logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Gmina Poczesna

    z dnia: 2024-04-03
w Subregionie Północnym Województwa Śląskiego.
spotkaniespotkanie
W środę, 3 kwietnia 2024, w Urzędzie Gminy Poczesna spotkali się przedstawiciele czterech gmin: Poczesnej, Blachowni, Kamienicy Polskiej oraz Starczy. Na spotkaniu obecny był także wiceprezydent Częstochowy Piotr Grzybowski.
            Przybyłych powitał Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma. Spotkanie dotyczyło podsumowania minionej perspektywy Programu na lata 2014-2020 i zaprezentowania przez gminy zrealizowanych projektów, które dzięki pozyskanemu wsparciu finansowemu z  środków Unii Europejskiej pozwoliły na rozwój obszarów gminnych zarówno pod względem infrastruktury jak również działań miękkich.
Gmina Poczesna uczestniczyła w projektach realizowanych w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020” i zostały zrealizowane dwa duże projekty. Jeden to budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nierada etap I,  za ponad 7,6 miliona złotych. Drugi projekt realizowany był wspólnie z Gminami: Poraj i Blachownia, a dotyczył odnawialnych źródeł energii.
Korzystając z środków unijnych Gminie Poczesna udało się wykonać 244 instalacje fotowoltaiczne,  25 instalacji solarnych oraz kilka piecy na pellet. Wartość  projektu wyniosła ponad 6 milionów złotych, a każdy wnioskodawca otrzymał 85 %  kosztów netto  dofinansowania do inwestycji. Dotacja była  na tyle wysoka, że zainwestowane środki  przez naszych mieszkańców  szybko się zwrócą.
Natomiast jeśli chodzi o projekty planowane do realizacji w ramach  „Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027”Gmina Poczesna będzie realizować m.in.: Budowę Centrów Przesiadkowych (przy ul. Bociania Górka w m. Poczesna oraz w Korwinowie); planowana jest budowa kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w m. Słowik, Korwinów, Nowa Wieś oraz w części m. Poczesna i w części miejscowości Wrzosowa. Będzie też kontynuowana budowa odnawialnych źródeł energii.
Przedstawiciele jednostek samorządowych rozmawiali nie tylko o swoich planach, w zakresie nowych projektów do realizacji, ale też o szansie jaką daje nowy okres programowania na lata 2021-2027, na zdobycie dla subregionu północnego puli funduszy unijnych, które będą służyć temu, aby samorządy wzrastały gospodarczo, inwestycyjnie, społecznie oraz w każdym innym aspekcie.
Aneta Nawrot, fot. Aneta Nawrot

Gmina Poczesna w Subregionie Północnym Województwa Śląskiego - zobacz

zam. an
 
spotkaniespotkanie
spotkaniespotkanie
spotkaniespotkanie
spotkaniespotkanie
spotkaniespotkanie
spotkaniespotkanie
spotkaniespotkanie
spotkaniespotkanie
spotkanie
spotkanie
spotkanie
spotkanie
spotkanie
spotkanie
spotkanie
spotkanie