logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„SYDERYTY 2018” - rozdane

    z dnia: 2019-03-01
Już po raz czwarty Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, wyróżnił najbardziej zasłużone osoby za rozwój i promocję gminy Poczesna. W tym roku nowością były „SUPER SYDERYTY – PRZYJACIEL GMINY POCZESNA”.
galagala


Gala wręczenia „SYDERYTÓW” zorganizowana została 28 lutego, w hali sportowej w Poczesnej. Na uroczystość tę przybyli m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska, poseł Lidia Burzyńska, poseł Mariusz Trepka, senator – Ryszard Majer. Wiceministra rolnictwa – Szymona Giżyńskiego reprezentowała redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” - Urszula Giżyńska. Uroczystość uświetniła także Beata Kocik – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego i Radny tegoż Sejmiku – Stanisław Gmitruk. Wicewojewodę Śląskiego Roberta Magdziarza reprezentował – Bartosz Półrolnik.

Na tegorocznych „SYDERYTACH” nie zabrakło również m.in. Bernadetty Niemczyk – przewodniczącej Krajowej Rady KGW, Piotra Dobosza – dyrektora częstochowskiego oddziału KRUS i jego zastępcy – Janusza Kryka, Piotra Krawczyka, dyrektora filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Częstochowie, dyrektora częstochowskiego PUPu – Piotra Urbaniaka i wieloletniej dyrektor tej instytucji – Grażyny Klamek, Małgorzaty Majer – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury.

Na Gali obecni byli także przedstawiciele Powiatu Częstochowskiego: Starostę - Krzysztofa Smelę reprezentował członek Zarządu, mieszkaniec gminy Poczesna – Adam Morzyk, obecny był przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Kubat i jego zastępczyni – Urszula Całusińska. Przybył również radny powiatu Częstochowskiego – Maciej Janowski, naczelnik wydziału Geodezji i Kartografii – Rafał Makowiejczuk, Starosta Powiatu Kłobuckiego – Henryk Kiepura. Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka reprezentował zastępca prezydenta Jarosław Marszałek, a przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy Zdzisława Wolskiego reprezentował wiceprzewodniczący Łukasz Kot.

Swoją obecnością zaszczycili nas burmistrzowie i wójtowie z zaprzyjaźnionych gmin i miast. Tomasz Gęsiarz – Wójt Gminy Mstów, Paweł Militowski – Wójt Gminy Rędziny, Lidia Piestrzyńska - Zastępca Wójta Gminy Janów, Jerzy Tatarek – Sekretarz Gminy Niegowa, Krzysztof Bełkot – Wójt Gminy Boronów, Krystian Kotynia – Burmistrz Krzepic, Agnieszka Związek – Sekretarz Gminy Miedźno.

Obecni byli także: prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego – Piotr Palutek, prezydent Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej – Tadeusz Szymanek, prezes „LEWIATANA” Dariusz Jadczyk, prezes Regionalnego Funduszu Gospodarczego – Mirosław Matyszczak, Prezes Klubu Sportowego „Włókniarz” Częstochowa – Michał Świącik, przedstawiciel Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie Maciej Hupa, przedstawiciel Stowarzyszenia „Przyjaciół Gaude Mater” w Częstochowie Paweł Ruksza.

Na Gali nie zabrakło komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie Jarosława Piotrowskiego, komendanta Komisariatu Policji w Poczesnej – Adama Pierz, prezesa Banku Spółdzielczego w Poczesnej Leszka Klimka i zastępcy prezesa - Tomasza Kołodziejczyka.

