logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„SYDERYTY 2022”

    z dnia: 2023-02-16
- w Tłusty Czwartek, 16 lutego 2023 roku, już po raz siódmy wręczone zostały „SYDERYTY” - Statuetki Wójta Gminy Poczesna. Galę uświetnił koncert Edyty Geppert.
syder-markowskisyder-markowski
Pomysłodawcą „SYDERYTÓW”, był Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, który statuetkami postanowił nagrodzić osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju i promocji gminy Poczesna. Tak zrodził się pomysł statuetki, w której umieszczony został kawałek rudy żelaza, kawałek syderytu (występował on i był wydobywany z pocześniańskiej ziemi). Statuetkę zaprojektował światowej sławy artysta-rzeźbiarz – Jerzy Kędziora – mieszkaniec gminy Poczesna.
„SYDERYTY” przyznawane są w następujących kategoriach:
1.  Oświata, kultura, sztuka
2.  Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska
3  Przedsiębiorczość
4.  Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna
Trzy lata temu, w 2019 roku zainaugurowana została jeszcze jedna kategoria: „Super SYDERYT – Przyjaciel Gminy Poczesna”.
„SYDERYTY 2022” odbyły się 16 lutego 2023 roku. Prowadzący: dyrektor Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki – Iwona Skorupa oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 Tomasz  Szczygłowski,  powitali gości, którzy licznie przybyli na Galę.
Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma wraz z doktorem Juliuszem Sętowskim – historykiem, szefem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy – przedstawili prezentację nawiązującą do górniczych tradycji pocześniańskiej ziemi.
Następnie wszyscy mieli okazję obejrzeć krótkie filmy przedstawiające  sylwetki tegorocznych laureatów, którym statuetki wręczali: Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Poczesna – Iwoną Chołą.
Gwiazdą tegorocznej Gali była Edyta Gepper, której recital odbył się na zakończenie tegorocznych „SYDERYTÓW”.
Aneta Nawrot, fot. Adam Markowski
 
 
 
LAUREATAMI „SYDERYTÓW 2022” zostali:
 
Małgorzata Kempa, kategoria: Przedsiębiorczość
Jest właścicielką firmy „Wyrób i sprzedaż zniczy „Małgorzata”” znajdującej się w  Bargłach, przy ulicy Śląskiej 180 (w 100 procentach z kapitałem polskim). Firma w tym roku - w lipcu - będzie obchodzić swoje 30-te urodziny. To firma rodzinna, która powstała 1 lipca 1993 roku. Małgorzata Kempa jest mieszkanką Bargłów, w Gminie Poczesna, jest mamą: Roksany i Damiana oraz babcią trójki wnucząt: Filipa, Aleksandry i Poli. Córka Roksana oraz syn Damian również angażują się w pracę w firmie: Roksana odpowiedzialna jest za kontakty z klientami oraz przygotowywanie nowych ofert firmy, natomiast syn Damian zarządza parkiem maszyn oraz całą produkcją. Tutaj każdy ma swoje miejsce, działkę za którą odpowiada. We wszystkich  działaniach wspierają się wzajemnie i każdy jest niezastąpiony. „Małgorzata" jest firmą z wieloletnim doświadczeniem zajmującą się produkcją i sprzedażą zniczy, lampionów nagrobkowych, wkładów parafinowych oraz olejowych. W swojej ofercie posiada szeroki asortyment zniczy o bogatym wzornictwie i różnorodności kolorów. Kilka razy w roku wzbogaca ofertę o nowe wzory zniczy. Priorytetem firmy jest spełnianie wymagań Klientów. Firma prowadzi sprzedaż detaliczną oraz hurtową. Każdemu klientowi firma zapewnia miłą i fachową obsługę, terminowe dostawy oraz konkurencyjne ceny. Firma koncentruje się na wysokiej jakości produkcji poprzez kontrolę jakości półproduktów i surowców. Współpracuje z największymi producentami pojemników szklanych, a także z dostawcami najwyższej jakości parafiny z całej Europy. Posiada rozbudowany park maszynowy, w tym również własną linię produkcyjną. Firma Pani Małgorzaty Kempy daje miejsca pracy  wielu mieszkańcom Gminy Poczesna i okolic. Długoletnia tradycja, rzetelność oraz umiejętność dostosowania oferty do potrzeb klientów hurtowych, oferując okazyjne ceny hurtowe daje gwarancje współpracy na najwyższym poziomie. Filarami działalności są: nowoczesny park maszynowy, efektywny zespół stałych, doświadczonych pracowników. Priorytety to: uczciwość, rzetelność, wiarygodność, terminowość i lojalność. Surowce kupujemy i importujemy bezpośrednio od sprawdzonych producentów przy zachowaniu dbałości o dobór najlepszych komponentów. Około 60% półproduktów wytwarzamy we własnym zakresie, co zapewnia nam dużą elastyczność działania, a to wpływa na: wysoką jakość, możliwość wyprodukowania każdego wzoru zasugerowanego przez klienta, atrakcyjność cenową asortymentu, krótkie terminy realizacji zamówień, nowoczesny design i bogatą kolorystykę.
