logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Rzeźby Jerzego Kędziory w obliczu Amsterdamu

    z dnia: 2019-05-21
Niezwykłą ekspozycję świetnych rzeźb plenerowych i instalacji można od piątku 17 maja oglądać w Amsterdamie. Otwarto tam kolejne, 6 już biennale rzeźby nowoczesnej i współczesnej ARTZUIT 2019.
kedziora-austriakedziora-austria
Za sprawą dzieł takich artystów jak klasycy nowoczesnej rzeźby: Auguste Rodin, Aristide Maillol czy Ceśar oraz tak głośnych i znaczących obecnie jak chociażby Barry Flangan, Jaume Plensa, Joel Shapiro, Jan Fabre, Jean Dubuffet czy Theo Jansen pokazywanych tym razem, impreza ta zdobyła wielki prestiż i usadowiła się na najwyższej półce wystawienniczych imprez tej dziedziny sztuki. Wśród wspaniałej plejady twórców tego rodzaju plastyki jest i nasz rzeźbiarz Jerzy Jotka Kędziora ze swoimi balansjerami. Mimo że utwory te są coraz bardziej znane w świecie sztuki, to oglądane na żywo, ciągle robią zaskakująco duże wrażenie. Dowodów tego doznał artysta z wielu stron, a najwięcej od organizatorów z dyrektor imprezy Cintha van Heeswijck-Veeger na czele.
            Dla mieszkającego w Poczesnej częstochowskiego twórcy to niewątpliwie wielkie wyróżnienie i ogromny sukces. W kilkunastoletniej bowiem historii imprezy po raz pierwszy można zobaczyć dzieła artysty zaproszonego bezpośrednio z Polski. Dodatkowym smaczkiem wydarzenia może stać się akcja symultanicznego łączenia, promieniami słonecznymi wysyłanymi za pomocą małych zwierciadełek, rzeźb z amsterdamskiej ekspozycji z rzeźbami na wystawach krajowych w Krakowie i Poczesnej oraz w Old Westbury Gardens w Nowym Jorku, którą za miesiąc otworzy artysta. Happening przewidziany jest w miesiącach wakacyjnych. Jest jeszcze jeden aspekt tego przedsięwzięcia. Ekspozycja w Amsterdamie, podobnie jak niedawno zakończona Polska Ścieżka Kulturalna  w Singapurze naznaczona utworami Kędziory, stanowi kolejny Most sztuki  łączący ją z wystawą na krakowskiej Kładce O.Bernatka.
            Rzeźby naszego artysty można zobaczyć w dwóch miejscach wystawienniczych alei ARTZUIT. Wątek sportowy  z Wysoko zawieszoną poprzeczką , Skokiem na głęboką wodę i Na ostatnim płotku  prezentowany jest na placu przed Stadionem Olimpijskim, a para linoskoczków ( Idący i Nowa przestrzeń ) oraz akrobaci z krzesłami mają osobną pozycję w poszerzonym areale wystawienniczym imprezy.
            Wszystkich zainteresowanych, będących w Amsterdamie zarówno artysta jak i organizator przedsięwzięcia z polskiej strony fundacja Art& Balance serdecznie zapraszają na to wydarzenie, które potrwa do 15 września i jest czynne 24/7.


 
 
                                                                                                                                                                                                                   Za organizatorów
 
                                               Gabriela Dana Mieżaniec–Poczesna Galeria Rzeźby
 
 
 
kedziora-austriakedziora-austria
kedziora-austriakedziora-austria
kedziora-austriakedziora-austria
kedziora-austriakedziora-austria
kedziora-austriakedziora-austria
kedziora-austriakedziora-austria
kedziora-austria
kedziora-austria
kedziora-austria
kedziora-austria
kedziora-austria
kedziora-austria