logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Święto Chleba w Nieradzie,

    z dnia: 2018-08-25
czyli Gminne Dożynki w Gminie Poczesna.
gmionne- dozgmionne- doz

Uroczysty pochód z tegorocznymi plonami niesiony przez Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe – rozpoczął obchody pocześniańskiego Święta Chleba. O godz. 17.00 przy OSP w Nieradzie rozpoczęła się msza święta. Celebrował ją ks. proboszcz z parafii w Nieradzie – Marek Włoch oraz ks. proboszcz z parafii we Wrzosowej – Jacek Kołodziejczyk. Słowa i gesty skierowane przez księży do uczestników święta uwrażliwiły nas na miłość i szacunek do człowieka, pracy.

Konferansjer, dziennikarz powitał zebranych ze szczególnym akcentem – rolników, producentów żywności a także: Poseł do Parlamentu Europejskiego – Jadwigę Wiśniewską, Urszulę Giżyńską, która reprezentowała Wiceministra Rolnictwa – Szymona Giżyńskiego, przedstawicieli Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej: senatora Ryszarda Majera, posła Mariusza Trepkę jak również przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisława Gmitruka oraz przewodniczącego Rady Powiatu Częstochowskiego – Andrzeja Kubata wraz z radnymi powiatowymi, m.in. Andrzejem Cupiałem. Na Gminne Dożynki przybył, także przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Myszkowie – Andrzej Hutnik oraz dyrektor częstochowskiego oddziału KRUS – Piotr Dobosz. Powitani zostali, także księża, samorządowcy z przewodniczącą Lidią Kaźmierczak i jej zastępczynią – Eulalią Błaszak na czele. Szczególnie wyróżnione zostały Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, stowarzyszenia, Lokalna Grupa Działania „Bractwo Kuźnic”, pracownicy oświaty, kultury, przedstawiciele klubów sportowych, mieszkańcy naszej gminy i goście.

Głos zabrali m.in. Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, który w swoim przemówieniu mówił m.in.: - Dzisiaj jest szczególny dzień, jeden z ważniejszych w roku – Święto Chleba., święto ludzi pracujących i związanych z ziemią. Dzień Dożynek, podsumowania zbiorów. […] Nasze Gminne Dożynki, które mają miejsce w Nieradzie są najlepszą możliwością, aby podziękować wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, producentom żywności... Dziękuję za wielki trud i uzyskane plony. Dzisiejsze Święto Chleba, to także chwila, kiedy mogę podziękować za kultywowanie zwyczajów naszych przodków, dla których Ziemia była prawdziwą świętością i Matką. Dziękuję za szacunek do przyrody. Te podziękowania łączą się w sposób szczególny ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dziękuję słowami świętego Jana Pawła II – bohatera ostatniego 100-lecia i wszech czasów- które wypowiedział w Niepokalanowie, w 1983 roku: „ Wam w szczególny sposób powierzył Stwórca wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie, były dla wszystkich pokarmem. Rodzi ta ziemia „cierń i oset”, ale dzięki waszej pracy ma rodzić pokarm, ma przynosić chleb dla człowieka. To jest szczególnym źródłem godności pracy na roli. Waszej godności.”

Krzysztof Ujma, mówił również o inwestycjach jakie były, są i będą prowadzone na terenie gminy Poczesna (z uwagi na fakt, że tegoroczne Dożynki odbywały się w Nieradzie, Wójt skupił się przede wszystkim na inwestycjach sołectwa Nierada i okolic): - Jako włodarz realizuję program zrównoważonego rozwoju gminy Poczesna – naszej Ziemi, dzięki której jesteśmy dzisiaj tutaj, razem i ze wspólnym celem. Do najważniejszych, najbardziej spektakularnych działań wytężonej pracy całego samorządu wpisuje się m.in.: budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej 904 Bargły-Nierada, budowa ul. Górskiej, bieżące remonty dróg, doposażenie, realizacja potrzeb OSP. W ramach powstającej autostrady A1, w najbliższym czasie powstanie chodnik i pętla autobusowa przy ul. Gajowej. […] Inwestycje są naszą przyszłością. Dlatego specjaliści pracują nad przygotowaniem inwestycji pod nazwą „Budowa Ośrodka Zdrowia w Nieradzie z siedzibą w Michałowie”. Przetarg został rozstrzygnięty, teren przekazany, a prace rozpoczęte.

Wójt nawiązywał również do usytuowania gminy, do jej doskonałej lokalizacji przy trasie DK1, dzięki której mieszkańcy mają ułatwiony dojazd m.in. do lotniska w Pyrzowicach. Podkreślił także, że taka lokalizacja pomaga w rozwoju gospodarczym, gdyż wzdłuż drogi powstają: restauracje, bary, hotele, salony samochodowe...

Krzysztof Ujma podkreślił, że przedsiębiorcy zainteresowani są terenami inwestycyjnymi, które gmina proponuje. Odniósł się też do gospodarowania gminnym budżetem: - Każdego roku część budżetu gminy przeznacza się na rozsądne i zgodne z prawem planowane inwestycje. Wśród nich są m.in. :kompleks edukacyjno-sportowy w Poczesnej wraz z Halą Sportową, modernizacja i doposażenie Szkoły Podstawowej m.in. w Nieradzie - wraz z miejscami rekreacji, doposażanie i modernizacja świetlic wiejskich i środowiskowych. […] Sukcesywnie budowana jest kanalizacja na terenie Gminy Poczesna. Na dzień dzisiejszy podpisana została umowa i przekazany plac budowy do realizacji inwestycji związanej z budową kanalizacji w miejscowości Nierada – dodał Krzysztof Ujma. - Gmina Poczesna wraz z gminą Blachownia i Poraj złożyła wspólny wniosek o dofinansowanie w ramach RPO WSL na lata 2014-2020 dotyczącego inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. [...] Pomagamy mieszkańcom Gminy Poczesna bezpłatnie wykonywać usługę odbioru i utylizacji wyrobów zawierających azbest.