Naszym celem jest stabilny, zrównoważony rozwój rynku, którego fundamentem jest zdobyte już zaufanie wielu krajowych, zagranicznych zarówno hurtowych jak i detalicznych odbiorców. Szczególnie ważne dla nas jest zaufanie jakim obdarzyły nas niektóre sieci handlowe powierzając nam produkcję  zniczy i wkładów pod MARKĄ WŁASNĄ. Jest to dowód na to, że my i nasi dostawcy jesteśmy wiarygodni, a nasze produkty spełniają wysokie wymogi standardów jakości okresowo weryfikowane.
W związku z dynamiczną rozbudową nowoczesnego parku maszynowego, ciągłym powiększaniem powierzchni magazynowych jesteśmy również otwarci na eksport naszych produktów. Dysponujemy transportem o wielkości załadunkowej od 5 do 32 palet. Daje nam to możliwość sprawnej obsługi małych podmiotów, jak i dużych sieci handlowych. Użyte przez naszą firmę LOGO informuje, a zarazem gwarantuje jeszcze lepszą jakość wyrobów uzyskaną poprzez rygorystyczne selekcjonowanie surowców używanych do produkcji wkładów i zniczy.  Jesteśmy członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy. Jako producent zniczy od przeszło trzydziestu lat, zapewniamy, że wśród naszych produktów każdy Klient znajdzie coś dla siebie. Oferujemy tradycyjne, całoroczne znicze, a także ozdobne na specjalne okazje. Firma Pani Małgorzaty Kempy niejednokrotnie włącza się w przedsięwzięcia i projekty realizowane przez samorząd Gminy Poczesna. Od czterech lat Małgorzata Kempa czynnie angażuje się w akcję charytatywną „Mikołaj na Wileńszczyźnie”, organizowaną przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” i tym samym pomaga Polakom mieszkającym z dala od Ojczyzny. Bardzo ceni sobie swobodę działania i nie wyobraża sobie, żeby ktoś był dla niej szefem. Praca w Firmie przynosi Pani Małgorzacie wiele satysfakcji, bo po wiersze kocha ludzi i współpracę z nimi a po drugie  praca daje Jej przyjemność i wkłada w nią 100% swojej energii. Po prostu znalazła swoje miejsce na Ziemi.
is
 
 
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii śwJana Chrzciciela w Poczesnej kategoria: Oświata, kultura, sztuka
Jesteśmy w Akcji Katolickiej, ponieważ sam Papież Jan Paweł II odnowił Akcje Katolicką w Polsce i powołał ludzi świeckich do działania w kościele słowami: „dzisiaj potrzebni są ludzie świeccy rozumiejący potrzebę stałej formacji wiary. Jak dobrze się stało, iż została przywrócona do życia w Kościele Akcja Katolicka”. Jesteśmy  stowarzyszeniem zrzeszającym ludzi świeckich, którzy we współpracy z hierarchią kościelną realizują misję apostolską Kościoła. W Akcji Katolickiej korzystamy z różnych sposobów formacji ( rekolekcje, sesje, spotkania formacyjne), które pozwalają nam pogłębiać nasze życie religijne, moralne i intelektualne oraz przezwyciężać wiele dylematów, które pojawiają się we współczesnym świecie. Inicjatywa założenia stowarzyszenia zrodziła się z potrzeby działania wielu młodych ludzi, którzy do tej pory działali przy parafii organizując czas wolny dzieciom i młodzieży. Pomysłodawcom sformalizowania  tych działań był Proboszcz Parafii w Poczesnej – ks. Prałat Jarosław Sroka.
