logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Przedszkole na nowo otwarte.

    z dnia: 2009-02-17
Przedszkole na nowo otwarte.Przedszkole na nowo otwarte.
Z pewnością każdy przedszkolak z Huty Starej B nie mógł wprost doczekać się, kiedy będzie mógł przyjść do pięknie odnowionego i wyremontowanego przedszkola. 23 stycznia dokonano oficjalnego otwarcia placówki.
Galenia zdjęć"
Nim zgromadzeni na uroczystości goście mogli podziwiać wnętrze przedszkola po generalnym remoncie, doszło do oficjalnego przecięcia wstęgi. Dokonali tego: Wójt Gminy Krzysztof Ujma, Przewodnicząca Rady Gminy Lidia Kaźmierczak, Dyrektor Przedszkola Alicja Delczyk, Wicestarosta Częstochowski Janusz Krakowian, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kubat oraz właściciel firmy budowlanej odpowiedzialnej za remont budynku Bogdan Kryś. Po przecięciu wstęgi ks. proboszcz parafii pw. Bożego Ciała we Wrzosowej Piotr Łysikowski po krótkiej modlitwie poświęcił budynek.
Generalny remont budynku rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku - o czym w swoim wystąpieniu na sali gimnastycznej przedszkola wspomniał Wójt Gminy. Od dawna widać było gołym okiem, iż budynek wymaga renowacji. Jednakże dopiero prace budowlane odkryły, jak bardzo remont był niezbędny. Aby przywrócić mu obowiązujące obecnie standardy, należało wydać ponad milion złotych. Wymieniono dach, założono nowe ogrzewanie, ocieplono budynek, pomalowano go, zakupiono nowe wyposażenie. Ponadto wygospodarowano dodatkowe pomieszczenie - garderobę na potrzeby zespołu tanecznego „Tęcza”. Całość z pewnością prezentuje się wyjątkowo okazale. Cieszą oko nowe, bezpieczne mebelki i zabawki umieszczone w każdej z sal.
Warto zauważyć, iż otwarciu przedszkola towarzyszyło ponowne otwarcie Centrum Kształcenia na Odległość na Wsi. Ośrodek ten, jak mówi jego opiekun Teresa Pala - cieszy się popularnością wśród mieszkańców osiedla. Zainteresowanie jest tak duże, iż CKnOnW zdobyło już z tego tytułu kilka wyróżnień, nagrodzonych laptopami. Sprzęt z pewnością przyda się uczestnikom kursów, a same wyróżnienia pokazują, jak ośrodek był niezbędny. Należy również dodać, iż Centrum przynależy do Świetlicy Środowiskowej stworzonej na potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Huty Starej B, którą opiekuje się Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.
Oczywiście taka uroczystość nie obyłaby się bez występów artystycznych. Wspaniale zaprezentował się Zespół „Tęcza”, nad którym czuwa Sabina Szybka. Zespół, który ma na swoim koncie bogaty dorobek i szereg tryumfów, będzie mógł teraz w bardzo dobrych warunkach dalej rozwijać swoje możliwości.
i jak najlepiej reprezentować gminę. Zdecydowany aplauz publiczności zdobył występ przedszkolaków, którzy zaprezentowali szereg znanych szlagierów, takich jak „Kolorowe kredki”, czy „Jestem sobie przedszkolaczek”. Do śpiewania tych hitów włączyła się sala pełna zgromadzonych uczestników otwarcia.
Przedszkole czekało na tak kapitalny remont niemalże od 60 lat. Budynek został zbudowany w 1953 roku na potrzeby dzieci górników i robotników nowopowstającego osiedla. Widać zatem wyraźnie, iż służyło już kilku pokoleniom mieszkańców Huty Starej B. Warto zauważyć, iż przedszkole było wybudowane wcześniej niż szkoła podstawowa w Hucie Starej B, która powstała w 1959 roku w ramach programu „1000 szkół na tysiąclecie PRL”.
Dla wychowanków przedszkola budynek nieodłącznie będzie kojarzyć się z tysiącem historii. Widoczne to było wyraźnie, kiedy uczestnicy otwarcia przeglądali wystawione kroniki przedszkola. Łza zawsze zakręci się, gdy wspomina się czar dzieciństwa. Dzieci przebrane na zabawach karnawałowych, jasełkach, dniach babci i dziadka, zawsze pozostaną urocze, szczęśliwe, uśmiechnięte. Można mieć nadzieję, że za kolejne kilkadziesiąt lat następne pokolenia przedszkolaków będą miały co wspominać. Wszystkiego najlepszego wychowawcom i pracownikom przedszkola oraz świetlicy środowiskowej, w tym Centrum Kształcenia na Odległość na Wsiach, owocnej pracy w nowych warunkach!
Galenia zdjęć"