logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

W Gminie Poczesna jest realizowany program „Korpus Wsparcia Seniorów”.

    z dnia: 2023-06-07
Program, wśród mieszkańców Gminy Poczesna, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz więcej seniorów wyraża chęć przystąpienia do Programu.
opaskiopaski
Gmina Poczesna w 2023 po raz kolejny przystąpiła do programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Z obserwacji pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poczesnej oraz analizie danych, udział w  Programie  zdecydowanie poprawił poczucie bezpieczeństwa seniorów w wieku od 65 lat, głównie mieszkających samotnie lub z innymi członkami rodziny w podeszłym wieku, którzy  również wymagają wsparcia.
W ramach Programu Gmina Poczesna:
-₋zakupiła urządzenia do świadczenia usługi „opieki na odległość” przy użyciu tzw. „opasek bezpieczeństwa”,
-₋wykupiła usługi obsługi systemu polegającej na sprawowaniu całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centrum monitoringu,
₋- koordynację i realizację Programu powierzyła wyznaczonym pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej.
Opaski – zwane również „teleopaskami” czy „opaskami bezpieczeństwa”, zostały przydzielone mieszkańcom Gminy Poczesna, którzy wykazali chęć przystąpienia do powyższego Programu.
Urządzenia wyposażone zostały w następujące funkcje:
₋ - przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
₋- detektor upadku,
₋ - czujnik zdjęcia opaski,
₋ - lokalizator GPS
₋ - funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
₋ - funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja),
Otrzymana opaska bezpieczeństwa  pozwala osobom starszym czuć się nie tylko bezpieczniej,  ale także  sprawia, że senior staje się bardziej samodzielny, gdyż wie, że w razie potrzeby może liczyć na szybką pomoc specjalistyczną. Opaska bezpieczeństwa z pakietem opieki ratowników medycznych umożliwia użytkownikom szybkie powiadomienie telecentrum np. o stanie zagrażającym życiu. Opaska, dzięki zamontowanemu czujnikowi ruchu, zaalarmuje również ratowników jeśli użytkownik np. zemdleje lub upadnie.
Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poczesnej wspominają, że jeden z ich podopiecznych był zaskoczony sytuacją,  kiedy zobaczył, że przed jego posesją parkuje m.in. samochód służb medycznych. Okazało się, że „opaska wysłała sygnał” do centrali monitorowania, gdyż parametry właściciela opaski bezpieczeństwa wskazywały na to, że  jest mu niezbędna natychmiastowa pomoc. Po wnikliwych badaniach senior trafił na trzy tygodnie do szpitala. Pracownicy służb medycznych, byli zgodni, że dzięki „opasce” został wyleczony i uniknął poważnej choroby.
            Kierownik GOPS w Poczesnej– Elżbieta Różycka, podkreśla, że możliwość przystąpienia do Programu to w dużej mierze zasługa Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy, który rozumie potrzeby seniorów, konieczność pomocy w uzyskiwaniu fachowej pomocy w  różnych  sytuacjach w których seniorzy potrzebują pomocy.

zam. an