Formalnie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Poczesnej został powołany 30 maja 2016 roku, dekretem ks. Abp Wacława Depo, natomiast stowarzyszenie działało z potrzeby serca już dużo wcześniej. Celem naszej działalności jest wychowywać, ukształtować społeczeństwo w oparciu o wartości chrześcijańskie, uczyć patriotyzmu. Kierunki naszych działań nastawione są w oparciu o wiarę, sport, turystykę i kulturę. Celem tych działań jest przede wszystkim to aby w przestrzeni publicznej były obecne wartości chrześcijańskie takie jak: dobroć, prawda, wiara, miłość. Jesteśmy organizacją non profit.
 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Poczesnej działa bardzo prężnie i liczy blisko 50 członków. Wspólnie z całymi naszymi Rodzinami tworzymy bardzo dużo inicjatyw zarówno dla młodzieży  jak i dla osób dorosłych. Systematycznie organizujemy: akcje charytatywne, festiwale, zabawy karnawałowe, Dzień Papieski, Dożynki Parafialne, Orszak Trzech Króli, Bal Wszystkich Świętych, Mikołaj, pielgrzymki do sanktuariów Europy, wycieczki po Polsce, koncerty mi.in występ     Narodowego Zespołu z Ukrainy „Wieriawka”, konkursy plastyczne, Triduum ku czci św. Stanisława Kostki, festyny parafialne,  półkolonie dla dzieci i inne przedsięwzięcia zapraszające do udziału wszystkich parafian.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii  św. Jana Chrzciciela w Poczesnej współpracuje z samorządem Gminy Poczesna,  Parafialnym  Klubem Sportowym Victoria Poczesna, Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, Szkołą Podstawową im. G. Morcinka   w Poczesnej, Kołami Gospodyń Wiejskich, Jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych, lokalnymi artystami oraz przedstawicielami zespołów artystycznych działających na terenie powiatu częstochowskiego.
Od 2015 roku w hali sportowej w Poczesnej  odział Akcji Katolickiej jest organizatorem i inicjatorem Archidiecezjalno - Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Tu Wszędzie Jest Moja Ojczyzna”, nad którym patronat honorowy objęli:  Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław  Depo oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Celem konkursu jest popularyzacja piosenek i pieśni patriotycznych, propagowanie idei patriotycznej, kultury narodowej i tradycji historycznej oraz wspieranie młodych talentów. W maju 2022 roku Zarząd Akcji Katolickiej otrzymał zaproszenie od Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej do udziału w wycieczce do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, która w ten sposób doceniła i nagrodziła działania stowarzyszenia na rzecz krzewienia wartości chrześcijańskich i patriotycznych. W tym roku po raz drugi, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego organizowany będzie Festiwal Piosenki Religijnej „Exodus”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął:  Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław  Depo. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych. Przesłaniem festiwalu jest krzewienie wartości chrześcijańskich poprzez popularyzacja piosenek religijnych. Tradycją już jest, że w Odpust św. Jana Chrzciciela w Poczesnej Parafialny Oddział Akcji Katolickiej organizuje Festyn Rodzinny, podczas którego przygotowanych jest wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych m.in.; mecz siatkówki Rodzice /Księża, jazda konna dla dzieci, pokazy strażackie, grill, malowanie twarzy, dmuchańce, kawiarenka, kiermasz książki. Podczas ubiegłorocznego festynu dla wszystkich uczestników ważną atrakcją była możliwość zobaczenia Pucharu Polski zdobytego przez drużynę Marka Papszuna - Raków Częstochowa. Każdy festyn zwieńczony jest występem artystycznym.
