logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Dodatkowe środki od Rządu

    z dnia: 2023-08-07
na wsparcie samorządów.
dla GPdla GP
Gmina Poczesna otrzyma blisko dwa miliony 600 tys. złotych – z puli dodatkowe środki na wsparcie samorządów. Cały region częstochowski otrzyma dodatkowe wsparcie z rządowych funduszy na łączną kwotę 177.839.215 zł.
Rada Gminy Poczesna zadecyduje jak powyższe środki zostaną zagospodarowane. Dziękujemy.
Należy podkreślić, że w połowie lipca 2023 roku gmina Poczesna otrzymała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków 784 tys. na renowację zabytków. Jest to dofinansowanie na renowację trzech zabytkowych budowli znajdujących się na jej terenie. Zgodnie z przedstawionymi promesami; przekazanych zostanie po 147 tys. zł na renowację dwóch kapliczek: jednej w m. Poczesna, drugiej w m. Nowa Wieś. Natomiast kwota 490 tys. zł zostanie przekazana na dofinansowanie odnowienia budynku stacyjnego dawnej kasy biletowej w Korwinowie. Odnowiony, zabytkowy budynek dawnej kasy biletowej, po odzyskaniu swojej świetności nie tylko posłuży mieszkańcom gminy Poczesna, ale również gościom oraz pasjonatom kolejnictwa. Będzie nawiązywał do historii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Stacja kolejowa w Korwinowie – będąca pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - była na trasie kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej linii kolejowej na ziemiach Królestwa Polskiego (drugiej w Imperium Rosyjskim). Odcinek tzw. częstochowski ruszył w połowie XIX wieku. Powstanie kolei było krokiem milowym. Dzięki „połączeniu ze światem” przemysł na ziemi pocześniańskiej mógł jeszcze lepiej rozwijać się. Kolej, to był najlepszy środek transportu.
Do dziś stacja w Korwinowie jest na trasie kolei łączącej północ z południem naszego kraju. Obecnie pomaga np. szybciej dotrzeć do centrum Częstochowy i z Częstochowy dojechać do gminy Poczesna.
Dzięki staraniom Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy, w 2013 roku jedna z działek (wraz z zabudową) należących wcześniej do PKP  została przez nią nieodpłatnie przekazana gminie Poczesna na zasadach użytkowania wieczystego.
Pieniądze pozyskane od Polskiego Rządu przyczynią się do jeszcze lepszego rozwoju gminy Poczesna. Dziękujemy.
 
Aneta Nawrot; fot. Aneta Nawrot

zam. an
 
dla GPdla GP
dla GPdla GP
dla GPdla GP
dla GPdla GP
dla GPdla GP
dla GPdla GP
dla GPdla GP
dla GP
dla GP
dla GP
dla GP
dla GP
dla GP
dla GP