logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Gmina Poczesna prężnie działa

    z dnia: 2023-09-05
w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych.
dostepna szkoladostepna szkola
Projekt Dostępna Szkoła jest realizowany przez Fundację Fundusz Współpracy i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, jako pilotaż działania „Szkoła bez barier” – program Dostępność Plus. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2019-2023. To projekt, który powstał aby pomóc szkołom w likwidacji barier z zakresu dostępności.
Warto zaznaczyć, że Gmina Poczesna jako jedyna gmina z północy województwa śląskiego uzyskała dofinansowanie w projekcie Grantowym „Dostępna Szkoła“. Zanim jednak został napisany projekt, samorząd Gminy Poczesna musiał podjąć decyzje, które szkoły będą zgłoszone do wniosku. Ostatecznie w projekcie organ prowadzący zgłosił dwie szkoły podstawowe (w ramach jednego wniosku o powierzenie grantu). Co istotne, zgłoszenie dwóch szkół było dodatkowo premiowane na etapie oceny wniosku o powierzenie grantu. Placówki oświatowe: Poczesna, Nierada, Słowik to szkoły, które były niedawno remontowane, modernizowane lub jak Zespół Szkolno - Przedszkolny w Słowiku są w trakcie rozbudowy o halę sportową z częścią dydaktyczną. Przypomnijmy, w drugiej edycji Rządowego Programu Polski Ład Gmina Poczesna otrzymała środki w kwocie 6 milionów 930 tysięcy złotych na budowę hali sportowej w Słowiku. Ostatecznie zgłoszone i wytypowane do projektu zostały dwie szkoły: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej oraz Kazimierza Wielkiego w Hucie Starej B. Projekt został napisany przez pracowników UG we współpracy z dyrektorami w/w szkół, którzy na tym etapie zostali zaproszeni do współpracy.
Projekt od samego początku był prowadzony przez pracowników Urzędu Gminy Poczesna we współpracy z dyrektorami wyłonionych placówek oświatowych. Po napisaniu i wysłaniu wniosku Gmina Poczesna jako jedyna gmina z północy województwa śląskiego uzyskała dofinansowanie w projekcie Grantowym „Dostępna Szkoła“.
30 listopada 2021 roku Wójt Gminy Poczesna wraz ze Skarbnikiem Gminy podpisali w Rzeszowie umowę na realizację projektu Grantowego „Dostępna Szkoła - innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Kwota otrzymanego dofinansowania to 1. 221 431,00 zł. Projekt realizowany jest w dwóch szkołach.
Po rozstrzygnięciu przetargu, w Szkole Podstawowej we Wrzosowej została zakupiona i zamontowana platforma przychodowa wraz z krzesełkiem umożliwiająca poruszanie się osobom niepełnosprawnym pomiędzy kondygnacjami. Powstała również pochylnia łącząca kładkę z wejściem do szkoły oraz wyremontowane zostały łazienki.
Ponadto szkoła cieszyć się może z nowego pieca konwekcyjno - parowego. Dodatkowo realizowane są kolejne inwestycje w ramach projektu „Dostępna Szkoła”. Dzięki dofinasowaniu z funduszy UE i współpracy ze Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan oraz wsparciu Urzędu Gminy Poczesna szkoła we Wrzosowej jest prawie całkowicie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W chwili obecnej, z budżetu UG Poczesna zakończona została budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych od strony ulicy Strażackiej. Konieczna okazała się również przebudowa schodów prowadzących do budynku szkoły. Zamontowano też barierki przy głównym wejściu oraz zaciemnione zostały szyby w oknach sali gimnastycznej.
Gmina Poczesna ponadto przeprowadziła kilka postępowań przetargowych m.in., na zakup komputerów i sprzętu multimedialnego dla szkół oraz zakupu pomocy naukowych. Szkoła podstawowa we Wrzosowej otrzymała program Spektrum Autyzmu Pro wraz z tabletem, a szkoła podstawowa w Hucie Starej B program Logopedia Pro.
W ramach projektu w szkole podstawowej w Hucie Starej B zakupiono urządzenie do terapii Warnkego oraz platformę MediBalance pro z zestawem gier, a czterech nauczycieli na potrzeby realizacji programu rozpoczęło studia podyplomowe. Projekt zakładał również remonty i przystosowanie dla osób niepełnosprawnych wnętrz szkół.
Szkoła Podstawowa w Hucie Starej B, może cieszyć się już z wyremontowanej i odnowionej sali gimnastycznej, której uroczyste otwarcie odbyło się we wtorek - 18 października 2022 roku. Oprócz wyremontowanej sali gimnastycznej, w placówce w Hucie Starej B rozbudowano radiowęzeł szkolny wraz z bezstresowym dzwonkiem. Powstała również sala fitness i sala terapeutyczna. W ramach projektu świetlica w Hucie Starej B zyskała nowe meble, pomoce edukacyjne i specjalistyczne, nowe blaty do stolików na jadalni oraz wyposażenie przestrzeni wyciszenia i strefy odpoczynku. W ramach realizacji projektu przez Gminę Poczesna pt. „ Dostępna szkoła” do sali terapeutycznej zakupiony został sprzęt do terapii integracji sensorycznej - podwiesie z akcesoriami, nowe rolety i wyposażenie przestrzeni wyciszenia.
Pozyskane środki pomogły rozwiązać wiele problemów zgłaszanych przez rodziców, dzieci, nauczycieli i dyrektorów tych dwóch placówek oświatowych. Warto zaznaczyć, że Gmina Poczesna jako jedyna gmina z północy województwa śląskiego uzyskała dofinansowanie w projekcie Grantowym „Dostępna Szkoła“.
Dostępna szkoła to szkoła, w której każde dziecko może w pełni rozwinąć swój potencjał. To miejsce, w którym każdy uczeń, każdy nauczyciel oraz rodzic może uczestniczyć w życiu szkoły, bez względu na ograniczenia wynikające z posiadanej niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb.
Dostępna szkoła to szkoła dla każdego. Realizacja tego projektu na terenie Gminy Poczesna pomoże szkołom w likwidacji barier z zakresu dostępności.
Wójt Gminy Poczesna oraz pracownicy Urzędu Gminy śledzą na bieżąco oferty dotyczące możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych a efekty, tak jak w tym wypadku są widoczne i na tym projekcie nie poprzestaniemy. Szukamy ambitnych, nowoczesnych rozwiązań aby nadal wspierać nasze placówki oświatowe.
Iwona Skorupa; fot. UG, arch SP Wrzosowa i Huta Stara B.

zam. an
 
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkoladostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola
dostepna szkola