logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Wyjątkowy dzień w Gminie Poczesna, o którym długo będziemy mówić

    z dnia: 2018-09-08
8 września w Brzezinach Nowych z mieszkańcami Gminy Poczesna, Brzezin Nowych, Sobuczyny, Brzezin Kolonii byli także: parlamentarzyści, przedstawiciele Rady Powiatu Częstochowskiego, Rady Miasta Częstochowa, rodzina plutonowego Romana Zycha, przewodnicząca Rady Gminy Poczesna wraz z radnymi, sołtysi, dyrektorzy szkół, przedszkoli placówek kulturalnych. Przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, Kół Gospodyń Wielskich, Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzezin, Komisariatu Policji w Poczesnej. Był też ks. proboszcz – Paweł Marzec. Nie zabrakło pracowników domu kultury, gminnej biblioteki i urzędu oraz światowej sławy artysty, mieszkańca naszej gminy – Jerzy Kędziory.
11

Po raz kolejny Gminna Poczesna wzięła udział w Narodowym Czytaniu. 8 września wspólnie czytaliśmy „Przedwiośnie’ Stefana Żeromskiego w Brzezinach Nowych.

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Pierwsze czytanie, w 2012 roku, zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której zaproponowano czytanie aż dwóch dzieł.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było „Przedwiośnie”, Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania - przez cały rok - 44 tekstów Antologii Niepodległości

Gmina Poczesna , także jest z całą Polską i była w tym dniu czytając fr „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, „PIANISTKA”. Mogliśmy wspólnie przeżyć po raz kolejny historię naszego narodu, miłość do Ojczyzny, tęsknotę za Wolnością i ból spowodowany m.in. wojną polsko–bolszewicką. Nie zabrakło muzyki Fryderyka Chopina i niezapomnianej narracji połączonej z scenografią.  Usłyszeliśmy utwory: F. Chopin - Mazurki op. 30: (- nr 1 c-moll, -nr 2 h-moll, -nr 3 Des-dur; - nr 4 cis-moll); F. Chopin - Preludia op.28 (- nr 6 h-moll, - nr 7 A-dur, - nr 20 c-moll - nr 4 e-moll) oraz A. Tansman - Nokturn nr 1, A. Tansman - Dumka ze Suity Czterech, Tańców Polskich; B. K. Przybylski -Inscription au Père-Lachaise; Z. Karuze - Nightmare Tango. Wykonał je – Jakub Brawata.  Pianista, teoretyk muzyki, pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Częstochowie. W swym repertuarze posiada utwory różnych kompozytorów; od Bacha czy Haendla aż po współczesnych autorów polskich.

Natomiast fragmenty „Przedwiośnia” czytali:

senator RP Ryszard Majer – Narrator

mieszkanka Brzezin Nowych Maria Sałata – Narrator

Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma – Cezary Baryka

radny Powiatu Częstochowskiego Andrzej Cupiał – Jędruś

radna Gminy Poczesna Ewa Synoradzka – Matka

wnuk Romana Zycha Henryk Żydek – Hipolit

wiceprzewodnicząca Rady Gminy Poczesna Eulalia Błaszak – Karolina

ks. proboszcz Paweł Marzec - Ksiądz

Ponadto w tym dniu, przy dźwiękach Hymnu Narodowego i barwach biało-czerwoonej odsłonięto płytę upamiętniającą plutonowego Romana Zycha - niegdyś mieszkańca naszej gminy.

Wójt Gminy Krzysztof Ujma, Rada Gminy Poczesna w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 120 rocznicę urodzin bohatera zaprosiła na tę uroczystość. Podczas ceremonii odsłonięcia głos zabrali: Senator RP - Ryszard Majer, Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, Radny Miasta Częstochowy – Andrzej Sowa, Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna – Lidia Kaźmierczak, Jan Pydziński – wnuk Romana Zycha i autor broszury o bohaterze pt.: „Zarys historii wojennej w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku 2 Baterii 1 Dywizjonu 9 Pułku Artylerii Polowej”. Głos zabrała, także dyrektor Częstochowskiej  Delegatury  Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach – Alicja Janowska oraz    dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 w Częstochowie – Tomasz Szczygłowski (autor informacji o Romanie Zychu), pt.: „Chłopak z Brzezin”.

Wójt Krzysztof Ujma przedstawiając sylwetkę bohatera nawiązał do historii z 1920 roku odnosząc się  do współczesnych wydarzeń, do których m.in. należy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odsłonięcie płyty pamiątkowej bohatera z Brzezin.

