logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Święto plonów w Nieradzie

    z dnia: 2012-09-10
Było uroczyście, tradycyjnie, ludowo, pięknie i wesoło. Tak jak powinno być na dożynkach.
Święto plonów w NieradzieŚwięto plonów w Nieradzie

 

W tym roku gospodarzem Gminnych Dożynek była Nierada. Uroczystość odbywała się na placu przed OSP.

 

Pięknie przystrojone stoiska Kół Gospodyń nie tylko przyciągały oczy, ale także kusiły smakołykami: ciastami, wędlinami, pajdami chleba ze smalcem, kiszonymi ogórkami...

 

Przed godziną 13:00 na plac zajechała bryczka. Wysiedli z niej: starościna Gminnych Dożynek – Zofia Jędryka mieszkanka Mazur, starosta – Mirosław Pyrkosz z Nierady, ksiądz kanonik – Marek Włoch, wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma oraz przedstawiciele młodzieży.

 

Punktualnie o godzinie 13 rozpoczęła się polowa msza święta, podczas której poświęcono tegoroczne wieńce i przyniesione dary ziemi.

 

Jak na prawdziwe święto plonów przystało, starostowie wręczyli wójtowi bochen chleba: - Będę go dzielił sprawiedliwie – zapewnił Krzysztof Ujma.

 

Następnie wszyscy zebrani na placu zostali poczęstowali chlebem z życzeniami, aby nigdy nikomu chleba w domu nie zabrakło.

 

Po powitaniach wójta, głos zabrali zaproszeni goście m.in. poseł na sejm RP – Szymon Giżyński, który podkreślał, że trzeba robić wszystko aby to nasz rolnik był doceniany i dobrze wynagradzany za swoją ciężką pracę.

 

- Bardzo serdecznie zapraszam na scenę Stanisława Gmitruka, dyrektora oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie – zapowiedziała współprowadząca Dożynki, szefowa Centrum Kultury w Poczesnej, Anita Imiołek. - Strasznie, panie dyrektorze, trudna ta nazwa. Prościej się nie da?

 

- Nazwa łatwa nie jest, ale i tak to żadna trudność w porównaniu do pracy jaka muszą wkładać rolnicy – rozpoczął dyrektor Gmitruk.

 

Gminne dożynki były doskonałą okazją na wręczenie przez wójta nagród w rozstrzygniętym konkursie na „Estetyczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej” oraz dyplomów i upominków dla KGW i Stowarzyszeń z terenu Gminy Poczesna, które zawsze bardzo aktywnie, nie szczędząc prywatnego czasu, działają na rzecz propagowania tradycji i polskiej kultury.

 

Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni na placu przed remizą zwiedzali stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część artystyczna przygotowań przez Centrum Kultury w Poczesnej. Zaprezentowali się „Wrzosowianie” oraz goście z miejscowości Ślemień: Kapela Boracza, która rozruszała publiczność oraz zespół Lasowianki. Na Gminnych Dożynkach nie zabrakło rockowego akcentu zagrał zespół Sierociniec. Nierada zakończyła świętowanie późnym wieczorem...

 

an