logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Polska Moja Ojczyzna Gminne obchody Konstytucji 3 Maja

    z dnia: 2022-05-03
Konstytucja 3 Maja była dowodem na olbrzymie zaangażowanie narodu polskiego w budowie odrębności narodowej , była osiągnięciem Polaków pragnących zachować niezależność państwową. Wprowadzała porządek, bezpieczeństwo, prawa i obowiązki wobec obywateli, Polaków.
W ciągu 130 lat toczyła się uporczywa walka obywateli Rzeczypospolitej o wolną i sprawiedliwą Ojczyznę. Wiele pokoleń poświęciło Jej najlepsze lata, dorobek myśli , zdrowie, a często życie.
3 maja byliśmy razem w miejscowości Nierada, w Parafii pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, uroczyście mówiąc o wydarzeniach sprzed 231 lat pod hasłem Polska Moja Ojczyzna.
Dzień 3 maja od 1920 roku stał się oficjalnie ogólnopolskim świętem religijnym, gdyż Kościół katolicki obchodzi w tym dniu uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Czynnie w Gminie Poczesna obchodzimy święto Konstytucji i Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Doceniamy te chwile. Towarzyszą im wyjątkowe uroczystości, apele, zajęcia edukacyjne, sportowe, msze święte, modlitwy, rozmowy, koncerty słowno- muzyczne. Mówimy o naszych przodkach, królach, inteligencji polskiej, poetach, pisarzach, politykach, malarzach. Podziwiamy najpiękniejszą sztukę, czytamy literaturę i poezję, śpiewamy nasz hymn narodowy, a wszystko by umocnić się w przekonaniu, że patriotyzm to siła, wiara, miłość . Flagi powiewają na naszych domach, blokach, masztach, budynkach użyteczności publicznej i dostarczają nam wiele emocji. Skupiamy naszą uwagę na Ziemi ojczystej i wartości życia w pokoju. Konstytucja, flaga, godło, hymn to najszlachetniejsze dobra otrzymane przez naród i dla narodu.
Obchody święta 3 Maja dają możliwość do dzielenia się z młodymi mieszkańcami naszej gminy wiedzą o przeszłości, ale także przyczynią się do upowszechnienia przekonania, że wolna Polska wciąż wymaga i nadal będzie wymagać naszej wspólnej troski. Gmina Poczesna dała temu wyraz m.in. poprzez rozpowszechnianie flag Polski, wyrażając siłę przynależności do Ojczyzny, zapraszając do wspólnych uroczystości poczty sztandarowe i różne środowiska mieszkańców gminy.
Dostrzegamy człowieka, solidaryzujmy się z narodem Ukrainy by było nam wszystkim lepiej, bezpieczniej.
Na zaproszenie Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujma i Przewodniczącej Rady Gminy Iwony Choła w uroczystościach uczestniczyli; kombatanci, księża; ks. Kanonik Jacek Kołodziejczyk, gospodarz Parafii Św. Piotra i Pawła ks. Kanonik Marek Włoch, Radni Gminy Poczesna, druhowie Strażacy z 6 jednostek na czele z gminnym komendantem, Sołtysi, organizacje pozarządowe, Koła Gospodyń Wiejskich, dyrektorzy szkół, przedszkoli, nauczyciele, stowarzyszenia, dzieci, młodzież ich rodzice, samorządowcy, pracownicy urzędu gminy, SAPO, GZOZ, GOPS, domu kultury i gminnej biblioteki, mieszkańcy Gminy Poczesna.
Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamiątkowe w miejscach pamięci na terenie Gminy Poczesna; Nierada- cmentarz, Poczesna- cmentarz, Poczesna - przed ; popiersiem Św. Jana Pawła II, błogosławionego ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, płytą pamiątkową ks. Boguchwala Tuora, we Wrzosowej przed obeliskiem upamiętniających poległych mieszańców Wrzosowej w czasie II wojny światowej, przed płytą w Brzezinach Nowych upamiętniającą plut. Roman Zych żołnierza 9 Pułku Artylerii Polowej, który za udział w wojnie polsko-bolszewickiej odznaczony został Orderem Virtuti Militari.
Niech Tadeusz Rejtan, który urodził się w 1742 r. w Hrubieszówce, syn podkomorzego nowogrodzkiego, poseł na Sejm Rozbiorowy w Warszawie w roku 1773 będzie niezapomnianym symbolem obrony Niepodległości.
Część artystyczną przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie, oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Dziękujemy i życzymy nieustającej łączności z Symbolami Naszej Ojczyzny.
Polska Moja Ojczyzna- GMINA POCZESNA
tekst: Renata Smędzik
zdjęcia: Iwona Skorupa