logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Sobótki w Korwinowie

    z dnia: 2008-07-08
Sobótki to nazwa obyczajów będących pozostałościami dawnych wiosennych praktyk magicznych mających zapewnić zdrowie i urodzaj. Związane one były z letnim przesileniem Słońca a praktykowane w tzw. noc świętojańską (z 23 na 24 czerwca) oraz w okresie Zielonych Świąt.
Sobótki w KorwinowieSobótki w Korwinowie
W czasie sobótki palono ogniska, przez które skakano i przy których odbywały się wróżby, dziewczęta puszczały z nurtem rzek wianki z zapalonymi świeczkami. Na Mazowszu i Podlasiu obrzędy sobótkowe nazywane były kupalnocką, a na pograniczu polsko-ukraińskim kupałą.
Nasze lokalne sobótki odbyły się w sobotę 28 czerwca w Korwinowie. Inscenizacja obrzędu była poprzedzona występem zespołu folklorystycznego Tęcza, który zaprezentował Suitę Śląską, Obrazek Krakowski oraz Poleczkę. Potem scenę zdominował młodzieżowy zespół rockowy, który mocnym uderzeniem rozpoczął zabawę taneczną. Licznie zgromadzeni goście bawili się na placu przed korwinowskim pałacem. Nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych z Wójtem Krzysztofem Ujmą oraz jego zastępcą Andrzejem Lechem na czele. Samorząd reprezentowali Przewodnicząca Rady Gminy pani Lidia Kazimierczak, radni: pani Iwona Choła, pan Adam Morzyk, Teresa Parkitna oraz sołtysi Korwinowa, Poczesnej, Zawodzia, Słowika i Nowej Wsi.
O 21.30 po zapaleniu ogromnego stosu ogniskowego uczestnicy zabawy barwnym korowodem wyruszyli w kierunku glinianki, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Korowód prowadzili członkowie zespołu Wrzosowianie. Światła pochodni oświetlały drogę, która ze skarpy prowadziła nad wodę. Zaczął się seans. Plenerową scenę oświetliły samochody strażackie z jednostek OSP w Słowiku, Bargłach, Poczesnej i Wrzosowej. Potem zapłonęły dwa ogniska. Zespół Wrzosowianie przeniósł nas w świat dawnych tańców i pieśni: chłopcy popisywali się zręcznością, dziewczęta uwodzicielsko śpiewały i wiły wianki. W czasie, gdy niosły je nad wodę, z trzcin wyłoniła się łódka, na której ubrana w białą suknię wiedźma Łada dokonywała swoich czarów. Towarzyszyła jej nocna muzyka natury – rechot żab, trzepot ptasich skrzydeł, pohukiwania puszczyków.Tymczasem grupa dziewcząt dotarła do małej plaży wśród trzcin. Parami puszczały wianki na wodzie. Chłopcy na przeciwległym brzegu wypatrywali ich, poszturchiwali się, rozprawiali o dziewczętach… Inscenizację zakończył radosny taniec, do którego tancerze zaprosili widzów. Gdy umilkły brawa uczestnicy zabawy wrócili przed pałac, gdzie przy akompaniamencie zespołu Samba zabawa trwała do późnej nocy.
Organizatorami imprezy byli:
  • Wójt Gminy Poczesna,
  • Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej,
  • Zespół Wrzosowianie,
  • Samorząd Lokalny – sołectwa Korwinów, Słowik, Nowa Wieś, Poczesna, Zawodzie
Organizatorzy dziękują Komendantowi Gminnemu OSP Marianowi Kołodziejowi za pomoc w organizacji imprezy oraz wszystkim strażakom zaangażowanym w jej przebieg.