logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Z NASZEJ HISTORII...

    z dnia: 2021-02-16
Kamila - narzeczona Norwida urodziła się w… Poczesnej!
kwiaty-norwidkwiaty-norwid

Kamila Kasylda Joanna Lemańska przyszła na świat 2 kwietnia 1820 roku w Poczesnej. Jej ojciec Benedykt Wojciech Lemański herbu Bukowczyk był dzierżawcą ekonomii w Poczesnej. Dziewczynkę ochrzczono w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela. W Poczesnej Kamila spędziła pierwsze, dwanaście lat swojego życia. Potem rodzina przeniosła się do kupionego przez Benedykta majątku niedaleko Kłobucka.

Kamila była najmłodszą córką państwa Lemańskich, którzy mieli w sumie jedenaścioro dzieci. W 1835 roku w majątku rodziców Kamili odbył się się ślub starszej siostry – Marii. Panna wyszła za mąż za Piotra Steinkellera. Małżonkowie zamieszkali w Warszawie. Kamila często bywała u siostry. Państwo Steinkellerowie organizowali bale, na których bywała śmietanka towarzystwa stolicy, artyści, pisarze, myśliciele… Najprawdopodobniej na jednym z takich spotkań młodziutka Kamila zapoznała o rok od siebie młodszego Cypriana Norwida. Młodzi ludzie bardzo przypadli sobie do gustu. Cyprian był wówczas studentem malarstwa. Przyjmuje się, że do spotkania Kamili z poetą doszło na balu w dniu 15 lutego 1841 roku.

Latem tego samego roku Norwid wraz ze swoim przyjacielem Władysławem Wężykiem wybrali się na wycieczkę po polskich ziemiach. Ostatnim przystankiem ich podróży był dom Lemańskich, w którym gościli około tygodnia.

Uczucie Cypriana do Kamili było coraz większe… Przed opuszczeniem gościnnych progów Cyprian oświadczył się pannie Lemańskiej.

Jednak rok później Norwid wyruszył w podróż po Europie. Ale – jak podają źródła – najprawdopodobniej Kamila była zaskoczona tą decyzją ukochanego. W konsekwencji w 1844 roku panna Lemańska listownie zerwała zaręczny i odesłała pierścionek. Wkrótce potem wyszła za mąż za Czesława Bieleckiego herbu Poraj. Pierwszego listopada 1844 roku na świat przyszedł jej syn. Na chrzcie otrzymał imiona Stanisław Cyprian…

Cyprian też chyba nie mógł zapomnieć o swojej wielkiej miłości i byłej narzeczonej, bo 27 marca 1845 roku w kościele San Claudio w Rzymie przystąpił do sakramentu bierzmowania, na którym przyjął imię Kamil.

Kamila owdowiała i wyszła za barona Maltzahn. Zmarła w 20 marca 1879 roku w swojej posiadłości w Baden Baden.

 

 

 

opr. Aneta Nawrot,

na podstawie materiałów autorstwa Mariusza Formatowicza zamieszczonych na: http://www.formanowicz.pl/biografie/Kamila%20Lema%C5%84ska.pdf (na dzień 10 lutego 2021 roku);

 

 

 

 

zamieściła: an