Na Gali byli także laureaci poprzednich „SYDERYTÓW”, radni gminy Poczesna poprzednich i obecnej kadencji, sołtysi, księża, lekarze, przedsiębiorcy, dyrektorzy placówek oświatowych, samorządowych instytucji kultury, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Poczesna, pracownicy Urzędu Gminy, pracownicy oświaty, służby zdrowia, przewodniczące i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, prezes i członkowie Akcji Katolickiej, prezesi i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, prezesi i członkowie stowarzyszeń, partii politycznych, prezesi i członkowie klubów sportowych, mieszkańcy gminy Poczesna, media, przedstawiciele prasy, radia i telewizji.

Zgodnie z założeniami SYDERYTY przyznawane są osobom, które nie szczędzą swojego wolnego czasu w pracy dla dobra i promocji gminy Poczesna. Laureaci SYDERYTÓW, to: w kategorii „SUPER SYDERYTY – PRZYJACIEL GMINY POCZESNA”:

    Poseł do Parlamentu Europejskiego – JADWIGA WIŚNIEWSKA oraz Radny Województwa Śląskiego – STANISŁAW GMITRUK.

    W kategorii PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ – PRZEMYSŁAW BŁASZAK – FIRMA „PRO – MEBEL”; w kategorii SPORT, ZDROWIE, OPIEKA SPOŁECZNA I OCHRONA ŚRODOWISKA - MAREK MORZYK; w kategorii OŚWIATA, KULTURA, SZTUKA - JUSTYNA WILK; w kategorii SZCZEGÓLNE ZASŁUGI NA RZECZ GMINY POCZESNA - ANDRZEJ PATORSKI.

Statuetki wręczał Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma w asyście Przewodniczącej Rady Gminy Poczesna – Iwony Choły.

Należy również nadmienić, że przed Galą miała miejsce jeszcze jedna uroczystość. Okolicznościowym tablo został uhonorowany Andrzej Strugacz, pochodzący z gminy Poczesna obecnie mieszkaniec Siedlec, pasjonujący się historią ziemi z której pochodzi. Andrzej Strugacz wraz z Krzysztofem Ujmą przedstawili krótką prezentację na temat górnictwa rud żelaza. A wszyscy zebrani otrzymali folder mówiący o historii gminy Poczesna i o historii kopalnictwa. Współautorem tej broszury był Andrzej Strugacz.

Gwiazdą wieczoru była aktorka – Katarzyna Żak.

Aneta Nawrot; fot an



SYLWETKI LAUREATÓW

Jadwiga Wiśniewska

Polityk, Pedagog, samorządowiec, od 2014 r Poseł do Parlamentu Europejskiego, wcześniej Poseł na Sejm RP trzech kadencji. Przed 2005 r. nauczyciel i dyrektor szkoły.

W Parlamencie Europejskim walczy o polskie interesy i sprawy ważne dla naszej Ojczyzny. Politykę pojmuje jako sztukę czynienia dobra. Przełamuje mity i stereotypy organizując w Parlamencie Europejskim wystawy i seminaria. Chce Europy równych szans i równych możliwości. Europy, która jest silna siłą państw członkowskich. Europy, która powinna pamiętać o chrześcijańskich korzeniach, na których została ufundowana.

Mimo tego, że jest jednym z najbardziej zapracowanych polityków, z podziwem patrzymy, jak skutecznie łączy rolę Europosła, z promowaniem i podejmowaniem inicjatyw kształtujących postawy patriotyczne młodzieży. Jest inicjatorką i organizatorką konkursów dla uczniów szkół z całego województwa śląskiego. Od 10 lat organizuje Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, w którym wzięło udział ponad 2 tysiące uczniów. Już od pierwszej edycji wśród finalistów Konkursu znajdują się także uczniowie z terenu gminy Poczesna. Europoseł Jadwiga Wiśniewska stwarza również młodym ludziom szansę na debiut literacki, bowiem najlepsze prace publikowane są w pokonkursowym tomie, którego promocja corocznie połączona jest ze spotkaniem w ramach Zaduszek Katyńskich. Zaduszkom towarzyszą przygotowane przez młodzież inscenizacje, spektakle i koncerty, podczas których swoje talenty prezentują także najmłodsi mieszkańcy naszej gminy.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska nie zapomina także o przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Organizuje od czerech lat Wojewódzki Konkurs Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie, w którym wzięło udział blisko 900 uczniów oraz Biegi Tropem Wilczym. Jest także organizatorką koncertów znanych rockowych zespołów patriotycznych.

