logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Święto Plonów w Gminie Poczesna

    z dnia: 2009-09-02
30 sierpnia w Kościele Parafialnym Bożego Ciała we Wrzosowej odbyła się uroczysta Mszę Świętą, dziękczynna za plony i w intencji rolników, która rozpoczęła gminne obchody święta chleba. Dożynki to czas dziękczynienia Stwórcy za plony. Świętowaliśmy zakończenie żniw. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych polskich rolnikach.
Święto Plonów w Gminie Poczesna Święto Plonów w Gminie Poczesna
Dzięki ich ciężkiej pracy na stołach jest chleb.
Wójt Gminy Poczesna otrzymał z rąk starostów dożynek pachnący bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej ziemi. „ Trzymając w ręku bochen chleba symbolizujący tegoroczne zbiory, czuję radość i wdzięczność. Chcę w imieniu gminnej społeczności powiedzieć obecnym tutaj rolnikom- Dziękuję!
Zgodnie za staropolską piękną tradycją, chce się podzielić tym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami ponad 12,5 tysięcznej Gminy Poczesna oraz Drogimi Gośćmi. Niech to dzielenie chleba będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową. Niech nigdy i nikomu nie zabraknie chleba w naszej gminie i całej Ojczyźnie- Szczęść Boże wszystkim.” - takie słowa m.in. skierował Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma do rolników, gości i mieszkańców Gminy Poczesna podczas Dożynek.
Dożynki obchodzone są na naszych ziemiach od wieków. Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają o trudnej pracy rolnika i o randze tego zawodu, dzięki któremu codziennie na stoły w naszych domach trafia polski chleb.
Mottem święta Plonów były słowa : Ojca Świętego Jana Pawła II
„Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki”.