logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Najpiękniejszy miesiąc

    z dnia: 2021-05-06
w roku - maj!
majmaj
       „Maj”
Maj, maj, maj,
opanował cały kraj.
Przy pachnącym lilaku
słychać śpiew i trele ptaków.
 
Gwar i radość
słychać wszędzie.
Idzie noc,
och co to będzie...
 
Maj, maj, maj,
idzie dalej przez kraj.
Ptaki obudził, łąki ukwiecił,
ludzi zachwycił.
 
A wszędzie gdzie był,
barwy tęczy zostawił,
zapach świeżości i ciepło
dojrzałej już Wiosny.
 
Maj, maj, maj
idzie dalej przez kraj
a nawet, gdy odejdzie
swoje piękno zostawi nam wszędzie.
 
Wiersz z tomiku wierszy Zdzisławy Pierończyk pt. „Przyroda”
 
 
Maj uznawany jest przez wiele osób jako najpiękniejszy miesiąc w roku. Jego nazwa pochodzi od Bogini Mai, która była matką Boga – Merkurego. Według starej legendy właśnie w maju Bóg Ojciec stworzył świat. W tradycji katolickiej maj jest poświęcony Matce Bożej. W tym miesiącu odbywają się nabożeństwa majowe, bardzo popularne wśród wiernych.
W maju zakwitają pierwsze wiosenne kwiaty np.: zawilce, kaczeńce, tulipany narcyzy, żonkile. Zakwitają też drzewa i krzewy np. czeremchy, bzy, drzewa owocowe. Łąki mają piękny zielony kolor, a na nich otwierają się kwiaty fiołków, mniszka lekarskiego i innych wiosennych roślin. Pojawiają się piękne motyle, pszczoły wychodzą z ula, a ptaki śpiewają swoje trele i rozpoczynają gody lęgowe.
Maj jest miesiącem dość ciepłym chociaż noce i poranki są jeszcze chłodne, czasem zdarzają się też przymrozki. Zwykle najchłodniejsze dni miesiąca panują od 12 do 15 maja. Mówimy wtedy, że to Trzej Ogrodnicy i Zimna Zośka.
Kilka dni w maju zarezerwowanych jest dla wyjątkowych świąt – 1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy, 2 maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 maja to Święto Konstytucji 3 maja, 4 maj jest świętem Strażaków, to imieniny ich patrona św. Florjana. Pracownicy ochrony zdrowia obchodzą w maju swoje święta – 8 maja Dzień Położnej, 12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Korzystając z okazji składamy wszystkim Pielęgniarkom i Położnym najserdeczniejsze życzenia – pomyślności i wytrwałości. Jednocześnie dziękujemy za wysiłek i poświęcenie w tej trudnej i odpowiedzialnej pracy, szczególnie teraz w czasie pandemii. Ratując życie i zdrowie drugiego człowieka zasługujecie na najwyższe uznanie. Dziękujemy.
Miesiąc maj jest też miesiącem matur. Symbolem tego okresu są kwitnące kasztany. Tegorocznym maturzystom życzymy samych pozytywnych ocen.
W tym miesiącu przychodzi również czas na wiosenne porządki. Członkowie Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi oraz Pani Sołtys i Radna postanowili uporządkować otoczenie i wnętrze kapliczki w Nowej Wsi. Wygrabiono liście, umyto szyby oraz elewację zewnętrzną ścian, uporządkowano również wnętrze kapliczki oraz schody doprowadzające do niej. Zaplanowano również pomalowanie lakierem elementów metalowych na dachu kapliczki.
Halina Synakiewicz, fot. Halina Synakiewiczzam. an
 
 
 
majmaj
majmaj
majmaj
majmaj
maj
maj
maj
maj