Podczas wakacji bardzo ważną inicjatywą skierowaną do najmłodszych jest organizacja półkolonii letnich na terenie plebani Parafii  św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Sama akcja trwa tydzień, bogata w wiele atrakcji i wycieczek m.in. dzieci zwiedzały Kraków, poznały zakątki Jury krakowsko - częstochowskiej, uczestniczyły w warsztatach plastycznych. W 2019 stowarzyszenie wydało płytę „Chwała Tobie Panie”, która prezentuje twórczość Srebrnych Aniołków z Parafialnej Scholki. W wydaniu płyty pomogło wiele osób, a dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem muzycznym: Pauli Kubickiej i Jakuba Kubickiego.
 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej był także wydawcą książki Pana Szczepana Szumery z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości "100 lat w tworzeniu bytu Niepodległej (1918-2018)”.
Na drodze naszego życia spotykamy różne osoby. Jedni obdarowują nas uśmiechem, inni zwyczajną dobrocią, inni śpieszą z wieloraką pomocą, dokładnie tak jak członkowie Akcji Katolickiej, którzy posiadają nadzwyczajny charyzmat dobroci serca. Dzielą się sercem, i tym wszystkim, czym ich Bóg obdarzył. Jak bardzo trzeba być mądrym, by zawsze być dobrym! Bo ten, kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień. Ich dobroć jest motorem życia. A wiemy, że dobro rodzi się wtedy, gdy zapomina się o sobie.  Zarząd Akcji Katolickiej w Poczesnej tworzą: Anna Urbaniak – prezes, Agnieszka Wójcik   i Grzegorz Waszczyk – wiceprezes, Agnieszka Pietrzak- dyrektor przeglądu i festiwalu; ludzie skromni, utalentowani, radośni, pokorni, z otwartymi oczami serca i duszy.
is
 
JÓZEF CHMIEL, kategoria: Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska
Pochodzi z Podkarpacia. Na pocześniańską ziemię przeprowadził się ponad pół wieku temu. Poszedł  za głosem serca. Na studiach geodezyjnych w Krakowie poznał mieszkankę miejscowości Wrzosowa, ówczesną studentkę farmacji – Annę. Do dnia dzisiejszego wspólnie idą  przez życie.
Urodził się i wychował na wsi. Kocha przyrodę, spokój i wiejski klimat – dlatego też w gminie Poczesna, czuje się doskonale. Stąd też wybór takiego zawodu, który chociaż trudny, pozwalał mu codziennie obcować   z przyrodą.
Karierę zawodową rozpoczął w 1971 roku pracą w Powiatowym Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Myszkowie. W 1975 roku został przeniesiony do Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie, gdzie miał się specjalizować głównie w scaleniach  i wymianach gruntów. To właśnie te zadania były wiodące dla Biura i realizowane na bazie ustawy o scaleniu i wymianie gruntów – wspomina Józef Chmiel. - Celem scalenia jest m.in. stworzenie korzystnych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, likwidacja uciążliwej szachownicy, zmniejszenie ilości działek, z zachowaniem wszystkich wymogów dotyczących ochrony przyrody i środowiska. W ramach scaleń wykonuje się również tzw. zagospodarowanie poscaleniowe, które obejmuje m.in. stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów.
Ponieważ prace te wymagały wszechstronnej wiedzy i doświadczenia Józef Chmiel ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej   w Katowicach oraz odbył wiele szkoleń w kraju i za granicą. Zdał też egzamin państwowy uzyskując uprawnienia geodezyjne, a później licencję zarządcy nieruchomości. To pozwoliło mu podjąć po godzinach pracy i w wolne soboty małą działalność gospodarczą  w zakresie geodezji na terenie gminy Poczesna. Były to głównie rozgraniczenia i podziały gruntów. Usługi te choć czasem skomplikowane dawały dużo satysfakcji, szczególnie wtedy gdy udało się zlikwidować istniejący między stronami spór graniczny. 
W 1992 roku został szefem biura i funkcję tę pełnił do chwili przejścia na emeryturę w 2014 roku.
