logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

OPIEKA WYTCHNIENIOWA

    z dnia: 2023-02-24
– EDYCJA 2023.
wytchnieniowawytchnieniowa
 Gmina Poczesna realizuje Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023” finansowany ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego. Celem Programu jest sprawowanie bezpośredniej opieki, tzw. opieka wytchnieniowa, nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi w zastępstwie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią, stałą i długotrwałą opiekę nad tymi osobami na terenie gminy Poczesna.
 
Na realizację Programu w roku 2023 Gmina Poczesna otrzymała:
wartość dofinansowania: 55 488 zł;
wkład własny 27 200 zł;
całkowita wartość: 82 688zł.
 
Opieka wytchnieniowa ma na celu odciążyć opiekunów m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków lub zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie.
 
Do kogo Program jest skierowany?
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
 
Co należy zrobić, aby przystąpić do Programu:
Złożyć kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa" – edycja 2023 wraz z wypełnioną kartą oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Poczesnej, ul. Wolności 2.
 
Przyznając usługę opieki wytchnieniowej uwzględnia się potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, która:
- stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. Ośrodka szkolno – wychowawczego czy internatu,
- nie przebywa stale w domu, ale tylko wtedy, gdy uwzględnione zostaną uprzednio przez realizatora programu potrzeby osób niepełnosprawnych, które stale przebywają w domu.
Brany jest również pod uwagę stan zdrowia i sytuacja życiowa uczestników Programu.
 zam. an
 
wytchnieniowawytchnieniowa
wytchnieniowawytchnieniowa
wytchnieniowawytchnieniowa
wytchnieniowa
wytchnieniowa
wytchnieniowa