logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Akcja naszych druhów

    z dnia: 2024-02-07
5 lutego 2024 roku, Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma wydał Zarządzenie Przeciwpowodziowe /URO.0050.632.2024. AT/.
powodzpowodz
W związku z przekroczeniem stanu alarmowego poziomu wody na rzece Warta, wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego dla sołectw: Kolonia Borek, Zawodzie, Słowik oraz Korwinów.
W ramach pogotowia przeciwpowodziowego, aż do odwołania, Gmina Poczesna m.in. utrzymuje – w bezpośredniej gotowości do użycia - sprzęt i wyposażenie w magazynach Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, na bieżąco monitoruje zagrożone powodzią tereny, zapewniona jest też dyspozycyjność osób funkcyjnych.
            We wtorek, 6 lutego, na skutek przekroczenia stanu poziomu wody na rzece Warta, odbyła się akcja przeciwpowodziowa (zalana posesja) w miejscowości Słowik. Stan poziomu wody na rzece Warta podniósł się w wyniku intensywnych opadów oraz „zrzutu” wody ze zbiornika retencyjnego w Poraju.
We wtorkowych działaniach ratowniczych brały udział dwie jednostki PSP z Częstochowy oraz OSP Słowik, OSP Nierada, OSP Bargły, OSP Poczesna, OSP Huta Stara A i OSP Wrzosowa.
Działania ratownicze Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i budowie wału – z worków napełnionych piaskiem przez strażaków - wzdłuż zagrożonej posesji.
Worki, piasek i posiłki regeneracyjne dla strażaków zostały kupione przez Gminę Poczesna.
Podczas działań w Słowiku wykorzystano kupiony ostatnio sprzęt dla Jednostki OSP Wrzosowa  – quad wraz z przyczepką, który w trudnych warunkach i na trudnym terenie sprawdził się m.in. podczas transportu worków z piaskiem.
            Należy wspomnieć, że w ostatnim czasie wszystkie Jednostki OSP Gminy Poczesna zostały wyposażone w nowe wozy strażackie. Poza tym, staraniem Wójta Gminy Poczesna i Samorządu jednostki na bieżąco doposażane są w nowoczesny sprzęt. Strażakom zostały kupione także, tzw. ubrania specjalne do działań ratowniczo-gaśniczych.
Poza tym, Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma podejmuje kolejne starania o pozyskanie środków zewnętrznych na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA dla Jednostki OSP Huta Stara A.
Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz doskonałym umiejętnościom – ochotnicy-strażacy z Gminy Poczesna nie tylko działają w akcjach na naszym terenie, ale często wzywani są do pomocy przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Jednostki OSP: Wrzosowa, Bargły Poczesna, Huta Stara A  należą do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego (KSRG).
Aneta Nawrot, Renata Smędzik
zam. an
 
powodzpowodz
powodzpowodz
powodzpowodz
powodzpowodz
powodzpowodz
powodzpowodz
powodzpowodz
powodzpowodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz
powodz