logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Uczcij święto naszych barw...

    z dnia: 2012-05-01
2 maja, to ustanowione przez Sejm jedno z większych patriotycznych świąt – Święto Flagi Państwowej. Za czasów komuny, czciło się jedynie 1-go Maja – święto ludzi pracy. Każdy obywatel miał obowiązek wywiesić w oknie flagę.

Obok biało-czerwonej, obowiązkowo musiała zawisnąć jeszcze czerwona szturmówka.
Uczcij święto naszych barw...Uczcij święto naszych barw...

To na znak solidarności z ruchem robotniczym i oczywiście Związkiem Radzieckim. 1 Maja - czerwona kartka

w kalendarzu informowała, że jest to dzień od pracy wolny, ale obowiązkowo trzeba było pójść na pierwszomajowy pochód, po którym otwierane były sklepy spożywcze i delikatesy. Czego tam nie było: i kawa, i szynka,

i pomarańcze, i cytryny. A nawet czekolada a nie wyrób czekoladopodobny.

Zaraz po pierwszomajowych obchodach, a najpóźniej 1 maja wieczorem,

był nakaz zdjęcia flag. Komunistyczne władze nie chciały, aby wisiały one do

3 Maja.

Kiedy nadeszły czasy wolnej Polski i 1, i 3 Maja to dni świąteczne i wolne od pracy. Natomiast w 2004 roku sejm ustalił, że 2-go maja będzie Świętem Flagi Państwowej.

Należy pamiętać, że flaga państwowa, to nie tylko kawałek materiału. Podlega ona ochronie prawnej i jej zniszczenie lub obelżywe obchodzenie się z nią, traktowane jest jako obraza narodu.

Barwy Flagi Rzeczpospolitej Polskiej są złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego i są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z interpretacja heraldyczną, pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej.

Od 1955 dwa rodzaje flag są w Polsce nazywane „flagą państwową”.

Oprócz opisanej powyżej flagi biało-czerwonej istnieje jeszcze flaga z godłem Polski. Tę nazywa się „flagą państwową z godłem”. Ustanowiona został także

1 sierpnia 1919 roku i początkowo przeznaczona była ona dla polskich poselstw (przedstawicielstw dyplomatycznych) i konsulatów oraz statków handlowych. Ale w latach 1928-1938 była jedynie banderą handlową.

Od 1938 ponownie używają jej polskie instytucje państwowe za granicą.

Swoje święto flaga ma także m.in. w Szwajcarii i USA.

an