Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.AKCEPTUJĘ
W sobotę, 3 września 2022,
z dnia: 2022-09-04
w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej odbył się wieczór autorski z wybitnym polskim artystą - plastykiem, twórcą rzeźb balansujących - Jerzym Kędziorą połączony z wystawą fotografii rzeźb Bartłomieja Kędziory oraz projekcją filmu „Natura i Kultura” Pauliny Domagalskiej i Bartłomieja Stypki. Była to inauguracja 85 dób w balansie Jerzego Jotki Kędziory - mieszkańca Gminy Poczesna.
Swoją obecnością zaszczycili nas m.in: Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma, radna Kolonii Poczesna - Agnieszka Pietrzak, Gabriela Dana Mieżaniec - rezydent Poczesnej Galerii Rzeźby, Monika Frej - prezes Fundacji Art – Balance, Bartłomiej Kędziora - artysta fotografik, Renata Smędzik - Sekretarz Gminy, Magdalena Kadłubek - Skarbnik Gminy, Jadwiga Strąk - sołtys Kolonii Poczesna, rodzina artysty, przyjaciele, mieszkańcy Gminy Poczesna. W imieniu Pani Europoseł - Jadwigi Wiśniewskiej list okolicznościowy odczytał Janusz Koniecki – instruktor zajęć plastycznych GCKIiR w Poczesnej. Swoje życzenia, gratulacje dla Jubilata, Organizatorów i wszystkich uczestników wieczoru autorskiego przekazał również Marek Dziubek – Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Część artystyczną wykonali: Dorota Szumera - instruktor zajęć wokalnych GCKIiR oraz Jakub Wójcik.
Jerzy Kędziora - rzeźbiarz, projektant, pedagog urodził się 5 września 1947 r., Częstochowianin ze Stradomia. Absolwent Liceum Plastycznego w Częstochowie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Artystów Rzeźbiarzy oraz Stowarzyszenia Środowisk Twórczych. Pierwszy honorowy członek Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego w Częstochowie. Laureat wielu nagród, nie tylko z dziedziny sztuki, ale i państwowych. Również Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego, przyznawanego przez Polski Komitet Olimpijski. Jego twórczość zna cały świat! Twórca i realizator rzeźb postaci balansujących. Jego rzeźby stawiają go w rzędzie najoryginalniejszych artystów nie tylko w kraju ale także zagranicą. Jego rzeźby trwale wzbogaciły polską i światową kulturę. Jerzy Kędziora mieszka w Poczesnej koło Częstochowy, gdzie znajduje się galeria jego rzeźb. Na terenie swojej posesji prowadzi niecodzienną i niekonwencjonalną Galerię - Poczesna Galeria Rzeźby. Jest to w przeważającej części galeria pod gołym niebem, gdzie w zieleń i budynki wkomponowane są rzeźby balansujące, z których artysta znany jest na całym świecie. To właśnie stąd prace wyruszają na podbój różnych zakątków kuli ziemskiej. Prace artysty można oglądać: w Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Nowym Jorku i Waszyngtonie. Rzeźby znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów, w tym Muzeum Narodowego w Warszawie, a za granicą w kolekcjach Watykanu, we Włoszech, w Belgii, Austrii, Francji, Stanach Zjednoczonych i dalekiej Argentynie. Balansujące dzieła artysty prezentowano m.in. na Florydzie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Holandii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii czy Anglii. Uczestniczył w krajowych i międzynarodowych sympozjach i festiwalach sztuki. Jest rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki do oceny sztuki współczesnej z zakresu rzeźby.
Podczas dzisiejszego wieczoru autorskiego połączonego z wystawą fotografii rzeźb Bartłomieja Kędziory - syna artysty oraz projekcją filmu "Natura i Kultura" Pauliny Domagalskiej i Bartłomieja Stypki w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej mogliśmy jeszcze lepiej zapoznać się z twórczością artysty. Prezentowane zdjęcia poszerzyły arsenał pokazywanych prac i przedstawiły je w innym wystawienniczym anturażu i kulturowych kontekstach, jedocześnie stanowiące o bogactwie dorobku Jubilata. Ekspozycja fotograficzna to wystawa wspierająca rzeźbiarski pokaz twórcy rzeźb balansujących.
Nie tak dawno obchodzony Jubileusz 50-lecia pracy twórczej jest wspaniałą okazją do złożenia wyrazów szacunku i najlepszych życzeń dla artysty za stałą obecność w polskiej przestrzeni artystycznej. Życzymy kolejnych jubileuszy, wielu dalszych artystycznych satysfakcji, zdrowia i pomyślności.