- Trudne chwile przeżyliśmy w czasie kolejnej reformy administracyjnej kraju i likwidacji województwa częstochowskiego. Wówczas to wszystkie podobne biura w Polsce, których siedzibą nie były miasta wojewódzkie zostały zlikwidowane. My mieliśmy szczęście bo samorząd wojewódzki postanowił, nas pozostawić - być może dlatego, że mieliśmy rozpoczętych kilka scaleń. Uratowaliśmy w ten sposób kilkadziesiąt miejsc pracy – wspomina. Ta sytuacja zmobilizowała załogę do szczególnie wytężonej i wydajnej pracy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w 2002 roku zajęliśmy pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich, prezentując bardzo trudny do realizacji obiekt. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej cena ziemi zaczęła szybko rosnąć, a także zwiększyło się zainteresowanie rolników nabywaniem gruntów i powiększeniem swoich gospodarstw. Pracy nam nie brakowało. Wielka determinacja i zdobyte doświadczenie załogi sprawiły, że przyszły dalsze sukcesy w organizowanych corocznie przez Ministerstwo Rozwoju Wsi konkursach. W sumie w latach 2002-2014 aż dziewięciokrotnie zajmowaliśmy miejsce na podium, w tym pięć razy było to pierwsze miejsce, trzy razy drugie i jeden raz trzecie, a także jedno wyróżnienie.  Warto podkreślić, że jednym z kryteriów oceny projektów były rozwiązania dotyczące ochrony środowiska i przyrody.   
- Otrzymywałem wówczas z wielu stron gratulacje i podziękowania ale największą satysfakcję miałem wtedy gdy na zebraniu kończącym pracę usłyszeliśmy od rolników słowa wdzięczności i podziękowań - powiedział.
Józef Chmiel został także nagrodzony statuetką Starosty Częstochowskiego: „Za Zasługi dla Powiatu" w kategorii: „Inne szczególne osiągnięcia". Tę nagrodę ceni sobie szczególnie, bo to Starosta jest organem decyzyjnym  w zakresie scaleń i wymian gruntów. W pracy – jako szef – starał się aby panowała dobra atmosfera – gdyż jego zdaniem sprzyjała ona osiąganiu kolejnych dobrych wyników.
- Dla utrzymania tej atmosfery starałem się zawsze zauważyć choćby małe sukcesy pracowników i wyrażać im za to uznanie, a byłem bardzo oszczędny w przekazywaniu przykrych uwag gdy czasem trafiały się niepowodzenia. Za ten sposób postępowania otrzymałem wiele ciepłych słów od pracowników gdy odchodziłem po prawie pięciu dodatkowych latach pracy na emeryturę – podkreśla Józef Chmiel. – Przyznam, że ze wzruszeniem opuszczałem tę załogę, która przez wiele lat mojego zawodowego życia pracowała również na moje nagrody i wyróżnienia, a były to m.in.: "Zasłużony Pracownik Rolnictwa" od Ministra Rolnictwa  i Rozwoju Wsi, "Złota Odznaka za Zasługi w Dziedzinie Geodezji  i Kartografii" od Ministra Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, "Brązowa Odznaka za zasługi Dla Województwa Częstochowskiego". "Honorowa Odznaka Zasłużonego dla Rozwoju Województwa Częstochowskiego" oraz odznaczenia Państwowe "Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi".
Nie tylko praca zawodowa wypełniała jego życie. Józef Chmiel podkreśla, że największą dla niego wartością była najbliższa rodzina: żona Anna, córka Agata – która poszła w ślady mamy i również jest farmaceutką, oraz syn Grzegorz, prawnik. To właśnie rodzina była dla niego największą inspiracją do wszystkich pozytywnych działań, a także oparciem w trudnych chwilach, które też się zdarzały. Żona jest jego nie tylko miłością życia, ale wielkim i oddanym przyjacielem: - Jest też wspaniałą matką i dobrym człowiekiem. Wspólnie staraliśmy się zapewnić Agacie i Grzegorzowi szczęśliwe dzieciństwo i stworzyć warunki, do nauki, pracy... - opowiada. -  To dlatego podjęliśmy decyzję o budowie domu w Korwinowie wraz z Punktem Aptecznym. Wraz z żoną  uważaliśmy, że każde pokolenie powinno po sobie coś trwałego zostawić po to by następnemu pokoleniu żyło się lepiej. Dlatego będąc już na emeryturze wybudowaliśmy wielkim wysiłkiem „Aptekę Rodzinną” w Kolonii Poczesnej, która mam nadzieję dobrze służy mieszkańcom Gminy. 
an
 
Mieczysława Tomala kategoria: Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna
Urodziła się 8 października 1930 roku w Janowie. Kiedy miała 9 lat wybuchła II Wojna Światowa. W bombardowaniach zginęła jej najstarsza -  wówczas 20-letnia - siostra Helena. Lata wojny wspomina jako ciągły strach o życie, jako okres głodu i braku cukierków. Na ile to tylko było możliwe, brała udział w różnych wyzwoleńczych akcjach.
