logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Ogródkowe dary jesieni

    z dnia: 2012-10-09
Lato zakończyło się też i na działkach. Plony pozbierane, odbyły się – jak co roku - „dożynki działkowe” - teraz ogrody przygotowywane są do zimy...
Ogródkowe dary jesieniOgródkowe dary jesieni

Rodzinne Ogródki Działkowe „Górnik” Huta Stara „B”,  mają ponad  50-cio letnią tradycję. Działki uprawiane są przez wiele pokoleń. Na samym początku  ogrodami zajmowali się dziadkowie, potem działki uprawiali rodzice, a teraz wnuki pierwszych właścicieli,  są gospodarzami ogródków. Gospodarzami działek są nie tylko mieszkańcy naszej gminy ale również mieszkańcy Częstochowy.

ROD „Górnik”  liczy 194 działki, z których część ma charakter uprawowy a część rekreacyjny. Działkowcy starszego pokolenia uprawiają swoje działki tak aby to co na nich urośnie wzbogaciło a nie jednokrotnie pozwoliło przetrwać okres zimy. Zebrane plony przetwarzane są na sałatki, dżemy, kompoty itp.

Są działkowcy, których w zasadzie jedynym utrzymaniem jest działka.  Działkowcy młodszego pokolenia preferują działki rekracyjno-uprawne.

Co roku na przełomie miesięcy wrzesień-październik organizowane są dożynki działkowe tzw. „Dzień Działkowca” jest to święto wszystkich działkowców. W takim dniu wszyscy spotykają się w „Domu Działkowca”,  gdzie  jest wystawa corocznych „osiągnięć” działkowców. W święcie tym uczestniczą nie tylko właściciele ogrodów, ale także  zaproszeni goście z Zarządu Głównego PZD, przedstawiciele Gminy Poczesna i  Samorządu Terytorialnego. Wszyscy wspólnie zasiadają do poczęstunku przygotowywanego przez „panie-działkowiczki”.

Działkowcy są wytrwałymi ogrodnikami i niektórzy naprawdę osiągają zadziwiające uprawy. Rok temu jeden z ogrodników-amatorów wyhodował dynie ważącą 37 kg inny zaś, marchew o długości  36 cm i wadze 0,85 kg.  W tym roku wszyscy podziwiali kalarepę, która w obwodzie miała 48 cm.

Należy wspomnieć, że ogródki dla działkowców, są oazą spokoju i wytchnienia po trudach dnia codziennego.

Dorota Dobosz , prezes ROD Górnik