logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

WYRÓŻNIENIE DLA PRZEDSZKOLA W POCZESNEJ

    z dnia: 2022-01-19
Przed świętami Bożego Narodzenia rozstrzygnięty został konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 20202021. Przedszkole w Poczesnej znalazło się wśród placówek, którym przyznano wyróżnienie.
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
Na konkursu napłynęło kilkadziesiąt sprawozdań z całorocznych działań Liderek i Liderów kampanii CPCD z całego kraju. Komisja konkursowa podkreśla, że poziom sprawozdań był w tym roku wyjątkowo wysoki i wyrównany , wskazując że pomimo ograniczeń, jakie nałożyła na nas pandemia nie ustano  w wysiłkach na rzecz popularyzacji czytania dzieciom w lokalnych społecznościach. Kierując się ustalonymi przez Fundację kryteriami oceny merytorycznej  sprawozdań konkursowych przyznano 5 nagród , 5 wyróżnień specjalnych i 10 wyróżnień .
Przedszkole w Poczesnej znalazło się wśród placówek, którym przyznano wyróżnienie. Jest to kolejna nagroda otrzymana przez naszą placówkę. Przedszkole od 2006 roku bierze udział w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”. Przez 15 lat otrzymaliśmy już 1 statuetkę,  2 medale, 3 nagrody, 2 wyróżnienia specjalne, 5 wyróżnień oraz 2 podziękowania. Liderem kampanii na terenie przedszkola jest nauczycielka Żanetta Polaczkiewicz. Najważniejszym działaniami roku szkolnym2020/2021 były przede wszystkim obchody XX - OTCD pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów” w ramach obchodów XX – lecia kampanii CPCD. Oprócz uroczystej inauguracji w naszym przedszkolu odbył się też barwny korowód ulicami podczas którego zachęcaliśmy do czytania lokalną społeczność. Przeprowadziliśmy również akcje czytelnicze pod hasłem „ Od trzeciego roku bez książeczki ani kroku”; ,,Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”  oraz „Książeczka od aniołeczka”. W ramach organizowanego  konkursu dla rodziców i dzieci „Na kartkę urodzinową  na 20 –lecie  kampanii CPCD  wszystkie kartki urodzinowe przekazaliśmy do siedziby fundacji ABCXXI do Warszawy. Nasze działania na rzecz kampanii CPCD nie byłyby możliwe bez współpracy rodziców, lokalnego środowiska oraz Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy i Gminnej Biblioteki w Poczesnej. Za wszelką pomoc i współpracę bardzo dziękujemy.
W/z Dyrektora Przedszkola Agnieszka Nierobiś
Lider Kampanii CPDC Żanetta Polaczkiewicz
  1. Całe Przedsięwzięcie zaczęło się w 2006 roku na jednej z Rad Pedagogicznych. Wtedy  podjęłyśmy wspólnie  taką decyzję o włączeniu się do Kampanii CPCD – i wybrałyśmy Liderkę Kampanii kol. Żanettę Polaczkiewicz, która chętnie wyraziła zgodę.
W tym samym roku dołączyliśmy do Klubu Czytających Przedszkoli do kampanii CPCD.
 
  1. Wieloletnia działalność na rzecz kampanii CPCD pozwoliła na wypracowanie wiele ciekawych działań na rzecz kampanii.
Bazując na kalendarium kampanii orazwłasnychpomysłach co roku organizujemy wiele spotkań, uroczystości, akcji
 
  1. Głównym celem naszych działań jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych  wśród dzieci, zarówno w przedszkolu jak i w domu. Przede wszystkim  czytamy codziennie  20 minut dziennie w przedszkolu. Czytamy podczas  uroczystości m.in. Dzień Pluszowego Misia ,Dzień Postaci z Bajki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy – piknik rodzinny;
 
  1. Założyłyśmy księgę „Czytających gości”.
Zaproszeni  goście , pisarze, rodzice  oraz  ludzi  wykonywujących ciekawe zawody czytali dzieciom  i na pamiątkę wpisywali się do księgi.   Spotkania z ciekawymi ludźmi pozwoliły rozbudzać zainteresowania wykonywanymi  zawodami oraz tematycznie  pozwoliły poznać ciekawą literaturę dla dzieci.
 Na szczególną uwagę  zasługuje m.in.” Spotkanie z panią pilot”  które dostarczyło niezapomnianych  wrażeń .
 
