logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Wreszcie mamy gdzie się spotkać!

    z dnia: 2009-02-20
Tak mówili mieszkańcy Mazur i Młynka podczas otwarcia swojej świetlicy środowiskowej, do którego doszło wieczorem 14 lutego. Historia tych miejscowości nie odnotowała jak dotąd budynku o takim charakterze.
Wreszcie mamy gdzie się spotkać!Wreszcie mamy gdzie się spotkać!
Mimo zimowej aury na otwarciu świetlicy zgromadziło się wielu mieszkańców, zaangażowanych społecznie osób i władz samorządowych. Przybyli m.in.: Wójt Gminy Poczesna, Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna, sekretarz Urzędu Gminy, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji, radni, sołtysi, rada sołecka, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy z OSP i inni. Widać było radość, wzruszenie i szczere zaskoczenie. Pięknie wyremontowana sala z kominkiem, kuchnią, nową kostką brukową i wiatą - obiekt reprezentował się wspaniale.
Po symbolicznym przecięciu wstęgi i poświęceniu budynku przez księdza proboszcza Marka Włocha rozpoczęła się dalsza część uroczystości. - Pamiętam jak zebrania mieszkańców sołectwa w połowie lat 90. urządzane były w prywatnym domu Waleriana Jędryki, a dziś macie taki piękny obiekt do dyspozycji - mówił z dumą Wójt Gminy Krzysztof Ujma. Z pewnością trzeba było wiele zachodu, aby móc budynek wyremontować i przygotować na potrzeby świetlicy środowiskowej. Jednak, zgodnie z wypowiedziami zgromadzonych, była bardzo duża potrzeba, aby stworzyć takie miejsce spotkań. O tym w szczególności mówił sołtys sołectwa Mazury-Młynek Walerian Jędryka, który dodatkowo podziękował Wójtowi i Radzie Gminy za pomoc w remoncie świetlicy. Podziękowania trafiły również do pana Maksymiliana Wawrzyńczaka, który sfinansował koszt kostki i wiaty nad wejściem. Podziękowania za oddanie świetlicy do użytku wygłosiły również radne Teresa Parkitna i Bożena Grad w imieniu KGW oraz młodzież sołectwa. Dumy nie krył również ksiądz proboszcz, który słusznie zauważył, że to wspaniałe miejsce może być z powodzeniem wykorzystywane na potrzeby starszych i młodszych mieszkańców. Oficjalną część uroczystości zakończył świetny występ przebranego za górala Miłosza Cabana, który przy akompaniamencie swojego taty Marcina, zaśpiewał zgromadzonym dwie piosenki: krakowską i góralską.
Świetlica środowiskowa w Mazurach mieści się w budynku, który „przeszedł już swoje”. Najprawdopodobniej został zbudowany jeszcze przed wojną. Mieszkali w nim państwo Pidzikowie, którzy przekazali budynek z ziemią i zabudowaniami gospodarczymi państwu za świadczenie emerytalne. Następnie służył przez lata Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Potem był tutaj sklep. Ostatecznie przeszedł on na własność gminy Poczesna.