Zaprasza studentów na staże do Brukseli, powtarzając im, że głową i gorącym sercem podbija się świat.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska od wielu lat jest przyjacielem gminy Poczesna. Wspiera m.in. działania Ochotniczych Straży Pożarnych zmierzające do wyposażenia jednostek w oczekiwany sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Zawsze chętnie uczestniczy w ważnych dla mieszkańców wydarzeniach, w Dożynkach, spotkaniach z Kołami Gospodyń Wiejskich, powiatowych prezentacjach stołów bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Jeśli obowiązki związane z pełnieniem mandatu Posła do Parlamentu Europejskiego nie pozwalają Pani Europoseł na osobisty udział w uroczystościach, zawsze możemy liczyć na wdzięczną pamięć i serdeczne życzenia. Pani Europoseł obejmuje także honorowym patronatem inicjatywy organizowane na terenie naszej gminy, w tym m.in. Archidiecezjalno-Powiatowe Przeglądy Pieśni Patriotycznej „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, nagradzając laureatów. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy gminy Poczesna mówią o Pani Jadwidze Wiśniewskiej: „nasza Europosłanka”!


Stanisław Gmitruk

- magister inżynier ekonomiki rolnictwa, jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Prawa Bankowego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doskonale zorientowany w sprawach rolnictwa i obszarów wiejskich. Jest znanym, nie tylko w Częstochowie, gdzie mieszka, ale w województwie śląskim i w Polsce – społecznikiem. Jest człowiekiem mocno angażującym się w sprawy dotyczące rozwoju i poprawy życia ludzi.

Był m.in. w latach 1998-2002 wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy, a w latach 1995-2006 piastował stanowisko przewodniczącego Rady Dzielnicy Kiedrzyn w Częstochowie. Był także wiceprezesem Klubu Sportowego „Orzeł” Kiedrzyn w Częstochowie (1996-2010). Nie można nie wspomnieć, że jest prezesem Częstochowskiego Oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego (od 1997 roku). A podczas ostatniej kadencji Sejmiku Województwa Śląskiego piastował funkcję przewodniczącego Sejmiku.

Stanisław Gmitruk działa także w Towarzystwie Przyjaciół Częstochowy, w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Częstochowskiego, w Towarzystwie Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat”, w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz w Stowarzyszeniach Naukowo-Technicznych NOT.

Za swoja pracę, zaangażowanie i działalność został odznaczony im.in., Brązowym Krzyżem Zasług, Odznaką Honorową „Za zasługi dla Związku Młodzieży Wiejskiej”, Brązowym i Srebrnym Medalem za „Zasługi dla Pożarnictwa” jak również Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jest człowiekiem niezwykle aktywnym, zorganizowanym i zdyscyplinowanym, ale przede wszystkim sumiennym i honorowym. Zawsze – jeśli tylko może – służy pomocą. Na jego słowie można polegać. Jeśli zobowiąże się, że coś zrobi, to tak będzie.

Bliskimi sercu Stanisława Gmitruka są obszary wiejskie. Rozumie potrzeby ludzi na nich żyjących. Wie jak można pomóc rolnikom w ich ciężkiej i ryzykownej pracy.

Polska i patriotyzm nie są dla Stanisława Gmitruka słowami pustymi. Uważa, że każdy Polak powinien znać historię swojego kraju. Powinien walczyć o Polskę, o lepszą przyszłość - nauką, pracą, uczciwością... A kiedy jest zagrożona, każdy powinien stanąć w szeregach i jej bronić z całych sił, nawet za cenę własnego życia.