5. Dzieci brały również w spotkaniach z pisarzami  zarówno w Gminnej Bibliotece oraz w przedszkolu. Były to spotkania z : p. J .Papuzińską, p. W. Chotomską,  p. E. Chotomską, p. E. Stadtmuller, p I. Klebańską, p. A. Onichimowską , p. E. Nowak,  p. G. Kasdepke,   p. W. Widłakiem,
p. M. Brykczyńskim,   p. K. Szymeczko.
W ostatnim czasie/ okresie  w spotkaniach  z polskimi autorami książek  uczestniczymy tylko on-line w wielu cyklach.
 
6.Nawiązałyśmy również stałą współpracę z ilustratorem książek dla dzieci           p. Arturem Nowickim oraz lalkarką  Mirosławą Truchta –Nowicką.
 
7.Odbył się cykl wieczornych czytań w przedszkolu.
 Podczas wieczornych spotkań czytelniczych w przedszkolu chętni rodzice przychodzili wieczorem i czytali dzieciom. Przedstawiali  ciekawe i  znane już im książki dla dzieci przyniesione z domu.
 
8.Statuetki Mecenasa Kampanii CPCD – od 2012r
Na zakończenie roku szkolnego przyznajemy i wręczamy Statuetki Mecenasa Kampanii rodzicom i  osobom współpracujących z przedszkolem na rzecz kampanii CPCD.  Mamy już 41 laureatów.
 
9. Przedstawienia z okazji Dnia Dziecka dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. Do przedstawienia wiersza J. Tuwima  pt. „Rzepka” z ogromnym zaangażowaniem  przygotowali się i przedstawili ten utwór pracownicy Urzędu Gminy. Również rodzice dzieci  z zerówki przedstawili bajkę pt. „Czerwony Kapturek.”
 
10. Dzieci poznały bajki czytane pismem Braille”a.  
W ramach współpracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi dzieci uczestniczyły w spotkaniach , uroczystościach „Dzień Białej Laski”- na których także dzieci słuchały bajek czytanych i ilustrowanych pismem Braille”a.
 
11.Dzieci w przedszkolu obchodzą urodziny z książką i prezentem jest książka.
 
12.Cykl spotkań „Czytania w nietypowych miejscach” cieszył się  dużą popularnością. Czytaliśmy m.in. w Teatrze w Częstochowie, w Stacji Ratownictwa Medycznego w Poczesnej; w Urzędzie Gminy Poczesna, w  Banku w Poczesnej , w Ochotniczej Straży Pożarnej, w Komisariacie Policji Poczesna, w Gminnej Bibliotece w Poczesnej, W Szkole w Poczesnej,  GCKIiR w Poczesnej podczas wycieczek oraz na trawie w ogrodzie przedszkolnym.
 
12. Dzieci , rodzice oraz dzieci wraz z rodzicami  biorą rok, rocznie udział w konkursach literackich oraz plastycznych. Konkursy organizowane są w przedszkolu oraz poza przedszkolem na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.
Zajęte miejsca w konkursach przez dzieci, rodziców  to duże osiągnięcia naszego Przedszkola.
 
13. Bardzo uroczyście  obchodziliśmy każdy  jubileusz kampanii CPCD. Był to –piąty, dziesiąty , piętnasty i w 2021r. w czerwcu 20-sty jubileusz. Piękne torty sprawiły,  że każdy jubileusz był wyjątkowy.
                        
14. Podczas organizowanych pikników w przedszkolu  stoisko z książkami zachęcało i przypominało jak ważne jest czytanie dzieciom.
 
15.  Dbamy również o wzbogacanie biblioteczki przedszkolnej.
 Zakupione książki podczas spotkań z pisarzami dla dzieci, podczas Targów Książek  w  Krakowie, Warszawie,  Poznaniu  oraz podczas prezentacji Bibliotecznych w Katowicach były dobrą okazją do podpisania tych książek przez autorów książek.
 
16. Uczestniczymy w stałych spotkaniach w Gminnej Bibliotece. Podczas spotkań dzieci zapoznawane są z bajkami, opowiadaniami, wierszami  pisarzami dla dzieci. Wszystkie działania rzecz kampanii CPCD nie byłyby możliwe bez współpracy rodziców,  lokalnego środowiska m.in.  Gminnej Biblioteki , Urzędu Gminy oraz  Sponsorów.
Za wszelką pomoc i współpracę bardzo dziękujemy.
 
W/z Dyrektora Przedszkola Agnieszka Nierobiś
Lider Kampanii Żanetta Polaczkiewicz
 
 
 

zam. an
 
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesnaprzedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna
przedszkole-poczesna