logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Piotr Machalica w kościele we Wrzosowej

    z dnia: 2010-11-19
14 listopada w kościele Bożego Ciała we Wrzosowej można było posłuchać wierszy ks. Jana Twardowskiego w interpretacji znanego aktora Piotra Machalicy.
Piotr Machalica w kościele we WrzosowejPiotr Machalica w kościele we Wrzosowej
Artysta przyszedł na świat w 1955 r. w Pszczynie. Wywodzi się z rodziny aktorskiej. Ukończył PWST w Warszawie. Jest aktorem teatralnym i filmowym oraz wykonawcą piosenki aktorskiej. Związany jest z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Od 1 lipca 1996 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie obecnie można go oglądać m.in. w spektaklach „Mieszczanin szlachcicem” , „Miłość i polityka”, a także posłuchać piosenek Edwarda Stachury w jego wykonaniu.
Do parafii we Wrzosowej przyjechał na zaproszenie ks. Szczepana Wyłaź, z którym poznali się po jednej z premier teatralnych. – Ksiądz Szczepan podszedł do mnie po spektaklu i zaprosił na podobne spotkanie do swojej ówczesnej parafii w Koziegłowach. Na przestrzeni całej mojej pracy zawodowej zdarzało mi się już czytać poezje w kościołach, jeszcze przed odzyskaniem demokracji w kościele u św. Stanisława Kostki to były bardzo częste spotkania. Przyjmuję takie zaproszenia, ponieważ lubię każdy kontakt z publicznością – wyjaśnił pan Piotr.
Po mszach świętych o godz. 11.00 i 12.30, aktor czytał poezje ks. Jana Twardowskiego. Wybór autora był nieprzypadkowy. – Ksiądz Twardowski potrafił w pięciu – sześciu wersach zamknąć tak piękne treści. Myśli zawarte w tych wierszach towarzyszą mi właściwie każdego dnia, są piękne, przejrzyste i mądre, absolutnie mnie zachwycają. Dzisiaj wybrałem te, które według mnie są najlepsze na niedzielne popołudnie – mówił aktor.
Aby podziękować artyście za przybycie, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Słowiku, także przygotowały i zaprezentowały poezje księdza. Na koniec Wójt Gminy Poczesna wręczył aktorowi kwiaty i podziękował za spotkanie. – Pragnę Panu bardzo serdecznie podziękować za przyjęcie zaproszenia. Dziękuję za recytację, interpretację poezji ks. Twardowskiego, które nas uduchowiają i motywują by stać się lepszym. To spotkanie zapadnie nam głęboko w pamięci – podkreślił.
To był kolejny dowód na to, jak ważne w naszej Gminie jest propagowanie kultury i zachęcanie mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w niej.