Rozstrzygnięcie Wielkanocnego Konkursu Plastycznego – „MOJA WIELKANOC”
z dnia: 2018-03-28
Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na kultywowanie tradycji, propagowanie wśród dzieci i młodzieży różnych technik plastycznych, jako środka wypowiedzi, rozwijanie myślenia otwartego i twórczego, pobudzenie dziecięcej wyobraźni, ocalenie od zapomnienia dziedzictwa dorobku kulturowego.
Do konkursu zgłoszono 163 prace plastyczne, nadesłane przez przedszkola, gimnazja z Powiatu Częstochowskiego. Młodzi plastycy wykazali się dużą inwencją twórczą interpretując hasło: „MOJA WIELKANOC”. Wśród przedstawionych motywów dominowały: niedziela palmowa, święconka, pisanki, zajączek i lany poniedziałek. Zabrakło natomiast prac bezpośrednio nawiązujących do idei Świąt Wielkanocnych, którymi są męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Głównymi kryteriami oceny prac było: nawiązanie do tradycji, symboliki i zwyczajów wielkanocnych, oryginalność i samodzielność wykonania oraz kompozycja i kolorystyka prac. Praca komisji konkursowej nie należała do najłatwiejszych ponieważ znakomita większość odznaczała się pięknem, pomysłowością i różnorodną formą wykonania.
Jury w składzie: Elżbieta Okularczyk – pracownik GCKIiR w Poczesnej, Grzegorz Leonarcik – instruktor artystyczny GCKIiR w Poczesnej, Janusz Koniecki – instruktor artystyczny GCKIiR w Poczesnej przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach:
-
kat. wiekowa – przedszkola
I miejsce – Julia Pikuła, Przedszkole we Wrzosowej;
I miejsce – Kamil Woźniak, ZSP w Słowiku;
II miejsce – Dawid Wieczorek, Przedszkole w Hucie Starej A;
III miejsce – Matylda Dróżdż, Przedszkole we Wrzosowej;
III miejsce – Weronika Rakoczy, ZSP w Słowiku;
III miejsce – Julia Żochowska, Przedszkole w Poczesnej.
-
kat. wiekowa - klasy I - III szkoły podstawowej
I miejsce – Oliwia Kowalska, SP nr 34 w Częstochowie;
II miejsce – Wojciech Zamorski, SP w Poczesnej;
II miejsce – Adam Kluźniak, SP w Mstowie;
II miejsce – Michał Tomza, ZSP w Słowiku;
III miejsce – Adam Łyżniak, GZS-P nr 1 w Popowie;
III miejsce – Sandra Juszczyk, ZSP w Słowiku;
III miejsce – Wiktoria Długosz, SP nr 29 w Częstochowie;
III miejsce – Michał Ciura, ZSP w Słowiku.
-
kat. wiekowa - klasy IV - VI szkoły podstawowej
I miejsce – Weronika Ujma, SP nr 46 w Częstochowie;
II miejsce – Maja Kalicka, SP nr 13 w Częstochowie;
II miejsce – Oliwia Łopata, SP w Krupskim Młynie;
III miejsce – Weronika Purgal, ZSP nr 1 w Częstochowie;
III miejsce – Julia Wierus, SP nr 13 w Częstochowie;
III miejsce – Gabriela Łukasik, SP nr 48 w Częstochowie.
-
kat. wiekowa – klasy VII szkoły podstawowej i klasy II - III gimnazjum
I miejsce – Iga Trzebska, SP nr 53 w Częstochowie;
I miejsce – Patrycja Błachowicz, SP nr 53 w Częstochowie;
I miejsce – Julia Modlińska, SP nr 53 w Częstochowie;
I miejsce – Julia Polak, SP nr 41 w Częstochowie;
I miejsce – Anna Górna, SP nr 41 w Częstochowie;
II miejsce – Filip Gonera, SP w Poczesnej;
II miejsce – Patrycja Przygoda, SP nr 53 w Częstochowie;
II miejsce – Daria Makarska, SP nr 41 w Częstochowie;
III miejsce – Amelia Sowińska, SP nr 41 w Częstochowie;
III miejsce – Alicja Myślikowska, SP nr 41 w Częstochowie;
III miejsce – Szymon Kołodziejczyk, SP nr 41 w Częstochowie.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane prace i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach plastycznych organizowanych przez Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.
Janusz Koniecki