Niezmiernie cieszy nas, że Stanisław Gmitruk jest silnie związany z Gminą Poczesna. Daje temu wyraz uczestnicząc we wszystkich najważniejszych, i nie tylko, imprezach organizowanych przez Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmę. Kibicuje nam m.in. podczas Gminnych Dożynek. Zawsze przy okazji tych uroczystości rozmawia z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, rolników, strażaków... Interesuje się ich pracą, ich problemami. Zapamiętuje, notuje, w miarę możliwości pomaga i wspiera... Współpracuje m.in. ze organizacjami pozarządowymi, np. ze Stowarzyszeniem „Feniks” ze Słowika.

Stanisław Gmitruk obecny jest w Gminie Poczesna podczas Dni Gminy oraz Gali wręczenia „SYDERYTÓW”.

W jednej z nieoficjalnych rozmów przyznał, że kocha to co robi i nie wyobraża sobie życia „przed telewizorem”. Podkreślił jednak, że najważniejszym jego życiowym sukcesem jest jego rodzina, a przede wszystkim wnuki; uwielbia patrzeć jak rosną, rozwijają się...

Stanisław Gmitruk jest prawdziwym przyjacielem Gminy Poczesna, który nigdy nas nie zawiódł. Zawsze jest mile widzianym gościem, a w zasadzie czujemy się tak, jakby był naszym... mieszkańcem!


Andrzej Patorski - urodził się 19 listopada 1938 roku, w osadzie Młyńskie Wały, obecnie w granicach sołectwa Korwinów. Pochodzi z bardzo starej rodziny. Ożenił się ze Zdzisławą Hebdowską w 1966 roku. Niedawno obchodzili jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Mają jedną córkę Annę, trzy wnuczki: Patrycję, Karolinę i Agatę oraz dwie prawnuczki: Julię i Emilię. Przodkowie Andrzeja Patorskiego mieszkali w obecnym powiecie poddębickim, w: Bałdrzychowie, Pustkowiu, Feliksowie i Kałowie . Najstarsze wzmianki, o nich sięgają przełomu XVII i XVIII wieku i dotyczą rodziny Patora. Około 1864 roku rodzina zmieniła nazwisko na Patorski. Najstarszym przodkiem rodziny był Józef Patora, który ożenił się z Magdaleną Krawiec. Mieli czworo dzieci. Andrzej Patorski jest potomkiem Mieczysława Patorskiego, którego żona Marianna nazywała się z domu Żak. Mieli siedmioro dzieci. Andrzej Patorski uczęszczał do Szkoły Podstawowej we Wrzosowej od roku 1946. W 1949 roku rodzice przenieśli pana Andrzeja do Szkoły nr 7 w Częstochowie, którą ukończył w 1953. W tym samym roku rozpoczął naukę w Technikum Górniczym przy ul. Jasnogórskiej w Częstochowie, którą ukończył z tytułem - technik geolog. W późniejszym czasie zdobył tytuł technika mechanika, który był bardziej przydatny w jego pracy zawodowej. Po wybuchu II Wojny Światowej, w grudniu 1941 Państwo Patorscy zostali wysiedleni i zamieszkali u Państwa Bączyńskich w Korwinowie. Po wojnie wrócili do siebie. Andrzej Patorski pracę zawodową podjął w Kopalni Rudy Żelaza w Osinach w 1957 roku, jako pomoc górnika. Służbę wojskowa odbył w latach 1959-1961. Po powrocie pracował w Zakładzie Budowy Maszyn w Osinach na różnych stanowiskach: ślusarz, technik normowania, technolog, zastępca kierownika wydziału i kierownika wydziału produkującego „osinobusy”. Na emeryturę przeszedł po przepracowaniu 40 lat, w 1994 roku. Całe jego życie związane było i jest z terenem gminy Poczesna. Czynnie, w miarę możliwości uczestniczył w realizacji zadań dla zaspokojenia potrzeb społecznych. Największe możliwości miał w okresie piastowania mandatu radnego gminnego w latach 1998 – 2006 i radnego powiatu częstochowskiego w latach 2010-2014. Będąc radnym gminnym miał przyjemność kierować Radą Gminy, jako jej przewodniczący. W tym czasie pod kierownictwem Wójta Gminy - Bogdana Krakowiana, na terenie Gminy Poczesna zrealizowano wiele inwestycji, szczególnie związanych z oświatą. Zakończono budowę budynku Gimnazjum w Poczesnej, przebudowano i rozbudowano szkoły we: Wrzosowej i w Hucie Starej, Nieradzie i Słowiku. Wybudowano pierwszy etap oczyszczalni ścieków Kolonii Poczesna i zaczęto jej rozbudowę, kontynuowano wykonanie kanalizacji sanitarnej. Przeprowadzono też remonty dróg lokalnych. W czasie pełnienia funkcji radnego powiatowego, dzięki wsparciu innych radnych udało się zrealizować remonty dróg powiatowych w niemal w całej naszej gminie. Szczególnym osiągnięciem była przebudowa drogi 1062S Wrzosowa-Poczesna i 1058S Huta Stara - Brzeziny. Andrzej Patorski to człowiek, który całe swoje życie poświęcił ofiarnej działalności społecznej, ma wybitne zasługi dla Gminy Poczesna. Całe życie mieszkał w Korwinowie. Uprawiał warzywa i kwiaty. Szczególnie dumny jest z pokaźnej kolekcji lilii. Członek Automobilklubu Częstochowskiego, uczestnik wielu rajdów turystycznych, na których odnosił wiele sukcesów. Publikował artykuły o tematyce historycznej - dotyczącej Gminy Poczesna, ornitologicznej i lokalnej w „Spoiwie” oraz na stronie Korwinow.com. Przeżył 80 lat, w związku małżeńskim ponad 50, cieszy się z przeżytych lat i osiągniętych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Trzeba życzliwości i dobroci aby pomagać, trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie. Trzeba odwagi ,aby nie zważając na przeszkody, wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń.Za szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna z całego serca Andrzejowi Patorskiemu - dziękujemy.


