logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Ścieżka edukacyjna przy Zespole Szkół we Wrzosowej

    z dnia: 2010-11-24
W piątek 19 listopada przed Zespołem Szkół we Wrzosowej została uroczyście otwarta ścieżka dydaktyczna geologiczno – przyrodnicza. Jej głównym celem jest praktyczna nauka geologii oraz rozbudzenie w uczniach pasji poznawczej.
Ścieżka edukacyjna przy Zespole Szkół we WrzosowejŚcieżka edukacyjna przy Zespole Szkół we Wrzosowej
Projekt został zrealizowany na wniosek Wójta Gminy Poczesna, przy udziale społeczności szkolnej Zespołu Szkół we Wrzosowej, oraz wsparciu lokalnej Grupy Działania „Bractwo Kuźnic”, która została powołana w 2008 r. z inicjatywy Wójta. Środki w kwocie 16 178 zł. na projekt w formie ścieżki dydaktycznej geologiczno-przyrodniczej „Na początku była skała” pozyskano w ramach „Małe projekty” – „Poznawanie dziedzictwa kulturowego i historycznego Jury Krakowsko-Częstochowskiej. – „Bardzo dużo w szkole jest encyklopedyzmu, teorii, a mało praktyki. Chcieliśmy za pomocą tej ścieżki pokazać fragment naszej pięknej krainy – poprzez praktykę, działanie, obejrzenie i dotknięcie kamieni, będziemy dokonywać z uczniami doświadczeń na żywo” – wyjaśniła Dyrektor Zespołu Szkół we Wrzosowej, Alicja Janowska.
Do realizacji pomysłu przyczynili się także m.in.: Marek Morzyk - prezes Stowarzyszenia Ekorozwoju Ziemi Pocześniańskiej, Eugeniusz Radomiak i Wojciech Wlassak – właściciele firmy PTS KONWÓJ, Mariusz Wilk – prezes przedsiębiorstwa P.B.H. BUD-MAR, pracownicy Urzędu Gminy Poczesna, nauczyciele Zespołu Szkół i Rada Rodziców oraz pan Marian Lenartowicz, były górnik z Huty Starej A, który ofiarował Szkole galowy mundur górniczy.
Na ścieżkę geologiczno - przyrodniczą składają się cztery przystanki edukacyjne. Pierwszy z nich to Zespół Szkół we Wrzosowej, gdzie znajduje się stanowisko z przekrojem geologicznym gleby, umożliwiające obserwację i zajęcia warsztatowe. Zgromadzone eksponaty skalne pochodzą z górnej jury oraz z osadów polodowcowych i aluwialnych. Zbiór kopalin mineralnych naszego regionu, w tym m.in. wapienie bogate w szczątki amonitów i belemnitów stanowią dowód tego, że teren ten jest efektem działania mórz i lodowców wypływających spod nich. Przy ekspozycji znajdują się ponadto pokaźne okazy rozmaitych kamieni z ich opisem: dolomit, piaskowiec czerwony, granit, łupki szarogłazowe, gnejs oraz serpentynit.
Drugim przystankiem jest Wzgórze Piaskowe będące moreną polodowcową. Świadczy o tym bogaty materiał skalny w postaci otoczaków granitowych, piaskowca, piaskowców żelazistych oraz okruchów wapieni, krzemieni, skamielin gąbek, jeżowców i muszelek. Kolejny etap ścieżki stanowi Wzgórze Kamionka, które jest terenem byłego kamieniołomu wapieni środkowo jurajskich, wydobywanych dla potrzeb istniejącej na początku XX w. Cementowni we Wrzosowej. Pozostałością po tej działalności są bloki mieszkalne zbudowane z kamienia wapiennego. Obecnie wyrobisko przekształca się w liściasty las lipowo – jesionowy.
Czwartym i ostatnim przystankiem jest Glinianka w Korwinowie, jako teren po eksploatacji glin i iłów Doggeru – okresu Jury, służących do wyrobu materiałów ceramicznych w Cegielni Korwinów. Na terenie tym widoczna jest wychodnia skał będących złożem rudy żelaza o charakterze osadowym. W tamtejszych osadach występują rozmaite skamieliny licznych organizmów morskich.
Uroczystość otwarcia ścieżki rozpoczęła się przy jej pierwszym przystanku. Wójt Krzysztof Ujma wyraził swą radość z realizacji projektu oraz podkreślił, jak istotne są tego typu inwestycje edukacyjne - zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców Gminy, którzy poprzez praktykę będą mogli poznawać przeszłość geologiczną ich regionu. - „Geologia to nauka o ziemi, to historia, która tworzyła się przez bardzo wiele lat. Z geologii możemy odczytać jak żyli nasi przodkowie, jak powstawała ziemia i w jakich warunkach można było egzystować również tutaj, na naszym terenie. Kiedy pani Dyrektor Zespołu Szkół we Wrzosowej przedstawiła mi pomysł powstania ścieżki, uznałem, że powinniśmy go zrealizować. Z tej ścieżki będzie korzystał nie tylko Zespół Szkół we Wrzosowej ale też dzieci z innych szkół i przedszkoli Gminy. Zachęcam dyrektorów, nauczycieli, aby przychodzili tutaj z uczniami. Oprócz tego co robię ja i samorząd – czyli drogi, inwestycje, kanalizacje, takie ekspozycje również są potrzebne dla zrównoważonego rozwoju, który promuję. Na okres finansowania do 2013 r. - m.in. na takie projekty – „Bractwo Kuźnic” otrzymało kwotę 5, 300 mln zł. Moim celem jest to, żeby przy takich lokalnych przedsięwzięciach społeczność się uaktywniała i działała. Serce się raduje, że wspólnie można zrobić taką wspaniałą rzecz” – powiedział.
Prezes „Bractwa Kuźnic”, pani Marita Skowron zaznaczyła, że spośród 25 rozpatrywanych wniosków, zdecydowanie zwyciężył projekt ścieżki edukacyjnej potrzebnej dzieciom i młodzieży.
Po uroczystym przecięciu wstęgi otwierającym ekspozycję, goście udali się do sali gimnastycznej Szkoły. Nauczycielka historii i geografii, pani Anna Adamus-Lamch przybliżyła wszystkim geologiczną przeszłość Wrzosowej i okolic. Z jej opowieści można się był m.in. dowiedzieć, że przez wiele milionów lat teren naszej Gminy był dnem morza, w którym zachodziły procesy doprowadzające do powstania skał osadowych. Ponadto 300 tys. lat temu powierzchnia Wrzosowej przykryta była lądolodem, który na skutek oziębienia klimatu, nasunął się tutaj z dalekiej Skandynawii.
Na tym etapie zakończyła się oficjalna i dydaktyczna część spotkania, po której goście mogli obejrzeć występ Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” oraz zwiedzić okolicznościową ekspozycję, po której oprowadzał pan Marek Morzyk.