logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

XI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Z daleka i bliska

    z dnia: 2008-07-15
W dniach 1 – 6 lipca odbyły się XI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Z daleka i bliska. Jednym z organizatorów imprezy było Gminne Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej, a patronat nad imprezą sprawował m.in. Wójt Gminy Poczesna.
XI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Z daleka i bliskaXI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Z daleka i bliska
W organizację XI Spotkań zaangażowane były również gminy: Koziegłowy, Kłomnice, Przyrów, Kamienica Polska oraz Stowarzyszenie Pieśni i Tańca Halka z Lublińca. Merytoryczną opiekę nad Spotkaniami sprawował Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Łącznie w imprezie wzięło udział 13 zespołów, w tym 6 zagranicznych. Naszą gminę reprezentowały Zespół Pieśni i Tańca Tęcza oraz Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie. Nasz koncert odbył się 2 lipca na placu OSP we Wrzosowej. To lokalne święto muzyki ludowej z udziałem zagranicznych gości poprzedziły przygotowania polegające przede wszystkim na kapitalnej renowacji pełnowymiarowej sceny plenerowej. Dzięki społecznym działaniom strażaków z OSP Wrzosowa i nakładom środków finansowych Urzędu Gminy i Gminnego Centrum Kultury powstało profesjonalne miejsce do artystycznych prezentacji. Koncert rozpoczął się tradycyjnym polonezem Wrzosowian, a o uroczyste otwarcie spotkania dyrektor GCKIiR Anita Imiołek poprosiła Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmę. XI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne uświetniły następujące zespoły:
  • Uśmiech z Ukrainy
  • Dorna Dorolui z Rumunii
  • Wawel z USA
  • Alunelui z Mołdawii
  • Bujevacko Kolo z Serbii
  • Kud Goce Delczew z Macedonii
  • Przyrowskie Nutki z Przyrowa
Gmina Poczesna
Wszyscy goście zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami oraz symbolicznymi upominkami wykonanymi w ludowej stylizacji.
Zespoły Tęcza i Wrzosowianie jako gospodarze imprezy rozpoczęły i zakończyły to trzygodzinne spotkanie z europejską kulturą ludową. Wszystkie prezentacje były gorąco oklaskiwane przez licznie zgromadzoną publiczność.
Nasze zespoły wzięły również udział w koncertach w Kłomnicach, Koziegłowach
i Przyrowie oraz w koncercie finałowym w Filharmonii Częstochowskiej.
Dyrektor GCKIiR w Poczesnej Anita Imiołek serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego międzynarodowego przedsięwzięcia:
  • zespołom Wrzosowianie i Tęcza oraz ich choreografom i akompaniatorom
  • rodzicom zaangażowanym w przygotowanie do koncertów
  • strażakom z OSP Wrzosowa z panem Marianem Kołodziejem na czele
Gmina Poczesna Gmina Poczesna Gmina Poczesna
Gmina Poczesna Gmina Poczesna Gmina Poczesna