Radna gminy Poczesna – Ewa Synoradzka, powiedziała:

Szanowni Państwo,

długotrwałe rozmowy i przemyślenia stały się faktem. Dzisiaj odsłaniamy płytę pamiątkową żołnierza bitwy polsko-bolszewickiej. Roman Zych urodził się w naszej miejscowości i sołectwie. Komitet Założycielski, Rada Sołecka, sołtys, dyrektor szkoły w Brzezinach, samorząd lokalny wraz z księdzem proboszczem i parafią , chcemy wskazywać przez takie czyny naszą historię, ludzi i dokonania. A wszystko po to byśmy nieustannie pamiętali i byli w pamięciach. Płyta pamiątkowa powstała dzięki hojności ludzi dostrzegających taką potrzebę. Dziękujemy.

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej płyty dokonali: Senator Ryszard Majer, Wójt Krzysztof Ujma wraz z rodziną Romana Zycha: Bonifacym Zychem (synem), Adamem Zychem (wnukiem), Janem Pydzińskim (wnukiem) i Henrykiem Żydkiem (wnukiem), który powiedział:

W IMIENIU MOJEGO DZIADKA, BOHATERA WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ, KAWALERA ORDERU VIRTUTI MILITARI.

W tym dniu, gdy mnie matka powiła,

Sto lat od utraty Ojczyzny,

Ujrzałem rozdarty kraj przodków,

Niewolę rosyjską i blizny.

A rany na sercach Polaków

Zagoić się nijak nie chciały,

Krwawiły już kilka pokoleń,

Krwawiły, tęskniły, cierpiały.

Stłumione dwa zrywy powstańcze,

Katorga i branki w rekruty.

I pewnie bym poszedł w ”sołdaty”,

Romanow szykował już buty.

Nie zdążył. Bo w polskim mundurze,

Celując swym działem do wroga,

Walczyłem o wartość najświętszą,

Swe prośby zanosząc do Boga,

By wspierał nas w walce z najeźdźcą

I skruszył czerwone kajdany.

To dla was walczyłem z Budionnym,

Zostały ordery i rany.

Walczyłem o wolność dla Polski,

O swoje rodzinne Brzeziny,

O język ojczysty w mej szkole,

Tak długo czekany, jedyny.

Z pokorą czekałem u Pana

Nadejścia tej wzniosłej godziny,

By ogień pamięci zapłonął,

A nad nim szumiały brzeziny.

Podczas uroczystości byli również obecni: wnuk - Andrzej Zych, wnuk Marek Pydziński, wnuczka Maria Sówka, wnuczka Elżbieta Adam, wnuczka Anna Jasnos, wdowa po wnuku Stanisławie Zychu - Anna Zych.
Wszyscy  włączyliśmy  się w ten dzień i przybyli bardzo licznie. Z okazji wydarzenia została wyłożona księga pamiątkowa a prowadzi ją p. Ewa Synoradzka.

Jest to symboliczny nasz gest dla plutonowego Romana Zycha, jego rodziny , a przede wszystkim dla pokoleń. To nasz patriotyzm, miłość do Ojczyzny , miejsca w którym żyjemy i łączymy naszą przyszłość.

Dziękujemy za ciszę, skupienie , obecność , wspólne przeżycie tego co mogliśmy usłyszeć i zobaczyć. Nieustająco uczymy się patriotyzmu.  

Dziękujemy: gościom, rodzinie Romana Zycha, ks. Pawłowi Marzec za oprawę ekumeniczną tego wydarzenia oraz modlitwę za wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę. Wszyscy uczestnicy uroczystości w Brzezinach Nowych otrzymali książkę „Przedwiośnie” z pamiątkową pieczątką, która przez lata będzie przypominała o „Narodowym Czytaniu” i stała się już  historią naszego narodu, Gminy Poczesna.

