logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Obchody Święta Niepodległości

    z dnia: 2010-11-16
W czwartek 11 listopada, w Gminie Poczesna uczczono Święto Niepodległości. Ten ważny dla każdego Polaka dzień, był obchodzony w sposób szczególny. Jednym z dowodów na wciąż żywy szacunek do Ojczyzny, byli licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy.
Obchody Święta NiepodległościObchody Święta Niepodległości
Uroczystości zainaugurowała msza święta w Kościele Bożego Ciała we Wrzosowej w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie, a także zmarłych druhów strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. O wyjątkową oprawę muzyczną zadbała Jasnogórska Orkiestra Koncertowa pod batutą prof. Marka Piątka, która przybyła na zaproszenie Wójta Krzysztofa Ujmy. Liturgii przewodził ks. gen. Stanisław Rospondek – proboszcz parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Częstochowie, który w swoim kazaniu skupił się na miłości do Ojczyzny w kontekście wiary chrześcijańskiej. – „„A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie…” - ojciec naszej kultury literackiej, Jan z Czarnolasu wskazuje na właściwą płaszczyznę, po której ma się poruszać chrześcijanin. Chodzi tu o jedność serc i dusz dotyczących Ojczyzny i ołtarza. Służąc ojczyźnie doczesnej, zasługujemy na ojczyznę wieczną” – podkreślił, a następnie dodał: - „Cyprian Kamil Norwid mówił, że Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek – i miał rację. Ostatnio usłyszałem, że aż 94% Polaków jest dumnych ze swej narodowości, ogromnie mnie to cieszy. Dowodem na to jest dzisiejsza msza święta, w czasie której przed tym ołtarzem zgromadziła się mała Polska”.
Po zakończeniu nabożeństwa, zgromadzeni przenieśli się pod obelisk we Wrzosowej, gdzie miało miejsce przemówienie Wójta, który odniósł się do Święta Niepodległości przez pryzmat zarówno historii, jak i przyszłości kraju i Gminy. – „Sny o niepodległości sprawdziły się 92 lata temu. Polska zwyciężyła i narodziła się na nowo. Sukces był dziełem walki toczonej od powstania kościuszkowskiego aż po rok 1918. To był sukces tych, którzy wierzyli w Polskę i niepodległość dla niej. Maria Konopnicka - wybitna polska poetka, wiele serca włożyła w twórczość patriotyczną. W 1908 r. podarowała nam i przyszłym pokoleniom polską „Rotę” – „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” – to słowa, które w każdym z nas wzbudzają poczucie dumy i tożsamości narodowej. Wychowani na patriotycznej twórczości Marii Konopnickiej, Polacy przyczynili się do odzyskania niepodległości, odbudowania i obrony Ojczyzny. Gmina Poczesna zmienia się i rozwija. Jej rozwój przebiega w sposób wielokierunkowy, widoczny w każdym sołectwie i ma charakter ciągły. Powstają nowe inwestycje, uczymy się wspólnie podejmować decyzje, pamiętamy o tradycji - z myślą o przyszłości. Porozumienie w sprawach najważniejszych dla Gminy Poczesna to nasz wspólny cel. I to jest podstawowe przesłanie tego radosnego dnia, bo mamy dzisiaj święto radosne. Święto niejako ponownych narodzin naszej Ojczyzny, które powinniśmy obchodzić w każdej polskiej rodzinie. Pochylmy dzisiaj głowy przed tymi, którzy oddali swoją młodość, zdrowie, a nawet życie w obronie narodu” – powiedział.
Głównym celem zgromadzenia się pod obeliskiem, było upamiętnienie poległych w latach 1939-1945 wrzosowian. Ich pamięć uczczono minutą ciszy, a następnie biało-czerwone bukiety złożyło pięć delegacji: Wójt i Rada Gminy, Samorząd Gminy, Rada Sołecka oraz Strażacy.
Dalsza część obchodów Święta odbyła się w Zespole Szkół we Wrzosowej. Specjalnie na tą okazję nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół oraz Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, przygotowali okolicznościowy program artystyczny. Na uroczystości obecna była także Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Poczesnej pod przewodnictwem pana Stanisława Zaskórskiego.
Sala gimnastyczna szkoły zamieniła się tego dnia w nastrojowy, ciemny las, w którym znajdowały się drzewa, ognisko i krzyż, przez który przewieszona była polska flaga. Druhowie siedzieli w kółku z nauczycielką, wspominali historię kraju – jego klęski i zwycięstwa – oraz śpiewali patriotyczne i harcerskie pieśni. Dla zgromadzonych gości był to wspaniały występ artystyczny, a dla uczniów także pouczająca lekcja historii.
Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewali „Rotę” oraz „Hymn Polski”, a po oficjalnych uroczystościach, goście mogli udać się na specjalnie przygotowany poczęstunek.