logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Umowa podpisana

    z dnia: 2021-12-13
- w Gminie Poczesna będzie realizowany projekt „Dostępna szkoła”. To duże wyzwanie i wyróżnienie, gdyż Gmina Poczesna jako jedyna gmina z północy województwa śląskiego uzyskała dofinansowanie w tym projekcie Grantowym. Umowa została podpisana 30 listopada w Rzeszowie.
podpisanie-umowypodpisanie-umowy
Na początku 2021 roku Gmina Poczesna uzyskała informację o możliwości ubiegania się o dofinansowanie na zlikwidowanie barier z zakresu dostępności w szkołach podstawowych. W związku z tym wytypowano szkoły, które będą uczestniczyć w tym projekcie. Wójt Gminy Poczesna zorganizował spotkanie, na którym dyrektor SP im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej oraz dyrektor SP im. Kazimierza Wielkiego  w Hucie Starej B wyraziły zgodę na udział swoich szkół w tym projekcie. W lutym przesłano do Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, które wspólnie z Politechniką Gdańską oraz Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan realizują projekt, wstępny wniosek o powierzenie grantu, którego załącznikami były „Indywidualne Plany Poprawy Dostępności” przygotowane przez dyrektorów wytypowanych szkół.
Gmina Poczesna jako jedyna gmina z północy województwa śląskiego  uzyskała dofinansowanie w projekcie Grantowym „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Kwota otrzymanego dofinansowania to 1 221 431,00 zł. Projekt zakłada wdrożenie „Modelu Dostępnej Szkoły”. Wszystko to, było możliwe dzięki kompetencji i zaangażowaniu osób uczestniczących w przygotowaniu wniosków, w tym dyrektorów obu szkół i pracowników merytorycznych Urzędu Gminy. Za realizację projektu i jego rozliczenie odpowiedzialna będzie gmina Poczesna, jako organ prowadzący.
Zgodnie z założeniami projektu: szkoła to miejsce, w którym każdy uczeń, każdy nauczyciel oraz każdy rodzic może uczestniczyć w życiu szkoły, bez względu na ograniczenia wynikające z posiadanej niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb.
Model „Dostępnej Szkoły” zakłada przygotowanie konkretnych metod i działań według określonych standardów dostępności, które pozwolą na zapewnienie kompleksowych rozwiązań architektonicznych, technicznych, organizacyjnych i świadomościowych. I tak np. we Wrzosowej powstanie pochylnia łącząca kładkę z wejściem do szkoły, zakupiona zostanie  platforma przyschodowa wraz z krzesełkiem umożliwiająca poruszanie się osobom niepełnosprawnym pomiędzy kondygnacjami, wyremontowane zostaną łazienki. Poza tym zakupione zostaną pomoce dydaktyczne i sprzęt komputerowy do prowadzenia zajęć logopedycznych, pedagogicznych, rewalidacyjnych i terapeutycznych. Uczniowie będą mogli korzystać z zajęć dodatkowych rozwijających ich zainteresowania. Zatrudniony zostanie psycholog.
Natomiast SP w Hucie Starej B, dzięki projektowi wyremontowana będzie sala gimnastyczna, powstanie sala fitness i terapeutyczna. Zakupione zostaną pomoce naukowe i sprzęt komputerowy oraz urządzenie do terapii Warnkego jak również platforma MediBalance pro z zestawem gier. Powstanie strefa ciszy oraz będą wprowadzone przerwy muzyczne. Ponadto będą także dodatkowe godziny dla psychologa. Wszystko to po to, aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki i możliwości do nauki i całościowego rozwoju. Co ważne, model taki jest budowany odrębnie dla danej placówki w oparciu o jej rzeczywiste problemy i możliwości. Takie indywidualne podejście i działanie ma na celu wyrównania szans edukacyjnych uczniów z niepełnosprawnością oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Umowa na realizację ww. projektu została podpisana 30 listopada 2021 roku w Rzeszowie przez Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmę i Skarbnik Gminy – Magdalenę Kadłubek.
Dagmara Młyńczyk, Aneta Nawrot; fot. UG
 
zam. an
 
podpisanie-umowypodpisanie-umowy
podpisanie-umowypodpisanie-umowy
podpisanie-umowypodpisanie-umowy
podpisanie-umowypodpisanie-umowy
podpisanie-umowypodpisanie-umowy
podpisanie-umowypodpisanie-umowy
podpisanie-umowy
podpisanie-umowy
podpisanie-umowy
podpisanie-umowy
podpisanie-umowy
podpisanie-umowy