Renata Smędzik

 

Chłopak z Brzezin

Plutonowy Roman Zych - Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari piątej klasy, urodził się 10 lipca 1898 roku w Brzezinach Wielkich (obecnie Brzeziny Nowe) gmina Poczesna. Jak większość młodych mężczyzn mieszkających w Brzezinach był górnikiem. Kiedy w 1919 roku rozpoczęła się wojna polsko bolszewicka miał 21 lat. Jako podlegający obowiązkowi służby wojskowej został przydzielony do 9 Dywizji Piechoty wchodzącej w skład 3 Armii dowodzonej przez gen. Władysława Sikorskiego. Po przybyciu do miejsca mobilizacji w okolicach Siedlec, został działonowym 2 baterii 9 pułku artylerii polowej. Bardzo szybko, bo już 5 września 1920 roku, jego oddział musiał stoczyć bardzo ważną bitwę z jedną z najsilniejszych armii nieprzyjaciela – 1 Armią Konną Siemiona Budionnego. W tym dniu, druga bateria 9 pap, a w nim działonowy Roman Zych, zajęła stanowiska ogniowe we wsi Stepankowice, na zachód od miasteczka Uściług. Około godziny 15.00 dowódca pierwszej baterii podporucznik Staszek z punktu obserwacyjnego zauważył nadciągającą konnicę nieprzyjacielską, walka była nieunikniona. Nieprzyjaciel zbliżał się z dużą prędkością. W tym krytycznym momencie, podczas ogólnego popłochu i odwrotu wojska polskiego, Roman Zych, którego działo było najdalej wysunięte w kierunku nieprzyjaciela, z zimną krwią, nie bacząc na silny ostrzał karabinowy rzucił się do działa. Celując w kierunku armii rosyjskiej otworzył bardzo skuteczny ogień, osobistym przykładem uspokajając i zachęcając obsługę działa do walki. Nasz bohater swoim zachowaniem, w znaczny sposób przyczynił się do zatrzymania natarcia nieprzyjaciela z dużymi dla niego stratami. Po zakończonej bitwie oszacowano, że ostrzał prowadzony przez działonowego Zycha, pozostawił na polu walki kilkunastu zabitych i rannych, w tym wyżsi rangą pułkownik i komisarz.

Jeszcze kilkakrotnie podczas wojny polsko – bolszewickiej, Roman Zych dawał wyraz swojemu bohaterstwu i oddaniu sprawie wolnej Polski. Za swoje zasługi został odznaczony jednym z najważniejszych odznaczeń Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem VIRTUTI MILITARI. Po raz pierwszy odznaczono Romana Zycha odznaką Orderu Virtuti Militari, zaraz po podpisaniu rozejmu kończącego działania zbrojne w wojnie polsko-bolszewickiej, w dniu 27 listopada 1920 roku, na wniosek dowództwa 3 Armii. Wniosek został zatwierdzony Dekretem Wodza Naczelnego. W kilka lat później 1 maja 1933 roku, po zmianach dotyczących zasad przyznawania Orderu, Roman Zych ponownie otrzymuje Krzyż Virtuti Militari. W nagrodę za swoje męstwo przyznano mu również 24 hektary ziemi w okolicach Równego na Wołyniu, jednak nagrody nie przyjął ponieważ wiązało się to z przeprowadzką, której zarówno on jak i jego rodzina nie chcieli.

Po zakończeniu wojny Roman Zych pracował jako magazynier na dworcu kolejowym w Częstochowie. Po zawarciu związku małżeńskiego, przeprowadził się do dzielnicy Kawodrza Górna, gdzie zmarł 25 lutego 1953 roku, mając 55 lat.

Dzisiaj pamięć o Naszym Bohaterze jest wciąż żywa. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Polskich Noblistów w Brzezinach, na co dzień spotykają się z historią plutonowego Romana Zycha. W reprezentacyjnym miejscu szkoły widnieje miejsce pamięci poświęcone „bohaterowi z Brzezin”. Ponadto młodzież szkolna przedstawiała historię Romana Zycha podczas wyjazdów zagranicznych, kiedy to realizowaliśmy projekt dotyczący historii lokalnej. Również postać Romana Zycha i jego historia, która jest częścią Szkolnej Izby Pamięci, została zauważona w Częstochowie. Nasza izba pamięci została laureatem konkursu na najlepiej zorganizowane Szkolne Izby Pamięci wśród częstochowskich szkół. Staraniem dyrektora szkoły oraz społeczności Brzezin, trwają prace nad przygotowaniem Kamienia Pamięci z pamiątkową tablicą poświęconą bohaterskim czynom „Chłopaka z Brzezin”, która stanie na honorowym miejscu szkolnego placu, aby pamięć nigdy nie zanikła.

 

Wykorzystane materiały zostały przesłane przez: Tomasza Szczygłowskiego i Henryka Żydka

 
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1