logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Profilaktyka uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych

    z dnia: 2018-03-29
Stres, życie w natłoku obowiązków, zadań, zobowiązań. Ciągle pojawiające się nowe potrzeby, problemy i wyzwania. Konieczność codziennego podejmowania niezliczonej ilości decyzji. Wszystko to prowadzi do frustracji i poszukiwania sposobu na radzenie sobie z trudami codzienności.
punkty2punkty2

Nic nie zastąpi bliskości drugiego człowieka, możliwości omawiania problemów w dobrze funkcjonującej rodzinie. Kiedy i tu brak wsparcia, pojawia się pokusa skorzystania z drogi na skróty. Alkohol, używki, narkotyki – w odróżnieniu od relacji interpersonalnych - nie wymagają od nas niczego, poza wydaniem na nie określonej ilości pieniędzy. Mamią nas obietnicą natychmiastowej ulgi i upragnionego wyciszenia. Ale czy potrafimy kontrolować ich stosowanie? Czy potrafimy zrozumieć, że taki relaks to ułuda, bo problemy nie znikają za sprawą alkoholu lub innych „wspomagaczy”, znika natomiast nasza samokontrola. Krok po kroku uzależniamy się.

Brak świadomości, dotyczącej szkodliwości używek oraz ich wielopłaszczyznowego wpływu na człowieka (uzależnienie fizyczne, psychiczne i społeczne), są powszechne nawet wśród osób, które uważają że rozważnie korzystają z „dobrodziejstw” alkoholu, narkotyków, substancji psychotropowych. Są przekonaniu, że to oni kontrolują sytuację, podczas, gdy niezauważenie, krok po kroku, stają się ofiarami nałogu.

Mechanizmy wchodzenia w uzależnienie, utraty kontroli nad stosowaniem używek, zwiększania się tolerancji organizmu, winny być wiedzą powszechną, a tymczasem nadal są wiedzą tajemną.

Warto zatrzymać się choć na chwilę i przeanalizować swoje sposoby na znalezienie odprężenia i zrzucenie trudów minionego dnia. Czy nie lepiej szukać pocieszenia i ukojenia w czasie spędzonym z bliskimi ludźmi, zamiast sięgać desperacko po wyniszczające substancje? Odpowiedź wydaje się prosta, ale chyba nie jest taką w praktyce, sądząc po wielkości problemu. Kiedy wszystko zawiedzie i ani sami, ani z pomocą najbliższego otoczenia nie radzimy sobie ze stresem, a w końcu – z uzależnieniem, zwróćmy się bez wahania po fachową pomoc. Psycholog, psychiatra, ośrodki diagnostyczno-terapeutyczne, istnieją dla nas wszystkich. Wystarczy realnie oceniać samego siebie i sięgnąć po sprawdzone metody wsparcia.

W profilaktyce uzależnień istotne są wzorce postaw: warto więc dawać przykład, jak pięknie żyć bez alkoholu i używek, ale nie mniej ważny jest dowód siły człowieczeństwa w wychodzeniu z nałogu.

Nigdy nie jest za późno i zawsze warto.

Lek. med Janusz Opara