Kiedy zakończyła się wojenna szaruga, w 1945 - wraz z jadącymi furmanką na komisję wojskową – dojechała do Częstochowy, do drugiej swojej starszej siostry, która mieszkała w mieście. W wieku 15 lat pani Mieczysława bardzo chciała się uczyć. Jak najszybciej nadrobić stracone lata. Rozpoczęła edukację w gimnazjum prowadzonym przez Siostry Nazaretanki. Nauka trwała tam cztery lata. Kolejne kłopoty rodzinne – śmierć rodziców – sprawiły, że powróciła do swojej rodzinnej miejscowości.
Podjęła pracę w Urzędzie Gminy w Janowie, w dziale ewidencji ludności. W Janowie poznała swojego przyszłego męża – Mariana, który z Wrzosowej przyjechał tam, aby odbyć praktykę rzeźniczą. Mając 20 lat wyszła za niego za mąż. Tym samym zakończyła pracę w Urzędzie w Janowie i – jak mówi – „poszła za mężem” do Wrzosowej. Od 72 lat mieszka na terenie gminy Poczesna, w tym samym domu, do którego wprowadziła się jako młoda mężatka.
Mając doświadczenia pracy jako urzędniczka, dostała pracę w Urzędzie Gminy we Wrzosowej. Również w dziale ewidencji ludności. Wspomina, że w tamtych czasach urzędnik nie tylko wykonywał pracę kancelaryjną. Urząd traktował po trosze jak swój dom. Opowiada, że wraz z koleżankami myły okna, wieszały firanki, sadziły kwiaty… Pani Mieczysława wspomina, że szczególnie lubiła te ogrodowe prace. Miłość do uprawiania ziemi zaszczepili w niej rodzice, którzy mieli pole, przydomowy ogródek. Ona chętnie pomagała, a przy pracach ogrodowych całkowicie się relaksowała.
W Urzędzie Gminy we Wrzosowej Mieczysława Tomala była kierowniczką Urzędu Stanu Cywilnego. Wyjaśnia, że nie mogła narzekać na brak pracy. Wówczas każdy musiał mieć ślub cywilny – czasami było ich nawet 18 dziennie. Obliczyła, że w sumie udzieliła 2400 ślubów.
Pani Mieczysława wraz z mężem Marianem byli ludźmi, którzy uważali, że w życiu trzeba angażować się również w sprawy społeczne. Mimo pracy zawodowej, pracy przy domu, wyjazdów nad morze, w góry, do Czechosłowacji czy NRD znajdowali też czas na pracę dla dobra swojej Małej Ojczyzny. Pani Mieczysława prężnie działała (i działa nadal) w Kole Gospodyń Wiejskich we Wrzosowej. Marian Tomala, jako kombatant, został wybrany na przewodniczącego zbowidowskiego Koła nr 56 we Wrzosowej. Należy wspomnieć, że w 2003 roku Minister Obrony Narodowej mianował go porucznikiem. Do Koła należała też jego żona i pomagała mu w prowadzeniu, m.in., kroniki Koła, organizacji zebrań czy patriotycznych uroczystości.
Kiedy mąż zmarł została wybrana na przewodniczącą Koła nr 56 Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych we Wrzosowej. Działa w Kole i przewodniczy mu do dnia dzisiejszego.
W domu pani Mieczysławy jest szczególna, pojemna  szuflada, w której znajdują się odznaczenia, wyróżnienia i legitymacje jej i jej męża. Za swoją pracę działalność, zaangażowanie otrzymała nie jedną odznakę, medal, wyróżnienie.  Ale dla niej najcenniejszy – oprócz medalu za długoletnie pożycie małżeńskie – był Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski. Nie ma go w szufladzie z pamiątkami. Z tym odznaczeniem chciał być pochowany pan Marian, i żona spełniła jego prośbę.
