logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Ośrodek zdrowia na miarę XXI WIEKU

    z dnia: 2010-11-08
Gruntownie wyremontowany i odnowiony Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia w Poczesnej przy ul. Szkolnej 3 został oddany do użytku. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce w środę 3 listopada.
Ośrodek zdrowia na miarę  XXI WIEKUOśrodek zdrowia na miarę  XXI WIEKU
Obiekt służył mieszkańcom od lat, jednak wymagał generalnej odnowy. Aby zrealizować ten projekt, Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 złożył wniosek o dofinansowanie remontu Ośrodka. Dzięki jego staraniom Gminie udało się otrzymać dotację i pozyskać na ten cel kwotę 1,364 mln zł. Cała wartość projektu o nazwie „Dostosowanie ośrodka zdrowia w Poczesnej do standardów medycznych i sanitarnych” wyniosła 1 mln 657 tys. zł. - „Dla Gminy jest to niezwykle ważna, kluczowa inwestycja wychodząca naprzeciw oczekiwaniom tysięcy mieszkańców. Spełniający najwyższe europejskie standardy gminny zakład opieki zdrowotnej, nie tylko znacząco podniesie jakość dotychczas świadczonych usług medycznych, lecz także umożliwi uruchomienie wielu nowych po-radni specjalistycznych i diagnostycznych” - podkreślał Wójt, a następnie dodał: - „Należy zaznaczyć, że Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia zachowa swój publiczny charakter. Ośrodek jest i będzie dostępny dla wszystkich, niezależnie od zasobności portfela. Rolą moją jako Wójta, a także Rady Gminy jest, by każdy mieszkaniec czuł się bezpieczny i miał zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną. Jan Paweł II bardzo często przypominał nam o chorobach, cierpieniu i potrzebie, by m.in. tego typu obiekty powstawały i służyły człowiekowi jak najlepiej. Chylę czoło przed Śląskim Urzędem Marszałkowskim, przed Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, które dostrzegły te potrzeby”.
Po przemówieniu Wójta przyszedł czas na uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie budynku, którego dokonał proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej ks. Stanisław Szafraniec. - „Gratuluję tego pięknego dzieła. Niech Pan udzieli łaski wzajemnego zrozumienia, życzliwości i sił do pracy wszystkim, którzy będą korzystali z tego Ośrodka Zdrowia, by byli zadowoleni, pokrzepieni i umocnieni” - powiedział ksiądz. Wyrazy wdzięczności za realizację przedsięwzięcia przekazali Wójtowi mieszkańcy gminy oraz dyrektor Gminnego Zespołu Ośrodków Zdrowia Andrzej Cupiał, który powiedział: - „Chciałbym podziękować bardzo serdecznie Wójtowi, bo to od początku do końca była jego inicjatywa. Dziękuję też Zastępcy Wójta Andrzejowi Lechowi oraz tym, którzy pomagali nam w trakcie remontu, także personelowi ośrodka. W czasie remontu pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach, ale teraz widzę, że ten trud się opłacił”.
Po oficjalnej części uroczystości wszyscy zgromadzeni przenieśli się do środka budynku. Tam podziwiali wyremontowane wnętrza i specjalnie zakupione sprzęty. Za kwotę 315 tys. zł. wyposażono gabinety medyczne m.in. w: kardiotokograf, ultradźwiękowy detektor tętna, wideo-kolonoskop, aparat do elektrochirurgii, aparat do kriochirurgii, KTG, fotel ginekologiczno-urologiczny, elektrokardiograf, defibrylator sieciowo-akumulatorowy, analizator koagulologiczny, analizator biochemiczny, aparat USG, destylator laboratoryjny, sterylizator laboratoryjny, wirówkę laboratoryjną, mikroskop, czytnik pasków do analizy moczu, spirometr oraz przenośny aparat EKG. Dzięki specjalnym przystosowaniom, z centrum leczniczego będą mogły korzystać także osoby niepełnosprawne. Budynek został bowiem wyposażony w nowoczesną windę zewnętrzną, miejsce dla wózków inwalidzkich oraz odpowiednio przygotowane sanitariaty.
Realizacja inwestycji trwała nieco ponad rok - od 16 czerwca 2009 r. do 16 lipca 2010 r. Przez cały czas wykonywania prac renowacyjnych Ośrodek pracował normalnym tokiem, przyjmując pacjentów i dbając o zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców gminy. Remont był dużym utrudnieniem w pracy personelu medycznego, jednak mimo tego, mieszkańcy gminy mogli niezmiennie korzystać z usług poradni i fachowej opieki lekarzy. Obecnie Ośrodek czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00. Do dyspozycji pacjentów otwarte zostaną poradnie: ogólna, dziecięca, ginekologiczna, chirurgiczna, dermatologiczna, stomatologiczna, gabinety: zabiegowy, pielęgniarki środowiskowej i położnej środowiskowej, a także laboratorium oraz pracownia EKG i USG.