logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Odnowiona strażnica w Poczesnej

    z dnia: 2009-04-01
Ostatnie zebranie sprawozdawczo-wyborcze OSP w Poczesnej upłynęło pod znakiem wyborów do zarządu OSP oraz haseł stopniowej wymiany koniecznego sprzętu strażackiego na nowy, w myśl hasła „nigdy się studni nie kopie, jak się pali”.
Odnowiona strażnica w PoczesnejOdnowiona strażnica w Poczesnej
Na zebranie, które odbyło się 7 marca w świetlicy OSP, przybyli strażacy oraz szereg zaproszonych gości w tym: bryg. Janusz Benduch - zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, członek Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Częstochowie Marian Kołodziej, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Poczesnej Dariusz Szyja, Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma, piastujący jednocześnie funkcję wiceprezesa Gminnego Zarządu OSP w Poczesnej. Ponadto Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Jolanta Szczepanik, dyrektor zaprzyjaźnionego z OSP Przedszkola w Poczesnej Ewa Rakowska, zastępca Przewodniczącej Rady Gminy Stanisław Minkina, radni i sołtysi.
Na wstępie gospodarz zebrania prezes Zdzisław Dróżdż przedstawił najważniejszy cel zebrania, którym było wybranie nowego zarządu. Po wyborze przewodniczącego zebrania, którym został wybrany Krzysztof Dróżdż, odczytano sprawozdania z działalności OSP, z których można było dowiedzieć się m.in. o tym, iż w 2010 roku jednostka planuje obchody 95-lecia swojego istnienia. Ważną informacją była również ta, iż strażacy z Poczesnej w minionym roku wykazywali się dużą aktywnością w wyjazdach do zdarzeń, których odbyło się aż 53 oraz w startach w zawodach sportowo-pożarniczych. Jednakże w tej kwestii zarówno strażacy jak i zgromadzeni goście twierdzili zgodnie, iż lepiej brylować wynikami sportowymi niż w statystykach wypadków, pożarów czy klęsk żywiołowych, które jak stwierdził Wójt Gminy zawsze będą związane z ludzką tragedią.
Po uzyskaniu przez odchodzący Zarząd absolutorium, odbyły się wybory do nowego Zarządu. W wyniku głosowania okazało się, iż nowym prezesem został dotychczasowy druh Zdzisław Dróżdż, wiceprezesem Franciszek Suszek, sekretarzem Edward Bączyński, skarbnikiem Zdzisław Sobala, naczelnikiem Łukasz Hutkiewicz, zastępcą naczelnika Rafał Szwaja a gospodarzem strażnicy Zygmunt Lula. Dokonano również wyboru komisji rewizyjnej, której członkami zostali: Władysław Skiba (przewodniczący), Leszek Markowski (sekretarz) oraz Józef Kita (członek). Nowy Zarząd ma sprawować swoje funkcje przez najbliższe dwa lata.
Pod koniec oficjalnej części zebrania swoje opinie wygłosili zgromadzeni goście. Wszyscy gratulowali i dziękowali za ofiarną pracę strażakom z OSP w Poczesnej oraz nie zabrakło podziękowań dla Wójta gminy za wykonany remont strażnicy. Na ten cel gmina przeznaczyła około 50 tys. zł. Ważną dla zgromadzonych informację przekazał bryg. Benduch, który podkreślił, iż zaangażowanie strażaków z gminy Poczesna jest najwyższe w całym starostwie. W imieniu Zarządu Głównego druh Marian Kołodziej podziękował strażakom za pomoc w zwalczaniu klęski żywiołowej, która dotknęła Blachownię i okolice. Ponadto wywiązała się dyskusja nad koniecznością stopniowej wymiany starego, zużytego sprzętu na nowy. Taką potrzebę podkreślał zarówno bryg. Benduch, Wójt Gminy jak i komendant gminnej OSP Marian Kołodziej. Ważnym wątkiem dyskusji była również kwestia ustalonych rekompensat dla strażaków za udział w akcjach.