logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Uzależnienia behawioralne

    z dnia: 2023-02-03
zakupoholizm.
zakupoholizmzakupoholizm
Dzisiaj,  w dobie rozwiniętej cywilizacji narażeni jesteśmy na zagrożenia, z których na początku nie zdajemy sobie sprawy. Niestety świat, w którym przyszło nam żyć, koncentruje się również wokół konsumpcji, głównie dóbr materialnych.
 
Aneta Nawrot: Kim jest zakupoholik?
Halina Kunowska, terapeutka: - Najprościej mówiąc zakupoholik, to człowiek uzależniony od zakupów.
 
Co sprzyja zakupoholizmowi?
- Przede wszystkim wszechobecna reklama: Internet, telewizja, radio, bilbordy. Reklama przekonuje nas i co gorsza również utwierdza, że posiadanie wielu przedmiotów i dóbr materialnych jest gwarancją szczęścia i sukcesu. A któż nie chce być szczęśliwym człowiekiem sukcesu? Atakowani przez reklamę dosłownie ze wszystkich stron, możemy ulec przekonaniu, iż to właśnie stan posiadania  przybliża nas do spełniania w życiu. Nie własna praca nad sobą, rozwój, dążenie do realizacji celów, tylko właśnie kupowanie i posiadanie.
 
Czym możemy wytłumaczyć, to że jesteśmy tak bardzo podatni na reklamę i tym samym na uzależnienie?
- Czynniki sprzyjające występowaniu problemów z zakupami to zachęta reklamodawców, promocji jak  również traktowanie posiadania dóbr jako środka do osiągania szczęścia i akceptacji społecznej. Zakupoholikami stają się najczęściej osoby o niskiej samoocenie, potrzebie aprobaty ze strony innych ludzi oraz mające niedostateczne umiejętności w radzeniu sobie z emocjami, stresem jak również oceną innych ludzi przez pryzmat posiadanych dóbr. Dodajmy, że codzienne życie stawia przed człowiekiem wiele wymagań takich jak np.  rozwiązywanie problemów, a to z kolei wiąże się najczęściej z przeżywaniem nieprzyjemnych, przykrych emocji. A skoro trudne sytuacje i przykre emocjonalne przeżycia nie są możliwe do uniknięcia, zaczynamy szukać „czegoś” na polepszenie samopoczucie. „Czegoś”, co przyniesie ulgę i w pewnym stopniu – zadowolenie. Jednym ze sposobów jest kompulsywne kupowanie.
 
Od którego momentu powinniśmy już zacząć się bać o nasze zdrowie psychiczne?
- Jeśli od czasu do czasu poprawiamy sobie nastrój jakimś zakupem - to nie jest to nic złego. Natomiast sprawa powinna zacząć niepokoić, gdy za każdym razem w jakieś trudnej, życiowej sytuacji idziemy na zakupy, które nie są nam potrzebne, a jedynie mają poprawić nam nastrój. Powyższe działanie, to pierwszy krok prowadzący do uzależnienia, gdyż nasze samopoczucie czy samoocena zaczyna zależeć od tego, czy  robimy zakupy czy nie. Zakupy poprawiają nam nastrój na chwilę i po chwili euforii mamy ponownie ochotę na kupowanie.
 
A kiedy jest to już problem?
- Robienie zakupów staje się problemem kiedy nad tym zachowaniem zaczynamy tracić kontrolę. Należy zdać sobie sprawę, że uzależnienie od zakupów postępuje, rozwija się stopniowo, podstępnie. Człowiek – już uzależniony od zakupów - odczuwa nieodpartą chęć ciągłego kupowania. Odczuwa napięcie przed kupnem, które ustępuje po dokonaniu zakupu. Kiedy nie może dokonać zakupu czuje się źle, jest spięty, przeżywa lęki. Jest sfrustrowany. 
 
Reasumując, objawy, które świadczą o  kompulsywnym kupowaniu, to… 
- …kupowanie dla poprawy samopoczucia; poczucie zadowolenia, euforii podczas zakupów; pożyczanie pieniędzy na kolejne zakupy; chowanie zakupionych rzeczy; okłamywanie bliskich  w sprawach związanych z zakupami. Jak również: zadłużanie się, spędzanie większości czasu w galeriach, kupowanie niepotrzebnych rzeczy.
 
Co należy zrobić jeśli zauważymy u siebie, czy u kogoś z naszych bliskich niepokojące zachowanie związane z robieniem zakupów?
- Możemy zwrócić się o pomoc do Telefonu Zaufania  przy Instytucie Psychologii Zdrowia: 801 889 880. Tam dyżurujący konsultanci udzielą informacji na temat placówek, które oferują fachową pomoc psychologiczną.
 
UWAGA!!!
Mieszkańcy Gminy Poczesna mogą skorzystać z PUNKTU KONSULTACYJNEGO, który znajduje się we Wrzosowej, ul. Strażacka 27  każdą środę, w godz. 16.00-19.00.











zam. an
 
zakupoholizmzakupoholizm
zakupoholizmzakupoholizm
zakupoholizm
zakupoholizm