logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

W trosce o bezpieczeństwo

    z dnia: 2008-01-08
W dniu 12 grudnia 2007 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku odbyła się Międzygminna Konferencja na temat Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której organizatorem był Wójt Gminy Poczesna mgr inż. Krzysztof Ujma. W konferencji udział wzięli:
W trosce  o bezpieczeństwoW trosce  o bezpieczeństwo
Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Katowicach Roman Bańczyk wraz z koordynatorem programu dotyczącego bezpieczeństwa ruchu drogowego Grzegorzem Cius, Komendant Miejski Policji w Częstochowie Maciej Lech, z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie Artur Bednarek, Komendant Policji w Poczesnej Pan Ryszard Gajda, Dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Urszula Bauer, przewodnicząca Rady Gminy Lidia Kaźmierczak, z-ca wójta Andrzej Lech, sekretarz gminy Renata Smędzik, radni, Gminny Komendant OSP Marian Kołodziej, dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów oraz nauczyciele wychowania komunikacyjnego. Tematem konferencji były sprawy dotyczące poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy szczególnie dzieci i młodzieży.
Wójt Gminy Poczesna korzystając z multimedialnej prezentacji zapoznał uczestników konferencji z siecią dróg na terenie gminy, podejmowanych działaniach w celu jej poprawy i dostosowania do wzrastających potrzeb. Przez gminę przebiega droga krajowa DK-1, drogi wojewódzkie DW-904 i DW-791, a wkrótce budowana będzie na obrzeżach gminy autostrada A-1. Nasilenie ruchu na w/w drogach stwarza coraz większe zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci , młodzieży, mieszkańców naszej gminy.
Wójt poinformował, że tworzony jest Gminny Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Poczesnej przy współudziale WORD w Katowicach. Program ten ma na celu długofalową edukację dzieci i młodzieży, których bezpieczeństwo na drogach jest sprawą priorytetową. Elementami tego projektu jest między innymi budowa Miasteczka Ruchu Drogowego w Hucie Starej „B”, którego otwarcie planuje się na wiosnę oraz organizacja zawodów gminnych i regionalnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Powołano dwóch nauczycieli mających pełnić funkcję koordynatorów realizacji Gminnego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jest to Pani Agnieszka Konopka nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku oraz Pani Jolanta Minkina ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie. Panie te uczestniczyły w szkoleniu nauczycieli wychowania komunikacyjnego prowadzonego przez WORD w Katowicach, które odbyło się w Szczyrku. Program szkolenia obejmował metodykę nauczania wychowania komunikacyjnego, wybrane zagadnienia z przepisów ruchu drogowego, przyczyny wypadków drogowych i profilaktykę oraz pierwszą pomoc przedlekarską.
Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i koordynator programu dotyczącego bezpieczeństwa ruchu drogowego zapoznali z zakresem działania WORD-u oraz podejmowanych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Gmina PoczesnaZastępca komendanta miejskiego policji omówił stan bezpieczeństwa na drogach gminy Poczesna. Uczestnicy konferencji otrzymali film edukacyjny pt. „Eksperyment”. Dla uczniów naszych szkół przekazano plansze edukacyjne do realizacji treści z wychowania komunikacyjnego oraz elementy odblaskowe dla uczniów kl. I – III szkół podstawowych. W najbliższych dniach do uczniów klas VI szkoły podstawowej trafi „Kodeks rowerzysty”, a do uczniów klasy III gimnazjum „Kodeks motorowerzysty”. Materiały te otrzymano z WORD w Katowicach w ramach tworzącego się programu.
Gmina PoczesnaNa zakończenie Wójt podziękował wszystkim za udział w konferencji i wyraził nadzieję na współpracę przy realizacji rodzącego się programu.