Kotwica Justyna Wilk – pedagog, nauczyciel, choreograf. Ukończyła instruktorski kurs kwalifikacyjny z zakresu Tańca Ludowego (najwyższe wykształcenie ludowe w Polsce), studia na kierunku chemii, biotechnologii, wychowania fizycznego oraz zarządzania placówkami oświatowymi. Dziś pełni obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowe we Wrzosowej oraz Kierownika artystycznego i choreografa Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 6 lat od tańca klasycznego, później był taniec towarzyski, współczesny i teatr tańca. Dopiero w roku 1993 związała się z Zespołem Pieśni i Tańca „Częstochowa” i tam przez 15 lat tańczyła i prowadziła zajęcia. I to jest czas kiedy zakochała się w folklorze, kulturze polskiej i barwnych obrzędach. 18 czerwca 1998 roku wraz z Anną Jaśkiewicz, Marianem i Zbigniewem Kołodziejami zakładają Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” przy OSP we Wrzosowej. Zespół powstaje jako odpowiedz na potrzeby mieszkańców Wrzosowej, którzy od zawsze udzielali się kulturalnie. Gromadzi w swoich szeregach dzieci i młodzież chcących kultywować piękno rodzimego folkloru, przekazywać tradycję następnym pokoleniom dbając o aspekt narodowy. Charyzma, profesjonalizm, zaangażowanie, otwartość i zdolność zjednywania sobie ludzi przez Justynę pozwoliło na utworzenie prężnie działającego dziś zespołu. Nieprzerwanie od ponad 20 lat Zespół Folklorystyczny „Wrzoswianie” jest wizytówką Gminy Poczesna , zdobywa liczne nagrody, wyróżnienia na scenach polskich jak i międzynarodowych, a jego barwne i żywiołowe koncerty poruszają serca publiczności. Ale do osiągniecia sukcesu potrzebny był menadżer, mentor którym od początku powstania zespołu jest Justyna Wilk. Warto wspomnieć o: dwukrotnej nominacji do statuetki starosty powiatowego, dwukrotnym wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsza wieś woj. śląskiego”- „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycyjne obrzędy i zwyczaje” 2015 i 2017 rok, Statuetka Jurajski Produkt Roku 2016 oraz zaproszeniu przez parę prezydencką do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. W 2010 roku Justyna Wilk została doceniona za swoją pracę otrzymując Brązowy Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Niezwykle skromna i zawsze uśmiechnięta mówi: „Może gdyby nie ja nie byłoby zespołu, ale na pewno gdyby nie zespół nie byłoby mnie!”


