logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Spotkanie

    z dnia: 2022-03-15
Wójta Gminy Poczesna z górnikiem ze „Szczekaczki”, Pawłem Kopydłowskim, który obecnie pełni funkcję Prezesa Koła Seniorów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Częstochowie.
spotkanie-kopydlowskispotkanie-kopydlowski
Spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy Poczesna na początku marca 2022 roku.
Paweł Kopydłowski z Gminą Poczesna związany był w zasadzie tylko zawodowo [jest mieszkańcem Częstochowy – przyp. red.]. Jednak jak wynika z rozmowy pracę w kopalni „Szczekaczka”, na  stanowisku sztygara, cały czas wspomina jako jeden z piękniejszych okresów swojego zawodowego życia. Podkreśla, że chociaż jest na emeryturze, to nadal czuje się górnikiem i jest przekonany, że tak zawsze już będzie. Najlepszym dowodem na jego słowa jest fakt, że nadal bardzo prężnie działa w Kole. Dzięki tej pracy, zaangażowaniu – ogromną wiedzę o górnictwie może m.in. przekazywać  młodym pokoleniom.
Członkowie Koła, któremu przewodniczy Paweł Kopydłowski spotykają się raz w miesiącu. Wspominają nie tylko pracę w górnictwie, ale także dzielą się nowymi informacjami jakie udaje im się zdobyć.
- To wszystko po to – mówi Paweł Kopydłowski, - aby kultywować tę górniczą tradycję. Przecież obszary, na których m.in. znajduje się dzisiaj Gmina Poczesna, to ziemie rudonośne. I to od ponad 600 lat. Świadczą o tym m.in. będące w archiwach Jasnej Góry dokumenty podpisane przez Władysława Opolczyka.
Kopalnie rudy, które działały również na naszym terenie,  dawały ludziom zajęcia. Rozwijał się przemysł i tym samym rozwijał się cały obszar.
Należy podkreślić, że dzięki staraniom członków Stowarzyszenia, którego Paweł Kopydłowski jest członkiem, powstało m.in. Muzeum Górnictwa i Rud w Częstochowie, znajdujące się w pawilonie  pod Jasna Górą.
- Cały czas współpracujemy z Muzeum – podkreśla Paweł Kopydłowski. – Jeśli udaje nam się pozyskać jakieś nowe eksponaty, to je przekazujemy do muzealnych zbiorów. Czasami występujemy jako konsultanci, a czasami jako przewodnicy wycieczek.
          Gminę Poczesna Paweł Kopydłowski odwiedził na zaproszenie Wójta  Krzysztofa Ujmy: - Wróciły wspomnienia. Powspominałem dawne dzieje. Podzieliłem się z Wójtem wiedzą m.in. o pracy w kopalni… - wylicza Paweł Kopydłowski.  – Okazało się, że mamy wspólnych znajomych.
Gość podkreślił, że bardzo podoba mu się idea wręczania „SYDERTÓW” – statuetek Wójta Gminy Poczesna. Jego zdaniem dzięki takiej inicjatywie, nie tylko docenia się osoby wybitne, ale jednocześnie kultywuje się tradycje górnicze, które zawsze z Gminą Poczesna będą mocno związane.
Paweł Kopydłowski podarował Gminie Poczesna „Śpiewnik górniczy” oraz album pt.: „Rudziarze” – przedstawiający portrety oraz sylwetki górników i inżynierów kopalń rud żelaza z częstochowskiego okręgu rudonośnego.
           Marcowe spotkanie było pierwszym, ale jak zaznacza Wójt Krzysztof Ujma oraz jego gość – nie ostatnim. Tego typu rozmowy zawsze bardzo wiele wnoszą.
 
Aneta Nawrot


zam. an
 
spotkanie-kopydlowskispotkanie-kopydlowski
spotkanie-kopydlowskispotkanie-kopydlowski
spotkanie-kopydlowski
spotkanie-kopydlowski