logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

GALA „SYDERYTY 2022”

    z dnia: 2023-02-13
- już w najbliższy czwartek 16 lutego 2023 roku. Odliczamy!
haldypokopalnianehaldypokopalniane
 
„SYDERYT”, to statuetka przyznawana przez Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmę osobom zasłużonym, które przyczyniły się do rozwoju i promocji gminy Poczesna.
Pierwsza gala odbyła się w 2016 roku. Dlaczego „SYDERYT”? Syderyt , to ruda żelaza (zawiera 47,98% Fe). To właśnie dzięki temu minerałowi, który w dużych ilościach występował w pocześniańskiej ziemi – nastąpił na naszych terenach rozwój hutnictwa i górnictwa. Teraz kawałek minerału znajduje się w każdej statuetce i sprawia, że jest ona niepowtarzalna i oryginalna.
Dzisiaj na terenie gminy Poczesna nie działają już żadne kopalnie. Ale w krajobrazie pocześniańskim jest wiele jeszcze hałd pokopalnianych, które przypominają o tradycjach górniczych tego regionu. Są to niewielkie pagórki porośnięte drzewami.
AN
 
 
 
 
 
 
 
Zam. an
 
haldypokopalnianehaldypokopalniane
haldypokopalnianehaldypokopalniane
haldypokopalnianehaldypokopalniane
haldypokopalniane
haldypokopalniane
haldypokopalniane