logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„Było głośno, było radośnie…”

    z dnia: 2021-07-01
W dniu 1 lipca 2019 Osiedle świętowało swoje 70 - lecie. Dzisiaj głównymi ulicami Osiedla Huty Starej B w rytmie marszowym przeszedł korowód Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Poczesna. Wydarzenie, które dwa lata temu było pomysłem – stało się tradycją.Victora Hugo „Muzyka wyraża wszystko to, czego nie da się powiedzieć, ale o czym nie można milczeć".
 
 
             Podczas przemarszu byli obecni: Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma, samorządowcy, radni,  dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, członkinie  koła gospodyń wiejskich w Hucie Starej B, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy.

Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma podziękował Andrzejowi Strugaczowi - administratorowi strony: Huta Stara B Archiwum za wspieranie i promowanie dzisiejszego wydarzenia. Serdeczne podziękowania skierował także do wszystkich muzyków Orkiestry na ręce kapelmistrza - Wojciecha Greli, za aktywną działalność artystyczną, zaangażowanie i uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym naszej gminy. Podkreślił, że obecność orkiestry na wielu wydarzeniach podnosi ich rangę i jest doceniana przez mieszkańców. Członkowie Orkiestry to ludzie w różnym wieku, ale warto zaznaczyć, że metody naboru, promocji i osiągnięć muzycznych całej Orkiestry, poprzez ogłoszenia w szkołach, indywidualne zajęcia i nauka gry na instrumentach, udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych i kościelnych gminy, podczas mniejszych i dużych przedsięwzięć, to argumenty, które przyciągają młodzież i nowych członków. Podsumowując Orkiestra jest muzyczną wizytówką Gminy Poczesna, która kultywuje tradycje muzyczne, systematycznie podnosi poziom gry i wprowadza nowy repertuar. Nawyk grania w orkiestrze pozostaje na całe życie.

Było to prawdziwe święto muzyki, ale także wspaniała okazja by złożyć mieszkańcom Huty Starej B życzenia z okazji 72- lecia powstania osiedla oraz przybliżyć jego historię, która związana jest z górnictwem rud żelaza. Nieopodal znajdowały się zlikwidowane w latach 70. kopalnie (ich ślad stanowią dwie hałdy górnicze położone w pobliżu miejscowości).Wszystko rozpoczęło się w 1949 roku, kiedy to rozpoczęto budowę bloków mieszkalnych osiedla górniczego, przeznaczonych dla pracowników pobliskich kopalń rudy żelaza. W 1952 roku było już 19 bloków mieszkalnych, obecnie jest ich 27. W 1974 roku rozpoczęto budowę ośrodka sportowego, który obecnie obejmuje stadion i korty tenisowe. Aktualnie w miejscowości znajduje się szkoła, przedszkole, świetlica środowiskowa i biblioteka. W roku 2010 został oddany do użytku "Orlik". Podczas swojego wystąpienia Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma powiedział... " W tym szczególnym, ważnym dniu jubileuszu 72-lecia wmurowania  kamienia węgielnego pod budowę Osiedla Górniczego w Hucie Starej B, składamy serdeczne życzenia dla wszystkich mieszkańców. Jubileusz ten jest okazją do złożenia życzeń: sukcesów dalszej współpracy, pomyślności w życiu osobistym, kolejnych kreatywnych działań, wymiany poglądów i doświadczeń oraz wielu projektów zmierzających do podniesienia jakości życia w naszej małej Ojczyźnie…"

 „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”….Pełnia muzycznych wrażeń, na pewno długo pozostaną w pamięci mieszkańców Huty Starej B. Przemarsz orkiestry dętej zawsze jest wyjątkowym wydarzeniem - rytm, głośna muzyka, mundury, marszowy krok dostarczają widzom i słuchaczom wielu wrażeń. Duże zainteresowanie wydarzeniem ze strony mieszkańców Gminy Poczesna pozwala nam pozostać z nadzieją, iż przyszłoroczny Jubileusz Osiedla  zakończy się podobnie jak w tym roku sukcesem.
tekst i zdjęcia: Iwona Skorupa