Kotwica Marek Morzyk - urodził się 30 sierpnia 1960 roku w Korwinowie, w patriotycznej rodzinie rzemieślniczej. Rodzice prowadzili zakład stolarski, w którym pan Marek od dziecka pomagał i uczył się fachu. Ukończył Szkołę Podstawową w Słowiku i Zbiorczą Szkołę w Poczesnej. W kolejnych latach uczył się w Technikum Budowy Dróg i Mostów, w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie. Po zdaniu matury wrócił do pracy w rodzinnym zakładzie stolarskim, z przerwą na służbę wojskową. Był członkiem zespołu muzycznego, w których grał na gitarze „Byle Naprzód”, „Vector”. Po wojsku wrócił do Korwinowa, założył rodzinę i wybudował dom. Od początku lat 90-tych działał w Konfederacji Polski Niepodległej, równocześnie działał w samorządzie i w 1994 został radnym i szefem komisji Ekorozwoju Gminy Poczesna. Następnie przez dwie kadencje był sołtysem w Korwinowie. W 1998 roku założył z przyjaciółmi Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Ziemi Pocześniańskiej - obecnie Eko Poczesna, którego do dzisiaj jest prezesem. Jest ten członkiem Stowarzyszenia Bractwa Kuźnic. W 2015 roku - decyzją Wójta Gminy - Krzysztofa Ujmy, został powołany na stanowisko Gminnego Oficera Rowerowego i od tamtej pory sumienne działa aby mieszkańcom naszej gminy stworzyć jak najlepsze warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Z rowerem jest związany od czasu, kiedy zaczął jeździć do Szkoły Podstawowej w Słowiku, wtedy albo trzeba było iść 2km, albo jechać na rowerze - wybór był oczywisty. Rower to jego ulubiony środek lokomocji. Jako Gminny Oficer Rowerowy - przede wszystkim dokonuje obiektywnej oceny istniejącej sieci szlaków rowerowych przebiegających przez teren Gminy Poczesna. Działania Gminnego Oficera muszą być zbieżne z koncepcją Strategii Rozwoju Turystyki w województwie śląskim. Nasza gmina jest bardzo atrakcyjna dla uprawiania turystyki rowerowej, wziąwszy pod uwagę jej powiązania z sąsiednimi gminami i bliskość Jurajskiego Parku Krajobrazowego, naszych pięknych krajobrazów Doliny Górnej Warty, Natury 2000, to wszystko trzeba zaplanować skoordynować, uzgodnić z wyższymi szczeblami organów samorządowych i Śląskim Oficerem Rowerowym - Aleksem Kopią, z którym pan Marek ściśle współpracuje. W każdym naszym sołectwie są miejsca urokliwe, które warto odwiedzić - właśnie na rowerze. Turystyka rowerowa to najzdrowsza forma rekreacji, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkownikom. Samorząd gminny jest otwarty na propozycje Rozwoju Systemu Tras Rowerowych. Dla Marka Morzyka ważne jest aby nasza gmina Poczesna była postrzegana także jako gmina turystyczna, co pewnie da się osiągnąć wspólnie z naszym samorządem, to jest Radą Gminy i Wójtem Krzysztofem Ujmą. No i oczywiście pod patronatem ś.p. Karola Wojtyły - Największego Polskiego Turysty.


