logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Wycieczka kulturalno-patriotyczna do Warszawy

    z dnia: 2019-12-22
„Jeśli coś każdego dnia trwać w sercu ma – znajdziesz to w Warszawie” - zapewniała przed laty Irena Santor. Pod tymi słowami z pewnością mogą się podpisać uczestnicy dwudniowej listopadowej wycieczki do Warszawy szlakiem kulturalno – patriotycznym, którzy w Stolicy znaleźli nie tylko czas wzruszeń i radości, ale także pewną nową jakość przeżywania codzienności, owo „coś”, które wpada w serce każdego, kto choć raz był w Warszawie.
Wycieczka ta odbyła się 22 i 23 listopada dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej, oraz  Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego z Huty Starej „B”. Uczestnicy  w grupie 82 - osobowej podróżowali bardzo wygodnym, piętrowym autokarem, co stanowiło dodatkową atrakcję.
         Program wycieczki był bardzo bogaty. Zaraz po przyjeździe dzień w Stolicy rozpoczął się zwiedzaniem Zamku Królewskiego i poznaniem jego historii: powstania, przebudowy w stylu barokowym, zburzenia w czasie II wojny światowej i trudnej obudowy z datków całego narodu. To właśnie tutaj uchwalono Konstytucję 3 Maja, tu można podziwiać piękne wnętrza z licznymi dziełami wielkich mistrzów, jak Canaletto i Rembrandt. Następnie uczniowie odwiedzili Stare Miasto z Rynkiem i Pomnikiem Syrenki, które dzięki wzorcowej rekonstrukcji po II wojnie światowej zostało w 1980 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spacerując po Warszawie wycieczkowicze dotarli do Kolumny Zygmunta III Wazy – najwyższego i najstarszego pomnika świeckiego stolicy, zobaczyli mury obronne Starego Miasta z Barbakanem, Pomnik Małego Powstańca Warszawy upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego w 1944r. i Pomnik Powstania Warszawskiego przedstawiający postacie powstańców wchodzących do kanałów i wybiegających spod walącej się ściany budynku. Idąc Krakowskim Przedmieściem uczniowie dotarli do okazałej zabytkowej budowli - Pałacu Prezydenckiego, a następnie udali się do długo wyczekiwanego Centrum Nauki Kopernika. Różnorodne przestrzenie edukacyjne stworzone tutaj dla odwiedzających inspirują do obserwacji, doświadczenia, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Uczniowie mogli tu samodzielnie eksperymentować wykorzystując interaktywne eksponaty, uczyć się prze zabawę w różnych strefach tematycznych z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Swoboda w zwiedzaniu pozwoliła dzieciom kierować się własną ciekawością i zainteresowaniami oraz zmuszała do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.
         Po obiadokolacji pojechaliśmy do Schroniska Młodzieżowego na Woli, gdzie mieliśmy nocleg. Noc obfitowała również w wiele atrakcji z udziałem naszych uczniów, o czym bardzo szczegółowo mogą opowiedzieć opiekunowie naszej wycieczki. Tak czy inaczej dzieciaki były bardzo grzeczne, pomijając niesamowite pokłady rozpierającej ich energii.
         Dzień drugi również był bardzo atrakcyjny. Po śniadaniu wyruszyliśmy do muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie zwiedziliśmy bardzo poruszającą wystawę dotyczącą jego męczeńskiej śmierci. Złożyliśmy kwiaty na jego grobie i wyruszyliśmy na Wojskowy Cmentarz Powązkowski, gdzie odwiedziliśmy „Łączkę” miejsce pochówku żołnierzy wyklętych, o czym opowiedział nam pan Tadeusz Płóżański - dziennikarz, prezes „Fundacji Łączka". Widzieliśmy wiele grobów znanych osobistości takich jak Irena Szewińska, Kazimierz Deyna,  czy Kora – wokalistka zespołu Manam. Po wizycie na cmentarzu, pojechaliśmy do Muzeum Sportu, gdzie pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała nam o historii sportu polskiego. Mogliśmy również podziwiać medale naszych olimpijczyków. Następnie udaliśmy się do Wilanowa, gdzie zwiedziliśmy przepiękne ogrody wilanowskie, oranżerię, oraz obejrzeliśmy wspaniały pokaz świateł w ogrodach wilanowskich. Było warto. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Stadionu PG Narodowy trasą „Poczuj się jak VIP”.Uczniowie mogli zapoznać się z jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych na świecie – Stadionem Narodowym, gdzie podziwiali konstrukcję i wielkość tej budowli, zobaczyli szatnię i pomieszczenia dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej oraz salę konferencyjną spotkań z dziennikarzami.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu. Opiekę nad dziećmi sprawowała wyszkolona kadra, co również zawdzięczamy księdzu Tomaszowi, który zorganizował kurs instruktorski dla rodziców, dzięki czemu mogą sprawować profesjonalną opiekę podczas wyjazdów z uczniami. Długo będziemy o niej pamiętać. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd.
Tekst: Anna Wasiak
Foto: ks.Tomasz Kośny
zamieściła- Iwona Skorupa