logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Rowerem,

    z dnia: 2021-04-29
po Subregionie Północnym Województwa Śląskiego.
roweryrowery
W środę 28 kwietnia 2021 roku, odbyło się – on line - spotkanie grupy roboczej ds. utworzenia subregionalnej sieci tras rowerowych. W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele gmin Subregionu Północnego, koordynator ds. Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Związku Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, Śląski Oficer Rowerowy. Gminę Poczesna reprezentował zastępca Wójta – Andrzej Lech, inspektor Dagmara Młyńczyk oraz Marek Morzyk - Gminny Oficer Rowerowy.
W czasie dyskusji rozmawiano, że przedsięwzięcie będzie miało zasięg od Wielunia, poprzez Kłobuck, Poczesną, Żarki aż do Zawiercia.
***
    Przypomnijmy. W tym roku zaszły zmiany organizacyjne w Śląskiej Radzie Rowerowej po rezygnacji Aleksandra Kopia z funkcji Śląskiego Oficera Rowerowego na tę funkcję powołany został Piotr Kalisz. Zmiany dotyczą też przeniesienia ŚRR pod Departament Turystyki w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim pod bezpośredni nadzór dyrektora Wojciecha Dziąbek. Przypomnijmy, że obydwaj panowie (A. Kopia; W. Dziabek) odwiedzili naszą gminę 13 i 18 stycznia. Należy podkreślić, że personalne zmiany nie znoszą wcześniejszych ustaleń co do przebiegu głównych i regionalnych przebiegów dróg dla rowerów, będzie jednak brany pod uwagę turystyczny aspekt projektu. W naszym przebiegu uzgodnionym z sąsiednimi gminami poprzez punkty styku z Kamienicą Polską i z Konopiskami do wiaduktu nad autostradą A1(posiadającego już ścieżkę rowerową).
***
Staraniem Śląskiej Rady Rowerowej, Śląskiego Oficera Rowerowego, a przede wszystkim Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy, który jest orędownikiem i propagatorem ścieżek rowerowych, we wrześniu ubiegłego roku zostały podpisane „Listy intencyjne” potwierdzające współpracę gmin: Blachownia, Kamienica Polska, Konopiska, Poczesna, Starcza, Kłobuck, Krzepice, Lipie, Opatów, Wręczyca Wielka, Myszków, Poraj, Żarki, a także Boronów oraz Starostów: Myszkowskiego, Kłobuckiego i Częstochowskiego.
W marcu tego roku - wraz z projektantem – miała miejsce wizja lokalna na całym projektowanym przez gminę Poczesna odcinku DDR (regionalna Droga Dla Rowerów) nr 609. Należy podkreślić, że droga ta będzie swego rodzaju „szkieletem”, do którego dochodzą ścieżki rowerowe, którymi będzie można dojechać do lokalnych atrakcji.
***
Na środowym spotkaniu zastępca Wójta - Andrzej Lech – również nawiązał do odcinka DDR 609, dostał zapewnienie, że fragment ten jest niezwykle ważny i w realizacji całej inwestycji będzie traktowany priorytetowo. Co do finansowania jego wytyczenia i zaprojektowania będzie osobne spotkanie, która będzie wszystko konkretyzować.
Podczas środowej dyskusji zaznaczono, że zostanie przeprowadzony audyt i wycena oraz przydatność funkcjonalno-użytkowa dla rzeczonego przedsięwzięcia. Zostanie także przygotowana dokumentacja, tak aby w roku 2022 będzie można złożyć wniosek na dofinansowanie pokrywające 85 procent realizacji zadania. Trasa będzie zagospodarowana i wykonana zgodnie ze śląskimi, obowiązującymi standardami rowerowymi. Wstępnie ustalono, że I etap przedsięwzięcia będzie realizowany w II połowie przyszłego roku. 
 
Aneta Nawrot; Marek Morzyk - Gminny Oficer Rowerowy; fot. anzamieściła: an
 
roweryrowery
roweryrowery
roweryrowery
rowery
rowery
rowery