logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Z energią, pasją i z zaangażowaniem na pięć lat kadencji

    z dnia: 2019-01-11
Iwona Choła - mieszkanka, społecznik, pedagog, Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna na lata 2018-2023.
pani-iwona-cholapani-iwona-chola

Aneta Nawrot: Od kiedy rozpoczęła się Pani działalność w Samorządzie?

Iwona Choła, Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna: - Pierwsze doświadczenia samorządowe zbierałam już w szkole podstawowej, gdzie przez 8 lat byłam przewodniczącą samorządu najpierw klasowego, potem szkolnego. Z Samorządem Gminnym natomiast jestem związana od 2006 roku, kiedy to otrzymałam od jednego z komitetów wyborczych propozycję kandydowania do Rady Gminy Poczesna i zostałam wybrana w okręgu Słowik-Korwinów.

A co sprawiło, że postanowiła Pani zająć się tą odpowiedzialną pracą?

  • Początkowo widziałam wiele potrzeb w zakresie poprawy warunków życia mieszkańców Słowika i Korwinowa. Kiedy zostałam wybrana i mogłam decydować o pewnych inwestycjach dotyczących całej naszej Gminy, w swojej działalności zaczęłam dostrzegać sens. Cieszyłam się z pierwszych sukcesów: modernizacji świetlicy przy OSP w Słowiku, powstaniu boiska do piłki koszykowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Po nich przyszły następne: utworzono centrum rekreacyjno-sportowe, przystanek turystyczny, plac zabaw dla dzieci, przedłużono trasę autobusu 65, wyremontowano kładkę i most na rzece Warcie oraz drogi lokalne łącznie z tak zwaną obwodnicą wschodnią, przy której został zbudowany chodnik. Udało się też zawiązać Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych ,,Feniks”, które skupiło około 40 mieszkanek Słowika i Korwinowa. Dużym wyróżnieniem dla naszej wspólnej pracy - mam tu na uwadze Pana Radnego Adama Morzyka, Panią Sołtys Mirosławę Markiewicz, Radę Sołecką, OSP - było uzyskanie w 2008 r. III miejsca w wojewódzkim konkursie ,,Najpiękniejsza wieś województwa śląskiego”. Bardzo ważne było zdobycie poparcia władz Gminy – Pana Wójta Krzysztofa Ujmy i całej Rady Gminy. Zachętą do dalszej pracy w Radzie Gminy Poczesna było także podjęcie trafnych decyzji dotyczących budowy Szkoły Podstawowej w Poczesnej wraz z nowoczesna halą sportową, modernizacja i rozbudowa  świetlicy środowiskowej w Bargłach i Nowej Wsi, remont Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Poczesnej.

W tym roku została  Pani wybrana na Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna. To wielkie wyróżnienie, ale również ogromna odpowiedzialność…

- Mam tego świadomość każdego dnia. Bardzo cenię sobie właśnie odpowiedzialność, która, według mnie, jest przejawem szacunku do ludzi. Nie lubię deklaracji bez pokrycia, nie lekceważę poglądów innych ludzi, żadnych uwag czy propozycji rozwiązywania danego problemu, nawet jeśli się z nimi do końca nie utożsamiam. Jestem zwolenniczką szukania dialogu i porozumienia. Odmienne poglądy czy spostrzeżenia skłaniają mnie do głębokiej refleksji i staram się w nich znaleźć coś sensownego i konstruktywnego. Uważam, że razem można osiągnąć więcej. Dziękuję za zaufanie, którym obdarzyli mnie Państwo Radni, mam nadzieję, że ich nie zawiodę. Chciałbym, aby cała Rada podejmowała trafne decyzje, które przyczynią się do rozwoju naszej Gminy Poczesna, i tym samym sprawią, że nam wszystkim będzie się żyło bezpieczniej, zdrowiej i sprawniej, mam na uwadze potrzeby wszystkich mieszkańców bez względu na wiek.

Bardzo proszę, tak w kilku słowach, w jaki sposób będzie Pani kierować pracami Rady? Jakie są Pani priorytety?

- Na pewno najlepiej jak potrafię. Bycie dyrektorem szkoły  przez pięć lat  i pełnienie przez 12 lat funkcji przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji przy Radzie Gminy Poczesna pozwoliło mi zdobyć niezbędne umiejętności do kierowania pracą zespołową, które zamierzam obecnie wykorzystać w organizowaniu pracy Rady Gminy. Uważam, że prace komisji stałych powinny przebiegać sprawnie w oparciu o przesłane w odpowiednim terminie materiały merytoryczne i kończyć się wypracowaniem stanowiska, które jest prezentowane przez przewodniczącego podczas sesji. Bardzo dużym udogodnieniem w obecnej kadencji jest elektroniczna obsługa pracy Rady Gminy. Priorytetem do realizacji na najbliższych pięć lat jest realne oszacowanie i zaplanowanie realizacji potrzeb poszczególnych sołectw. Musimy nadal dbać o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez budowę bądź remont nawierzchni dróg i chodników, oświetlenie ulic – te potrzeby występują jeszcze we wszystkich sołectwach. Bardzo ważna jest ochrona zdrowia - doposażenie ośrodków zdrowia, podejmowanie działań w celu rozszerzenia zakresu usług medycznych, stworzenie gabinetu rehabilitacyjnego, ochrona środowiska naturalnego, budowa oczyszczalni ścieków dla wschodniej części Gminy Poczesna i kolejnych odcinków sieci kanalizacyjnej, oraz poprawa bazy oświatowej, sportowo-rekreacyjnej i modernizacja osiedli mieszkaniowych. Mam świadomość, że lista ważnych, godnych uwagi i realizacji potrzeb jest bardzo długa.

Należy podkreślić, że oprócz piastowania stanowiska Przewodniczącej Rady Gminy Poczesna, jest Pani również dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Kamienicy Polskiej. To również odpowiedzialność i zajmująca praca. Trzeba dobrego zorganizowania...

- Obie funkcje są bardzo absorbujące, ale dają dużo radości, obie służą ludziom, mają wpływ na ich przyszłość. Zawód nauczyciela jest dla mnie pasją i choć nieraz narzekam na nadmiar zmieniających się wciąż procedur, to nie zamieniłabym go na inny. Wychowywanie, nauczanie, a teraz kierowanie szkołą jest trudnym wyzwaniem, ale daje dużo satysfakcji, z której czerpię siłę do dalszej pracy. Jestem bardzo szczęśliwa, jeśli po jakimś czasie spotykam swoich  Uczniów, Absolwentów naszego Liceum, a Oni mile wspominają wspólne procesy dydaktyczno-wychowawcze, i co najważniejsze umieją szlachetnie i dobrze żyć. Uważam się za osobę bardzo dobrze zorganizowaną, lubię konkrety, i jak do tej pory nie narzekam.

Czy jeszcze pozostaje chwila wolnego czasu dla siebie, dla bliskich? Jeśli tak, to proszę powiedzieć jak go Pani spędza? Co daje ukojenie? Co pozwala „naładować akumulatory”?

Oczywiście, znajduję takie chwile, ale tylko chwile. Cały wolny czas poświęcam swojej Rodzinie. Uwielbiam swój dom,  to najszczęśliwsze dla mnie miejsce na Ziemi, które jest ,,lekiem na całe zło”, pozwala mi zregenerować siły i ,,naładować akumulatory” jak to ładnie określiła Pani  Redaktor. Stres wynikający z codziennych wyzwań redukuję zajmując się ogrodem lub eksperymentując w kuchni. Poza tym lubię podróże, dobrą książkę, film i muzykę i teatr.

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów na najbliższe 5 lat.