logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Szczepienia przeciw HPV

    z dnia: 2024-09-23
w GZOZ w Poczesnej.
szczepieniaszczepienia
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV (m. in.: stany przedrakowe i rak szyjki macicy oraz pochwy, nowotwory odbytu, prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, języka i migdałków).
Szczepienia przeciwko HPV w ramach programu powszechnego rozpoczęły się w Polsce 1 czerwca 2023 roku i obejmowały populację dziewcząt i chłopców od 11 roku życia do ukończenia 14 roku życia.
Założeniem programu jest dostępność do szczepień przeciw HPV w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce w równym stopniu, z zachowaniem dostępu do świadczenia dla pacjentów niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza POZ, a od 1 września 2024 roku poradnie POZ mają możliwość realizacji szczepienia przeciwko HPV również w szkołach podstawowych, w trybie wyjazdowym.
Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV zostały rozszerzone i prowadzone są w populacji dziewcząt i chłopców po ukończeniu 9. roku życia i do ukończenia 14. roku życia, tzn. od dnia 9. urodzin, do dnia poprzedzającego 14. urodziny, z zachowaniem schematu 2-dawkowego. U dzieci z rocznika 2010 szczepienie należy rozpocząć przed ukończeniem 14. roku życia i może być zakończone po dacie 14. urodzin (z zachowaniem schematu 2-dawkowego).
Szczepionki przeciwko HPV stosowane w powszechnym programie szczepień:
  • Cervarix, dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals s.a.)- działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18,
  • Gardasil 9, dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).- działa przeciw dziewięciu patogenom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58.
W powszechnym programie schemat szczepienia dla obu preparatów jest 2-dawkowy. Zalecany odstęp między dawkami wynosi 6- 12 miesięcy.
Szczepionki chronią przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Szczepiąc swoje dziecko możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, w których przyczyną są wirusy HPV.
Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach.
W GZOZ w Poczesnej realizowane są na bieżąco szczepienia przeciw HPV w trybie ambulatoryjnym, obecnie w Ośrodku Zdrowia w Poczesnej, Kolonia Poczesna ul. Szkolna 3 tel. 34 344-14-17 oraz w Ośrodku Zdrowia w Nieradzie, Michałów ul. Laurowa 58 tel. 34 373-62-00
Rejestracja na szczepienie odbywa się telefonicznie lub osobiście. Serdecznie zapraszamy.
 
 
mgr piel. Elżbieta Tomala-Wróbel
Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego



zam. an