwe przywództwo łączy się z empatią, szacunkiem i troską o ludzi. To dzięki takim liderom jak on nasze gminy mogą rozwijać się w duchu wspólnoty i wzajemnego wsparcia.
Dlatego właśnie dziś z dumą wręczamy statuetkę Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna panu Krzysztofowi Smeli – człowiekowi, który swoim przykładem inspiruje do działania i który jest prawdziwym przyjacielem naszej społeczności.
Gratulujemy serdecznie i dziękujemy za wszystko, co Pan dla nas zrobił i nadal robi!
Opr an, fot: es, mt