Mieczysława Tomala od ponad 70 lat jest mieszkanką miejscowości Wrzosowa, na pytanie czy nie żałuje tej przeprowadzki, odpowiada, że nie. A to dlatego, że poznała tu dobrych i życzliwych ludzi, z którymi jest bardzo zżyta. Do Janowa też ma sentyment, przez rodzinę i… lasy, w których jak twierdzi, jest najwspanialsze powietrze na świecie.
an
Szymon Giżyński „Super SYDERYT – Przyjaciel Gminy Poczesna”
Urodził się 8 marca 1956 r. w Częstochowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Polski polityk, parlamentarzysta i sekretarz stanu. Założyciel i pierwszy prezes Częstochowskiego Towarzystwa Gospodarczego, współzałożyciel i w latach 1991–1997 redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej”, współzałożyciel i od 1999 roku do dzisiaj prezes Fundacji Na Rzecz Utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego, współzałożyciel i w latach 2002–2007 wiceprezydent samorządowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie. Od 2 lipca 2018 roku pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 1 grudnia 2021 roku – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poseł IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Przed wyborami samorządowymi w 1990 roku objął stanowisko pełnomocnika rządu (w randze wicewojewody) ds. samorządu terytorialnego w województwie częstochowskim. Swoje doświadczenie administracyjne poszerzył, sprawując w latach 1997–1998 funkcję Wojewody Częstochowskiego, a w latach 2000–2001 – stanowisko dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie.
Jest żonaty, ma dwóch dorosłych synów. Jest znanym nie tylko w Częstochowie, gdzie mieszka, ale także w województwie śląskim i w Polsce – działaczem politycznym, społecznym i gospodarczym. Jest człowiekiem mocno angażującym się w sprawy dotyczące rozwoju i poprawy życia ludzi, niezwykle aktywnym, zdyscyplinowanym i zorganizowanym ale przede wszystkim sumiennym i honorowym. Polska i patriotyzm to dla Pana Posła Szymona Giżyńskiego słowa szczególnej wagi, które wyznaczają kierunek jego działań. Zawsze służy pomocą drugiemu człowiekowi. Na Jego słowie można polegać. Jego działalność to służba na rzecz mieszkańców; praca, którą wykon uje w poczuciu obowiązku, bez oczekiwania na wyróżnienia. Jeżeli zobowiąże się, że coś zrobi – to tak będzie. Jest silnie związany z Gminą Poczesna. Wielokrotnie  z Wójtem Gminy Poczesna – Krzysztofem Ujmą rozmawiał o realizowanych i przyszłych inwestycjach, które na terenie gminy Poczesna prowadzone są w ramach dofinansowania Rządowego Programu Funduszu „Polski Ład”, w ramach którego Gmina Poczesna otrzymała dofinansowanie: w I edycji – 3 150 000 zł na budowę boiska sportowego do piłki nożnej w miejscowości Zawodzie oraz 3 420 000 na budowę budynku Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Hucie Starej B, w II edycji – 8 690 000 zł na budowę hali sportowej przy szkole podstawowej w Słowiku (6 930 000 zł) i na budowę chodnika wraz z odwodnieniem we Wrzosowej (1 760 000 zł). III Edycji (PGR) – 4 018 000 zł na modernizację budynku użyteczności publicznej we Wrzosowej.
