logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Energetyczna przyszłość w Gminie Poczesna

    z dnia: 2024-01-24
Gmina Poczesna ogłosiła nabór do dwóch dużych projektów dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii.
energetykaenergetyka
Można już składać wnioski do  projektu realizowanego w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększenia Odporności  - Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne Część B (wsparcie inwestycyjne społeczności energetycznych) Działanie B.1: Demonstracyjne projekty inwestycyjne realizowane przez społeczności energetyczne. W ramach powyższego naboru możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poziomie 90% kwoty netto. Dofinansowanie uzyskać można na magazyn energii, instalację fotowoltaiczną   z magazynem energii, pompę ciepła  CWU i CO lub  pompę ciepła CWU.
W ramach powyższego działania Gmina Poczesna planuje również wyposażyć w instalacje  OZE  budynki  użyteczności publicznej  wraz z  termomodernizacją.
Od 29 stycznia  2024  r. mieszkańcy Gminy Poczesna będą mogli składać wnioski do projektu pn. „Dostawa i montaż magazynów energii dla mieszkańców Gminy Poczesna“ . Projekt realizowany będzie w ramach Programu: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. W ramach tego działania można uzyskać dofinansowanie do kosztów zakupu i montażu magazynu do 95% wartości inwestycji brutto.
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.poczesna.pl.
 
          Odnawialne Źródła Energii, to oszczędność dla budżetu domowego i podnoszenia standardów ekologicznych. Nasza gmina wpisuje się w politykę europejską i już  od 2007 roku czynnie wdraża nowy pakiet klimatyczny.
Przypomnijmy , że od 2007 roku organizowany jest system selektywnej zbiórki odpadów, rok później wprowadzono na terenie gminy Poczesna Program Ograniczenia Niskiej Emisji, który do dnia dzisiejszego skutkuje wymianą tradycyjnych kotłów na ekologiczne. Od 2008 roku dofinansowanie do inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne skorzystało ponad 1030 nieruchomości, dofinansowanie  pochodzi z budżetu Gminy Poczesna . Mieszkańcy Gminy Poczesna coraz częściej inwestują w zakup kolektorów słonecznych, fotowoltaikę ; współfinasowanych również przez Gminę.
Już od 2018 roku  Gmina Poczesna podejmuje radykalne działania  na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych dotyczących odnawialnych żródeł energii. I tak  korzystając z środków unijnych udało nam się wykonać 244 instalacje fotowoltaiczne,  25 instalacji solarnych oraz kilka piecy na pellet. Wartość  projektu wyniosła ponad 6 milionów złotych, a każdy wnioskodawca otrzymał 85 %  kosztów netto  dofinansowania do inwestycji. Dotacja była  na tyle wysoka, że zainwestowane środki  przez naszych mieszkańców  szybko się zwrócą.
Należy jednak pamiętać, że takie działania mają sens gdy dom jest docieplony i tym samym nie ma ubytków energii. Od 2021 roku w Urzędzie Gminy Poczesna  działa punkt konsultacyjno -  informacyjny  w ramach programu  priorytetowego „Czyste Powietrze“. Pomagamy  mieszkańcom złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany  źródła ciepła, termomodernizację budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Do  styczenia 2024 roku udzielono ponad 1000 konsultacji, ponad 300 złożono wniosków. Mieszkańcy  uczestniczyli  w spotkaniach grupowych (4 spotakania), podczas których omawiane były możliwości  uczestnictwa  w programie.
Do działań mających charakter proekologiczny mieszkańcy Gminy Poczesna przystępują bardzo chętnie i z przekonaniem, o czym świadczyć może m.in. realizacja i budowa na swoich domostwach, na posesjach -  paneli fotowoltaicznych.zam. an