logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Obchody Święta 11-go Listopada...

    z dnia: 2013-11-12
...w tym roku odbywały się w Poczesnej, w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Punktualnie o godz. 10.30 ksiądz proboszcz – Jarosław Sroka powitał gości: Są w polskim kalendarzu święta, o których nie można zapomnieć. Okupione ludzkim cierpieniem, ludzką krwią, życiem... O tych osobach, które poniosły ofiarę największą, nie wolno nikomu zapomnieć.

Obchody Święta 11-go Listopada...Obchody Święta 11-go Listopada...

 

Po krótkim powitaniu delegacje przedstawicieli władz gminnych, radnych, kombatantów, strażaków złożyły kwiaty w miejscach pamięci ma terenie naszej gminy. m.in. pod tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć ks. Boguchwała Tuory. Następnie mieszkańcy gminy Poczesna oraz goście wzięli udział w uroczystej mszy świętej, podczas której w homilii ks. prałat Jarosław Sroka rozważał znaczenie idei patriotyzmu dawniej i współcześnie. Temat ten podjął także w swoim wystąpieniu po mszy świętej wójt gminy Poczesna  Krzysztof Ujma:  Słowo patriotyzm ma wiele znaczeń. Kiedyś była to walka. Teraz praca i nauka dla wolnego kraju. Patriotyzm to również budowanie silnej ojczyzny. Do nas należy, aby młode pokolenie znało historię swojego kraju i potrafiło wyciągnąć z niej wnioski. Musimy młodemu pokoleniu zwracać uwagę na historię, ale w odniesieniu do przyszłości. Bo nasza młodzież nie pamięta, co to granice między państwami, co to trudności z dostaniem paszportu... I niech tak będzie, ale musimy robić wszystko, aby w czasach globalizacji młodzi ludzie z naszej ojczyzny, czy to w Anglii, czy jeszcze gdzieś dalej, zapytani, skąd są, z dumą powiedzieli: Z Polski. Z Poczesnej!  Na zakończenie  uroczystości zespoły Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji zaprezentowały program słowno-muzyczny O Niepodległość. Wystąpili recytatorzy Koła Teatralnego, śpiewali Wrzosowianie  i Kwiaty Jesieni, grała Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Na uroczystości i mszy z okazji 11 Listopada przybyło ponad 300 osób. Oprócz przedstawicieli władz gminnych, samorządu lokalnego,  byli również uczniowie, druhowie z OSP, panie z Kół  Gospodyń Wiejskich, członkowie Stowarzyszeń, pracownicy szkół, przedszkoli, placówek kulturalnych, pracownicy administracji a przede wszystkim mieszkańcy. W uroczystości uczestniczył ks. Marek Włoch – proboszcz parafii pw. Piotra i Pawła w Nieradzie. Poczty sztandarowe wystawiły jednostki OSP, szkoły, gminny zarząd PSL oraz Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.

an,ai