Przemysław Błaszak - urodził się 27 lutego 1977 roku w Częstochowie.

Właściciel firmy Pro - Mebel znajdującej się w  Nieradzie, przy ulicy Targowej. Firma w tym roku - w maju - będzie obchodzić swoje 18-te urodziny. Razem z żoną Beatą mają dwie córki: Aleksandrę, która uczęszcza do II LO im. R. Traugutta w Częstochowie i młodszą Julię - uczennice Szkoły Podstawowej w Nieradzie. Mieszkają w Michałowie. Przemysław Błaszak w 1998 roku ukończył technikum zawodowe z tytułem - technik technologii drewna, specjalność-meblarstwo. Później Policealne Studium Ekonomiczne. Od 1992-2002 pracował w warsztatach stolarskich, a w 2001 roku otworzył własną działalność gospodarczą. Wówczas produkcja odbywała się w wynajmowanym u teściów pomieszczeniach gospodarczych, kolejno zajmowanych przez następne lata. Firma zaczynała wówczas od małych projektów. Na początku pan Przemysław projektował wszystko sam, ręcznie w formie szkicu. Przez cały czas myślał nad nowymi, lepszymi rozwiązaniami. I tak pozornie niewielka działalność przerodziła się w coraz lepiej prosperującą firmę. Przemysław Błaszak postawił na meble kuchenne - projektowanie i produkcję. Uznał, że właśnie to najbardziej go fascynuje i będzie priorytetem jego działalności  W roku 2009 zapotrzebowanie rynku pracy na ich produkty doprowadziły do podjęcia decyzji o zakupie działki i budowie nowego zakładu produkcyjnego wraz z salonem, który powstał w 2012 roku. Przełomem okazał się rok 2013 i realizacja projektu unijnego, który pozwolił na zakup nowych maszyn, które usprawniły produkcję i podniosły jakość mebli. W 2016r. - potrzeby rynku sprawiły, że została podjęta decyzja o dobudowie kolejnej hali, a co za tym idzie - dalsze inwestycje w maszyny CNC oraz oprogramowanie do automatycznego planowania i sterowania produkcją. Firma „Pro Mebel” specjalizuje się przede wszystkim w projektowaniu i aranżacji przestrzeni kuchennych, które projektowane są w technologii 3D, jak również zapewnia zagospodarowanie całej powierzchni mieszkaniowej. Stawia na najwyższą jakość na każdym etapie pracy, ciekawy design oraz trwałość materiałów użytych do produkcji,  dzięki czemu  meble cieszą się długotrwałym i komfortowym użytkowaniem. Firma Pro-Mebel to głównie: Przemysław Błaszak z małżonką, która zajmuje się sprawami księgowymi i pracowniczymi. Kolejne osoby, to: pracownicy produkcyjni, projektanci... Niedawno do zespołu dołączyła córka Aleksandra. Każda z tych osób jest zaangażowana, pracowita, tryskająca pomysłami, kreatywna. Pracownicy biorą udział w szkoleniach, kursach a także targach meblarskich w kraju jak i za granicą. Proste, nowoczesne bryły, umożliwiające tworzenie dowolnych konfiguracji dopasowanych do potrzeb użytkowników, stonowana kolorystyka materiałów wykończeniowych, bogate wyposażenie kuchennych szaf i szuflad, a przede wszystkim luksusowe wykończenie, podbiły serca klientów. I mamy nadzieję, że będzie już tak zawsze...

Iwona Skorupa, Aneta Nawrot

Zobacz film - Syderyty 2018

 

 

 

 
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
galagala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala
gala