Dotacje rządowe to dla naszych mieszkańców ogromne wsparcie. Dziękujemy za przekazane środki finansowe, które przyczynią się do rozwoju naszej gminy. Poseł Szymon Giżyński jest prawdziwym i wieloletnim przyjacielem Gminy Poczesna, który nigdy nas nie zawiódł. Zawsze chętnie uczestniczy w ważnych dla mieszkańców wydarzeniach: w dożynkach gminnych, spotkaniach Kół Gospodyń Wiejskich, wydarzeniach kulturalnych. Wspiera również działania Ochotniczych Straży Pożarnych zmierzające do wyposażenia jednostek w oczekiwany sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Mimo, że jest jednym z najbardziej zapracowanych polityków z podziwem patrzymy jak łączy rolę Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posła Rzeczypospolitej Polskiej z promowaniem wielu inicjatyw kształtujących postawy patriotyczne młodzieży, angażując się przy tym w wiele przedsięwzięć. Zawsze przy okazji uroczystości, wydarzeń kulturalnych rozmawia z przedstawicielami różnych środowisk działającymi na terenie Gminy Poczesna.  Interesuje się ich pracą, ich problemami, w miarę możliwości pomaga i wspiera. Inicjator wielu turniejów sportowych z patriotycznym przesłaniem oraz nietuzinkowych imprez dla dzieci i młodzieży, w tym m.in. „Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej” w hali sportowej w Poczesnej, w którym  wzięły udział dzieci z całej Polski. Wydarzenie miało ideę przewodnią – młodzi sportowcy uczcili 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorem wydarzenia było Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP w Warszawie. Patronat honorowy przyjął nad nim wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński. Rozgrywkom patronował także wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma. Wydarzenie wsparło finansowo Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pan Poseł zawsze podkreśla, że ideą tego przedsięwzięcia, jest kształtowanie patriotycznych postaw  dzieci i młodzieży oraz wychowywanie młodego pokolenia w duchu umiłowania ojczyzny i troski o wspólne dobro, w poszanowaniu pamięci dla narodowej historii i polskiej tożsamości. On sam walczy o polskie interesy i sprawy ważne dla naszej Ojczyzny. Bez względu na konsekwencje zawsze służy prawdzie. Ma wybitne zasługi dla rozwoju kultury w powiecie częstochowskim, jako działacz na rzecz edukacji artystycznej i popularyzator polskiego dziedzictwa kulturowego. Inicjator wielu przedsięwzięć, które odgrywają znaczącą rolę w budowaniu naszej  tożsamości narodowej.
is
 
 
LAUREACJI STATUETEK Z POPRZEDNICH LAT
 „SYDERYTY 2015”: - Oświata, kultura, sztuka: Jerzy Kędziora; - Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska: Henryk Pałasz; - Przedsiębiorczość: Krzysztof Krzyczmonik; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Andrzej Cupiał.
Druga edycja „Syderytów” miała miejsce w 2017 roku. Laureatami „Syde
„SYDERYTY 2016”: - Przedsiębiorczość: Maksymilian Wawrzyńczak; - Oświata, kultura i sztuka: Mirosława Truchta-Nowicka; - Sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Klub Sportowy OLIMPIA Huta Stara B; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Maria Adamus i Regina Krzyczmonik.
„SYDERYTY 2017”: - Przedsiębiorczość: Bożena i Artur Dróżdż; - Oświata, kultura i sztuka: Marian Kołodziej; - Sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Jerzy Ślęzak i Leon Kuta; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Grażyna Jarawka.
„SYDERYTY 2018”: - Przedsiębiorczość: Przemysław Błaszak;
- Oświata, kultura i sztuka: Justyna Wilk; - Sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Marek Morzyk; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Andrzej Patorski. W roku 2019, po raz pierwszy zostały przyznane dwie statuetki: „Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna”. Otrzymali je: Poseł do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska oraz Radny Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk.
„SYDERYTY 2019” :- Oświata, kultura, sztuka – Dorota Wiśniewska; Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska - Barbara Wąsińska; -Przedsiębiorczość – Beata Chochaus–Międła; Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna – Jan Wawrzyńczak;
Laureatem „Super Syderyta – Przyjaciela Gminy Poczesna” został – ks. Ryszard Umański.
 W przyznawaniu statuetek nastąpiła półtoraroczna przerwa spowodowana pandemią. W tym roku w blasku fleszy „Syderyty” odebrali w kategoriach:
„SYDERYTY 2021”: - Przedsiębiorczość: Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe „Pio-Mar” Łuksiewicz Spółka Jawna ; - Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska: Kazimierz Cierpiał ; - Oświata, kultura i sztuka:
Zespół Śpiewaczy Kwiaty Jesieni; - Oświata, kultura i sztuka: Marian Lenartowicz; - Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: Tadeusz Radomiak - Prezes Koła PZW Poczesna; - „Super Syderyta – Przyjaciela Gminy Poczesna”  Zdislav Mażejko.
opr. Aneta Nawrot
 

 
 
 
Zam.an

Zabacz fiml - Syderyty 2022
 
 
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowskisyder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski
syder-markowski