- Należy przypomnieć, że Dożynki obchodzone są od wieków. W naszej gminie Poczesna, Dożynki czcimy od 2007 roku aż do dnia dzisiejszego. Są dożynkowe wieńce, wspólna modlitwa, rozmowy, stoły. Nasze Koła Gospodyń, Stowarzyszenia, Rodzinne Ogródki Działkowe zawsze przygotowują dzieła sztuki w postaci wieńców dożynkowych- symboli plonów naszej Ziemi. Podziwiać możemy je na Dożynkach, a potem w Urzędzie Gminy oraz kościołach. Obrzędy dożynkowe zmieniały się z czasem, ale jeden zwyczaj trwa nie przerwanie od ponad 100 lat... dzielenie się chlebem, który został wypieczony z tegorocznej mąki. I w święto rolników, producentów żywności nie będzie inaczej.

Wójt zaprosił do zwiedzania stoisk, degustacji potraw i zabawy.

Następnie Starostowie Dożynek: Zdzisława Ścisły oraz Wiesław Rogacz, przekazali Wójtowi chleb wypieczony z tegorocznej mąki. Przyjmując wypiek, Krzysztof Ujma podkreślił, że będzie go dzielił sprawiedliwie. Tradycyjnie już, Wójt, Przewodnicząca Rady Gminy i Starostwie częstowali wszystkich przybyłych na Dożynki – chlebem.

Swoje myśli do rolników i zgromadzonych skierowali również goście: europoseł Jadwiga Wiśniewska, która w swojej wypowiedzi nawiązała do tradycji jaką są wieńce dożynkowe. Głos zabrali również: senator Ryszard Majer, poseł – Mariusz Trepka, przewodniczący Sejmiku Śląskiego– Stanisław Gmitruk oraz przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego – Andrzej Kubat.

Wójt podziękował Kołom Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeniom za prace na rzecz gminy i jej promocji. Podziękował w sposób szczególny rolnikom za trud, wysiłek i szacunek do chleba i ziemi.

Podczas Dożynek nagrody odebrali laureaci organizowanego przez Wójta konkursu - „Estetyczne zagospodarowanie Zagrody Wiejskiej”.

Przewodniczący Stanisław Gmitruk z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, wręczył paniom: Renacie Kowalczyk-Hamara i Annie Mrożek (mieszkankom gminy Poczesna) – Srebrne Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Wanda i Banda” na czele z Wandą Kwietniewską. Grupa w tym roku obchodzi swoje 35-lecie. Jeden z koncertów – podczas tej jubileuszowej trasy – odbył się w Nieradzie, a przybyli na niego oprócz mieszkańców gminy Poczesna goście z daleka i bliska.

Aneta Nawrot, Renata Smędzik

Podczas tegorocznych obchodów Święta Plonów w Gminie Poczesna, zaszczytne funkcje starostów Dożynek pełnili :Zdzisława Ścisły i Wiesław Rogacz.
Zdzisława Ścisły – od urodzenia mieszka w Nieradzie, przy ulicy Targowej . Mężatka, ma troje dzieci i czworo wnucząt. Państwo Ścisły mogą pochwalić się 36 - letnim stażem małżeńskim.  Pani Zdzisława z zawodu jest pielęgniarką i na co dzień pracuje w Szpitalu Miejskim im. Ludwika Rydygiera. W rodzinnej firmie jaką jest pieczarkarnia;  pomaga, wspiera, doradza i nadzoruję.  Pieczarkarnia jest firmą rodzinną, istniejącą na rynku od 1986 roku. Założycielem firmy był teść pani Zdzisławy, potem wszystko przejął mąż, a pomaga cała rodzina. Najbardziej- najstarszy syn- Krzysztof. Mają 7 hal o łącznej powierzchni 2000m2. Jest to firma rodzinna - szybko rozwijającą się. Prowadzą uprawy przez 10 miesięcy w  roku. Firma Pani Zdzisławy specjalizuje się w produkcji świeżej pieczarki i kontraktacji głównie na rynki Europy Zachodniej- włoski rynek. Ich produkt -to gwarancja świeżości oraz najwyższej jakości tego produktu. Spełnia on wszystkie niezbędne normy. Pieczarkarnia Rodzinna Państwa Ścisły jest nowoczesną firmą prowadzoną z pasją. Najwyższą jakość produkcji potwierdza certyfikat . Hodowla pieczarek to ich pasja i pomysł na życie.
Wiesław Rogacz – od urodzenia mieszka w Nieradzie. Jego zamiłowaniem i pasją jest rolnictwo. Ma wykształcenie zawodowe, przez ostatnie 20 lat pracuje jako górnik w Kopalni Wujek w Katowicach. Żonaty, ma  syna Edwina. Pan Wiesław wspólnie z małżonką Marzeną, prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni  5,2 ha. Państwo Rogacz są małżeństwem z 21-letnim stażem małżeńskim. Prowadzą uprawę zbóż i łąk, użytków zielonych. Przede wszystkim obsiewają zbożem, wcześniej uprawiali ziemniaki. W gospodarstwie pomagają przede wszystkim rodzice pana Wiesława oraz syn. Pan Wiesław z zamiłowania prowadzi gospodarstwo rolne przez ostatnie 30  lat.  Kocha to co robi i oddaje się temu całym sercem.
 

Iwona Skorupa

 
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- dozgminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz
gminne- doz