logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

APEL DO MIESZKAŃCÓW

    z dnia: 2015-01-20
Szanowni Państwo w ostatnim okresie czasu Komenda Miejska Policji w Częstochowie odnotowuje przestępstwa, gdzie przedmiotem zaboru jest mienie, a osobami poszkodowanymi w większości są osoby starsze.

Mając na uwadze ograniczenie tego typu zjawisk, a co za tym idzie zapewnienie Państwu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania poniżej prezentujemy metody jakimi posługują się sprawcy przy dokonywaniu tego typu przestępstw:

 

-oszuści podają się za akwizytorów, kupców oferujących do sprzedaży różnego rodzaju produkty po atrakcyjnie niskich cenach (np. sprzęt AGD, RTV, kosmetyki, odzież).

 

-metoda „pod legendą” - dotyczy sytuacji w której sprawca podaje się za przedstawiciela określonego zawodu (pracownik zakładu energetycznego, wodociągów, gazowni, spółdzielni, MOPS-u) aby zdobyć Państwa zaufanie. Sposobem jego działania jest poinformowanie Państwa o celu wizyty, po czym wykorzystując nieuwagę dokonuje kradzieży mienia, najczęściej pieniędzy.

 

-metoda „na pracownika”- dotyczy osoby, która twierdzi, iż przyszła coś naprawić, posiadając przy tym określone narzędzia, dokumenty. Może także zażądać zaliczki na wykonanie danej usługi. Często sprawcy również powołują się , że są pracownikami socjalnymi bądź pielęgniarką środowiskową oferują swoją pomoc.

 -metoda na „wnuczka - sprawca podaje się za członka najbliższej rodziny (krewnego) znajdującego się w trudnej sytuacji materialnej lub też chcącego nabyć korzystnie określoną rzecz.

 

          W przypadku wątpliwości co do zamiarów i wiarygodności osoby, która pojawi się u Państwa informując o  celu wizyty dotyczącej wyżej wymienionych sytuacji możecie Państwo skontaktować się bezpośrednio z daną instytucją dzwoniąc pod numer telefonu ogólnodostępnego przez konkretne placówki ewentualnie telefon alarmowy Pogotowia Policji „997” lub Centrum Powiadamiania Ratowniczego „112”. Warto więc wcześniej zaopatrzyć się w taką informację. 

 

         Należy zauważyć, iż o terminach planowanych przeglądów, napraw administratorzy spółdzielni wcześniej informują mieszkańców indywidualnie lub poprzez umieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń klatek schodowych.

 

Prosimy pamiętać aby być rozważnym i nie wpuszczać osób obcych do mieszkań ponieważ można się stać ofiarą przestępstwa. Nie zawsze osoba stojąca za Waszymi drzwiami jest tym za kogo się podaje.



KOMENDA MIEJSKA POLICJI

  W CZĘSTOCHOWIE

WYDZIAŁ PREWENCJI